Pilot: Gripen je lepší než MiG-29

31. března 2005  12:47
Nové stíhačky Jas-39 Gripen získá česká armáda za několik dní. Co na letouny říkají samotní piloti? "Je to letoun, který pomáhá pilotovi mit opravdu vzdušnou nadvládu," uvedl v exkluzivním on-line rozhovoru pilot Petr Mikulenka přímo ze základny Satenäs ve Švédsku.  

ODPOVĚDI PILOTA PETRA MIKULENKY ČTĚTE ZDE

Osm čáslavských stíhačů se v dubnu vrátí ze Švédska v nových nadzvukových letounech Jas-39 Gripen.

"Dojmy jsou skvělé. Je to letoun, který pomáhá pilotovi mít opravdu vzdušnou nadvládu se systémy, které má na palubě. A pocit je opravdu fantastický," shrnul v rozhovoru své dojmy z létání Gripenech pilot Petr Mikulenka.

Na jeden z dotazů, který z letounů - Gripen proti MiG-29 - by zvítězil v simulovaném vzdušném souboji, uvedl: "MiG-29 je dobrý protivník, ale má řadu nevýhod. Každý pilot musí znát nevýhody svého protivníka a umět je využít. Gripen je lepší."

Čeští piloti už od loňského roku procházejí školením na švédských základnách. Učí se ovládat nové stíhačky, které na jaře v armádě nahradí dosluhující stroje MiG-21.

Dvojice zkušených pilotů Petr Mikulenka a Michael Borůvka je ve Švédsku už od loňského srpna. Po výcviku by se měli stát instruktory a pilotáž učit další kolegy.

Od října se ve Švédsku učí zacházet s novými Gripeny také šest jejich kolegů. - více zde

Kromě pilotů probíhá na základně Satenäs i školení technického personálu. Armáda počítá s tím, že by Češi létali na nových stíhačkách už na přelomu dubna a května. Tehdy totiž vyřadí dosluhující letouny MiG-21.

Ty zatím z Čáslavi nepřetržitě střeží vzdušný prostor v systému kolektivní obrany NATO (NATINEADS). - více zde

Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika od Švédska pronajme na deset let přibližně za 20 miliard korun. Předchozí kabinet uvažoval o jejich nákupu.

Celkem budou mít vzdušné síly k dispozici 12 stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.