Pákistán znovu otevřel horský průsmyk pro zásobování jednotek NATO

2. ledna 2009  17:49
Pákistán dnes po třech dnech znovu otevřel Chajbarský průsmyk, kterým tak opět proudí zásobovací konvoje pro vojáky NATO a americké jednotky v Afghánistánu. Pákistánské úřady horský průsmyk uzavřely kvůli bezpečnostní akci proti povstalcům Talibanu.  
"Cesta bude otevřená každý den od 11 hodin dopoledne do 4 hodin odpoledne a může ji použít každý," citovala agentura Reuters oblastního správce Taríka Hajáta Khana.

Podle pákistánských úřadů už dnes průsmykem projely zhruba tři stovky nákladních vozidel, převážející vojenský materiál a zásoby pro vojáky NATO v Afghánistánu.

Pákistán průsmyk na hranici s Afghánistánem před třemi dny uzavřel kvůli operaci namířené proti bojovníkům Talibanu. Pákistánské bezpečnostní síly od úterka vyslaly proti ozbrojencům pozemní jednotky včetně tanků a bojové vrtulníky. Jak úspěšná byla akce, armáda neoznámila.

Povstalci už několik týdnů stupňovali útoky na zásobovací konvoje a snažili se oblast zcela zablokovat. V prosinci dokonce někteří pákistánští přepravci kvůli stále častějším útokům přestali americké a alianční jednotky zásobovat.

Například během jednoho z nejtvrdších a nejrozsáhlejších útoků zaútočili ozbrojenci v prosinci poblíž pákistánského Péšávaru i na dopravní terminál. Při útoku zničili stovku zaparkovaných kamionů převážejících obrněná vozidla a další materiál pro jednotky NATO a americké vojáky. Mezi zničenými auty bylo i sedmdesát vozů Humvee.

Z přístavu Karáčí přes Péšávar a pak přes Chajbarský průsmyk přitom denně proudí k americkým a aliančním jednotkám v Afghánistánu až 70 procent všech zásob a vybavení včetně pohonných hmot.

Severoatlantická aliance oznámila, že útoky na zásobovací trasu nijak nepoznamenají alianční operace v Afghánistánu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.