Armáda by mohla mít i 30 tisíc vojáků, míní Stropnický

11. května 2017  13:26
Česká armáda by podle ministra obrany Martina Stropnického v budoucnu mohla mít i 30 tisíc vojáků. V současnosti je to zhruba 23 tisíc. Šéf obrany to nastínil během jedné z diskuzí s veřejností, které se postupně uskuteční ve všech krajích země.  
Ministr obrany Martin Stropnický | foto: Armáda ČR

Podle Stropnického se nábor nových vojáků daří. V současnosti má armáda zhruba 23 tisíc vojáků. Plán počítá s tím, že do několika let by měla mít armáda 27 tisíc profesionálů. Číslo by ale podle Stropnického nemuselo nemělo být konečné s tím, že lze uvažovat až o 30 tisících vojácích ve zbrani.

Takový počet vojáků, tehdy ještě z povolání, měla česká armáda naposledy v roce 1994. Od té doby počet klesal a pak kolísal v rozmezí 21 - 23 tisíc. Obrat nastal poslední dva roky, když v roce 2014 sloužilo v armádě 20 800 profesionálů a o rok později bezmála 22 tisíc.

Ministr upozornil, že image aliančních zemí se skládá ze tří komponentů - z prostředků, schopností a příspěvků. „Nezapomínejme, že renomé České republiky se skládá do značné míry z toho, jak se chystáme být lepší a jak jsme aktivní v nejrůznějších misích,“ řekl Stropnický v Paláci Žofín v rámci série diskuzí s veřejností pojmenovaných „Road Show 2017 - My a naše bezpečnost“.

Cyklus čtrnácti odborných debat a diskusí s veřejností v jednotlivých krajích České republiky se věnuje tématům zajištění obrany a bezpečnosti ČR, schopností země čelit krizovým situacím a možností efektivní ochrany obyvatelstva.

Podle Adolfa Kopřivy z Národního institutu pro obranu a bezpečnost, které akci organizuje, je potřeba v první řadě popsat aktuální bezpečnostní hrozby, kterými v nejširším slova smyslu může být prakticky vše, co může rychle zhoršit kvalitu života obyvatelstva.

Stropnický v diskuzi připomněl, že resort obrany v současnosti hospodaří s více než 52 miliardami korun, když ještě před pár lety byly výdaje na obranu zhruba 37 miliard a armáda podle jeho slov trpěla podfinancováním.

„Do roku 2025 je třeba se dostat na ona magická dvě procenta HDP, kterými budeme přispívat na obranu v rámci NATO. Máme na to kalendář i připravené projekty, čili je to věc reálná,“ dodal ministr obrany.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.