Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Po dvou letech se sejde Rada NATO-Rusko na úrovni velvyslanců

11. dubna 2016  17:43
NATO - Rusko. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Po dvou letech se sejde Rada NATO-Rusko na úrovni velvyslanců

Factbox

Přečtěte si také factbox o Současných vztazích NATO-Rusko

Po konzultacích s Ruskem jsme se dohodli na schůzce Rady NATO-Rusko na úrovni velvyslanců, setkání proběhne během příštích dvou týdnů v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Rada bude diskutovat o krizi na Ukrajině a v jejím okolí a o nutnosti implementace dohod z Minsku v plném rozsahu. „Budeme hovořit o vojenských aktivitách, zaměříme se na vyšší transparentnost a snížení rizik,“ řekl Stoltenberg.

Schůzka je pokračováním politického dialogu, jak bylo schváleno představiteli členských států a vlád NATO. Dokud nezačne Rusko znovu respektovat mezinárodní právo, nevrátíme se k obvyklému jednání, prohlásil Stoltenberg. Prakticky veškerou spolupráci s Ruskem se NATO rozhodlo přerušit v dubnu roku 2014 v reakci na ruskou agresi na Ukrajině.

Kam dál?
NATO se po dvou letech sejde s Ruskem na úrovni velvyslanců (8.4. 2016)

Zdroj: NATO

---

Kanadský ministr obrany hájí rozpočet Kanady na armádu

V minulém roce Kanada utratila za obranu pouze 1 % HDP, nejnižší sumu od doby před druhou světovou válkou. Na žebříčku výdajů členských států Severoatlantické aliance se tak zařadila až do poslední třetiny. Proti tvrzení republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa a některých senátorů, že NATO je plné „černých pasažérů,“ se však ohradil kanadský ministr obrany Harjit Sajjan.

„Pokud pro výpočet použijeme metody jiných států, pak by úroveň našich výdajů mohla dosáhnout hodnoty až 1,5 %,“ tvrdí Sajjan. Podle ministra je důležité, že Kanada přispívá do mnoha vojenských operací, které přímo i nepřímo podporují NATO. „Než začneme hovořit o výdajích, měli bychom se podívat na skutečnou aktivitu každého státu,“ dodal Sajjan.

Závazek vydávat nejméně 2 % HDP na obranu v současnosti nesplňuje většina členských států Aliance.

Kam dál?
Globální vojenské výdaje poprvé od roku 2011 stoupají (6.4. 2016)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Ve Skotsku začalo cvičení Joint Warrior

Během jednoho z největších vojenských cvičení Severoatlantické aliance se ve Skotsku setkaly tisíce příslušníků pozemních, námořních i vzdušných sil. Akce s názvem Joint Warrior potrvá až do 23. dubna, koná se pravidelně v dubnu a říjnu. Do cvičení se zapojí i ponorky.

Na podzim bude podle královského námořnictva cvičení ve Skotsku zahrnovat i „válku robotů,“ kdy se zapojí drony. Kromě bezpilotních leteckých prostředků se zúčastní také stroje operující pod vodou.

Kam dál?
Síly NATO cvičí s bombardéry B-52 (11.3. 2016)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Důstojník severokorejské armády přeběhl na jih

Minulý rok uprchl do Jižní Koreje plukovník zpravodajské služby severokorejské armády. Na této úrovni jde o vzácný případ přeběhnutí, uvedli představitelé Soulu. Plukovník pracoval v úřadu pro průzkum, dodalo jihokorejské ministerstvo pro obranu a sjednocení. Tato služba byla považována za strůjce dvou smrtících útoků, které v roce 2010 zabily 50 Jihokorejců.

Oznámení o přeběhnuvším plukovníkovi se objevilo tři dny poté, co Soul informoval o přeběhnutí 13 Severokorejců pracujících v jedné restauraci na cizím území. Od nástupu Kim Čong-una k moci v roce 2011 se jedná o největší případ hromadného útěku ze Severní Koreje. Podle záznamů vlády Jižní Koreje uteklo od konce korejské války na jih více než 29 000 Severokorejců.

Kam dál?
USA a Čína chtějí zamezit severokorejským jaderným testům (1.4. 2016)

Zdroj: ABC News (USA)

---

V Jemenu začíná příměří

Po několika letech, kdy muselo svůj domov denně opustit více než 6 000 Jemenců, vstoupilo dnes v platnost příměří. Obyvatelé a novináři z města Taiz ovšem hlásili porušení klidu zbraní rebely, kteří i po půlnoci ostřelovali obydlené oblasti a vojenskou základnu. Město bylo klíčovým bojištěm mezi hutuskými rebely a dalšími znepřátelenými silami.

Vládní síly podporované Saúdy i hutuští rebelové podporovaní Íránem se dohodli, že budou dodržovat příměří zprostředované OSN. Klid zbraní předchází mírovým rozhovorům, které s podporou OSN začnou 18. dubna v Kuvajtu. Rebelové, kteří kontrolují hlavní město San’á, budou o podmínkách příměří diskutovat s vládou mezinárodně uznávaného prezidenta Abdara Rabbú Mansúr Hádího.

Kam dál?
Experti: Aliance podobná NATO je pro arabské země nezbytná (7.8. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.