Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Plán EU na zvýšení vojenské mobility využije i NATO

29. března 2018  17:04
Vlajky Severoatlantické aliance a Evropské unie. | foto: NATO Photos

Plán EU na zvýšení vojenské mobility využije i NATO

Evropská unie představila plán, který má zajistit rychlé přesuny vojsk v Evropě. To by pomohlo vojákům Severoatlantické aliance v případě střetu na východní frontě. Iniciativa se týká jak zprůchodnění národních hranic, tak i například posílení mostů pro přejezd tanků. Civilní infrastruktura by měla být připravena sloužit i vojenským účelům.

„Když vezme EU v projektech infrastruktury ohled na vojenské požadavky, pomůže to Severoatlantické alianci v obraně svých členů,“ uvedla mluvčí Aliance Oana Lungescu.

Hlavní příčinou těchto kroků je ruská aktivita ve východní Evropě. Z toho důvodu NATO potřetí za svou historii mění obrannou strategii, která má být nyní více zaměřená na rychlé nasazení sil napříč Evropou.

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Polsko podepsalo smlouvu o nákupu amerických raket Patriot

Polsko podepsalo smlouvu o nákupu systému raketové obrany Patriot od Spojených států. Systém Patriot „se osvědčil v mnoha zemích“, vysvětlil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Polsko se podle Blaszczaka nyní „přidalo k elitní skupině zemí, které mají efektivní zbraň zajišťující bezpečnost“. Země za systém zaplatí necelých pět miliard dolarů, což z něj dělá největší zbrojní obchod v polské historii. K prvnímu dodání by mělo dojít v roce 2022.

Lze očekávat, že se proti tomuto nákupu postaví Rusko, podle kterého protiraketová obrana v Evropě narušuje ruské odstrašení. Vztahy obou zemí zůstávají napjaté nejen kvůli zprávám o umístění ruských raket do ruského Kaliningradu, se kterým Polsko sdílí hranici.

Kam dál?
Polsko a Kanada se připojí k nákupu námořních hlídkovacích letounů (16.2. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

V Ghaně jsou protesty kvůli vojenské dohodě s USA

Obyvatelé Ghany vyšli do ulic poté, co jejich vláda uzavřela dohodu o spolupráci s americkou armádou. Dohoda umožní společná armádní cvičení a využití národních radiových frekvencí armádou USA. Spojené státy také investují dvacet milionů dolarů do výcviku a vybavení ghanské armády. V hlavním městě Akkra však proti dohodě protestovaly tři tisíce lidí. Podle představitele ghanských studentů smlouva „zrazuje národní suverenitu a integritu“. Nespokojenost protestujících vyvolaly i nevhodné výroky prezidenta USA Donalda Trumpa týkající se afrických států.

Dohoda ale neznamená stálou vojenskou přítomnost USA v Ghaně nebo vznik americké základny, zdůraznilo velvyslanectví USA v Akkře. Jedná se o součást spolupráce, v rámci které Ghana již po dvacet let pořádá společná cvičení s USA a dalšími státy.

Zdroj: New York Times (USA)

---

Australská armáda připustila zabití civilistů v Iráku

Australské ozbrojené síly uznaly „věrohodnost“ obvinění, že bomba svržená v iráckém Mosulu zabila několik civilistů. Nálet australského letounu Super Hornet na dům v Mosulu údajně zabil dva dospělé a zranil dvě děti. Je možné, že civilisty zabité při náletu využívala organizace Islámský stát (IS) jako lidské štíty, domnívá se australský generál Greg Bilton. Nálet měl podpořit irácké jednotky, které operovaly na zemi.

Podle organizace Amnesty International mohlo dojít k porušení válečného práva. Organizace požaduje, aby byly tento a další nálety posouzeny nezávislou komisí. Údaje koalice proti IS uvádějí, že od jejího vzniku bylo na území Sýrie a Iráku neúmyslně zabito přes osm set civilistů.

Kam dál?
NATO: V Iráku stále trvá ideologická hrozba Islámského státu (18.1. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

EU chce v rámci vojenského plánu modernizovat silnice a železnice

Evropská komise schválila akční plán, podle kterého by mělo dojít ke zlepšení stavu evropských silnic a železnic pro vojenské účely. Pilotní studie ukázala, že v některých zemích je nosnost mostů „nedostatečná pro nadměrně velká a těžká vojenská vozidla“, včetně tanků. Národní vlády by měly nejprve samy modernizovat potřebnou infrastrukturu a následně Brusel navrhne prioritní projekty k financování.

Plán vyzývá státy EU, aby „neustále braly v potaz vojenské požadavky při budování nové dopravní infrastruktury“. Cílem je intenzivní spolupráce členských států při přesunech vojsk na unijním území. Další kroky by se mohly týkat například zefektivnění celních prohlídek vojáků.

Kam dál?
Zákonodárci EU podpořili dotace pro přeshraniční spolupráci obranného průmyslu (26.2. 2018)

Zdroj: Politico (Belgie)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.