natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Pobaltí chrání Britové a Portugalci, němých ruských letounů opět přibývá

    3. května 2016  14:27
    Ochranu vzdušného prostoru pobaltských zemí převzaly britské a portugalské stíhačky. Ke střídání dochází v době, kdy ruské letectvo zintenzivnilo své letecké aktivity v oblasti. Jen v dubnu musely pohotovostní letouny NATO vystartovat k desítkám nekomunikujících ruských strojů.  

    Eurofighter Typhoon F2 britského Královského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    „Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu budou v následujících čtyřech měsících naše ‚Tajfuny‘ připraveny okamžitě reagovat na ruskou agresi v baltském vzdušném prostoru,“ prohlásil britský ministr obrany Michael Fallon.

    Vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska střeží Britové od víkendu. Na estonskou leteckou základnu Ämari vyslali čtyři letouny Eurofighter Typhoon, kde stopadesátičlenný kontingent vystřídal belgické letce s letouny F-16. Na litevské základně Šiauliai pak vystřídali španělské stíhači portugalští letci.

    Belgické letectvo má za sebou od roku 2004, kdy NATO s takzvaným Air Policingem trojlístku pobaltských republik začalo, už šesté nasazení.

    „Během působení v této strategické oblasti na severovýchodním okraji vzdušného prostoru NATO jsme absolvovali mnoho ostrých i výcvikových misí. Pro všechny to byly cenné zkušenosti,“ uvedl velitel belgického kontingentu Laurent David.

    Pro britské Královské letectvo je to čtvrtá mise v Pobaltí a stejně jako loni nebude zřejmě jednoduchá. Při posledním nasazení zaznamenali britští letci 17 ostrých startů ke 40 ruským letounům, které se přiblížily ke vzdušnému prostoru pobaltských zemí, nekomunikovaly s řízením letového provozu a neměly podané letové plány. Unikátní pak byl poplach a ostrý start v červenci, kdy Britové museli k formaci deseti ruských strojů.

    Nejvážnější incident

    Zatím asi nejvážnější situace, kterou musely alianční letouny v Pobaltí řešit, se udála už v září 2005, kdy se ruský stíhač Su-27 při přeletu z Petrohradu do Kaliningradské oblasti odchýlil od své trasy a vletěl do litevského vzdušného prostoru.

    Po prodlevě jeho zjištění – způsobené nejspíše jednak zastaralými litevskými radary a jednak nízkou nadmořskou výškou, v níž letoun letěl – k němu vystartovaly hotovostní stroje Phantom německé Luftwaffe. Ještě než letoun dostihly, ruský stroj havaroval.

    Od roku 2014 se nad Baltem znovu po letech také objevují ruské vojenské letouny také v početných formacích. Loni v červenci museli britští stíhači vystartovat ke skupině čtyř stíhacích bombardérů Suchoj Su-34, čtyř stíhacích strojů MiG-31 a dvou transportních letounů An-26. O pár dní později pak dvojice norských pohotovostních strojů F-16 startovala k formaci jedenácti ruských strojů.

    Rušný byl v tomto ohledu i uplynulý měsíc, kdy belgické a španělské stíhačky zaznamenaly k ruským strojům celkem 18 ostrých startů. Podle zprávy litevského ministerstva obrany to byly sledovací a pátrací letouny Il-38, letouny pro radioelektronický průzkum Il-20, strategické bombardéry Tu-22, stíhací bombardéry Su-24 a přepadové stíhače Su-27.

    Podle zprávy NATO v důsledku napětí po anexi Krymu zvýšila Moskva v posledních dvou letech leteckou aktivitu okolo Evropy o takřka 70 procent. Jen loni musely alianční pohotovostní stíhačky vystartovat k nekomunikujícím ruským vojenským strojům především nad Baltem více jak čtyřistakrát.

    Ruské stroje nejčastěji míří z Ruska do exklávy Kaliningradu nebo nazpět. Létají však velmi blízko hranic pobaltských zemí navíc bez letových plánů, nekomunikují s řízením letového provozu a mají vypnuté automatické odpovídače.

    Zařízení umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytuje základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce. Středisko řízení letového provozu proto takové letouny bez identifikace označuje za neznámý cíl.

    Jen pro zajímavost, v roce 2009, tedy ještě v době relativně dobrých vztahů Západu s Ruskem, když Pobaltí chránili poprvé čeští letci s gripeny, museli v období čtyř měsíců kvůli ruským letounům do vzduchu sedmkrát z celkových osmi ostrých startů. To bylo však stejně jako za celé období od dubna roku 2004, kdy Aliance s ochranou Litvy, Lotyšska a Estonska začala.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media