natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Pokud skončí Obama, zahraniční politiku USA ovládnou jestřábi

    23. ledna 2012  13:13
    Víkendové vítězství Newta Gingriche v republikánských primárkách Jižní Karolíně nalomilo dosavadní převahu Mitta Romneyho. Už nyní je ovšem jasné, že ať republikánskou kandidaturu získá kdokoli, tak vystřídá-li Baracka Obamu, americká zahraniční politika přitvrdí, nově kladený důraz na Asii zůstane a o síle NATO rozhodne Evropa.  

    Americký prezident Barack Obama. | foto: White House

    Zahraniční politika není téma, které by letošní prezidentské volby v USA rozhodovalo. Jednak podle výzkumů pro voliče není prioritou (na rozdíl od ekonomiky), jednak většina Američanů s Obamovým pojetím zahraniční politiky souhlasí a nakonec názory většiny republikánských kandidátů jsou si podobné.

    "Mnozí jsou vůbec překvapeni, kolik pozornosti se zahraniční politice v této kampani už věnovalo zejména v souvislosti s tím, že zbývající čtyři republikánští kandidáti se v tématu orientují jen průměrně či dokonce málo," poznamenává politolog Stephen Christensen z Prague Security Studies Institute.

    Zbytek světa se ovšem logicky právě na zahraniční politiku kandidátů zaměřuje a zkoumá, jaká by na základě toho mála, co víme, byla.

    Přečtěte si komentář Petra Vilímka:

    Jestřábi kritizují Obamu

    Dosavadní průběh primárek do popředí vynesl osobnosti, které lze zařadit do hlavního názorového proudu uvnitř Republikánské strany, jímž je stále ještě internacionalismus spojený s důrazem na princip „mír skrze sílu“, píše v komentáři pro natoaktual.cz Petr Vilímek z Masarykovy univerzity.

    Zastánce tradičního republikánského přístupu k zahraniční politice, tedy onoho internacionalismu s důrazem na sílu, označují Američané jako jestřáby ("hawks"), což platí i na současné kandidáty v čele s Mittem Romneym, Newtem Gingrichem a Rickem Santorumem.

    O Íránu

    "Newt Gingrich hovoří o podpoře tajných operací proti íránskému jadernému programu a Rick Santorum se otevřeně vyslovil pro americkou podporu případnému izraelskému vojenskému útoku na íránská zařízení," vyjmenovává Petr Vilímek.

    "Romney, Gingrich i Santorum jsou obecně proti snižování armádního rozpočtu, chtějí přehodnotit rozdávání americké pomoci, podpořili by razantnější přístup vůči Íránu, Sýrii a Číně a postup v Afghánistánu chtějí zvolit na základě vojenských výsledků, nikoli uměle stanovených termínů," shrnuje základní body bezpečnostně politické agendy kandidátů Stephen Christensen.

    Republikánský favorit Mitt Romney kritizoval Obamův postup v Libyi (Američané trvali na podpůrné roli pro misi NATO) a chce "prosazovat strategii Americké síly“. Tento postoj v sobě zahrnuje například opatrnější přístup ke stahování amerických jednotek ze světa, tvrdší postoj vůči Íránu (posílení sankcí, větší podpora tamní opozice) a přímější podporu Izraeli, uvádí Vilímek.

    Evropa a transatlantické vztahy

    Evropa a NATO zatím z primárek nevycházejí příliš dobře. "Evropa se zpočátku v debatách kandidátů neobjevovala vůbec a když ji teď někdo zmíní, tak v tom smyslu, že evropské finanční problémy jsou hrozbou pro globální ekonomiku," říká Christensen.

    Mnoho analytiků si rovněž povšimlo, že Romneyho bezpečnostní strategie (pdf), která má přes 40 stránek, nezmiňuje NATO ani jednou. Romney, jehož zahraniční politika je ze zbývajících kandidátů považována za nejrozpracovanější, v dokumentu implicitně uznává nynější obrat Ameriky k Asii a Pacifiku i tvrzením, že "bezpečnost USA závisí na bezpečnosti Asie a Evropy", kdy Asie je výmluvně uvedena před Evropou.

    I když Romney kritizuje Obamu například za změnu plánů protiraketové obrany ve střední Evropě a slibuje opět iniciativu vrátit na stůl a sehnat na ní peníze, je to ve světle snižujících se obranných rozpočtů podle Christensena spíše snahou oponovat Obamovi, než vírou v NATO.

    O Evropě

    "Republikánům by prospělo, kdyby se o Evropě vyjadřovali méně negativně, protože USA a Evropa budou nadále spolupracovat v mnoha oblastech. I když USA začínají klást větší důraz na Asii a Pacifik, nic to neubírá na významu Evropy a NATO," tvrdí Stephen Christensen.

    "Republikánští kandidáti se obecně transatlantickým vztahům příliš nevěnují, což může ale být i tím, že nechtějí opakovat Obamův postup, kdy svou řečí v Berlíně v roce 2008 vyvolal v tomto směru velká očekávání, která bych řekl podle Evropanů pak nenaplnil," říká Christensen.

    Lze proto očekávat, že s blížícím se summitem NATO v Chicagu se téma Evropy a NATO bude v debatách Republikánů objevovat častěji. Kandidáti se ve svých projevech budou snažit posilovat a zdůrazňovat společné zájmy transatlantické aliance, čehož skutečným cílem však možná bude připravit Evropu na to, aby převzala větší díl zodpovědnosti právě proto, že se zájem USA přesouvá k Asii, uzavírá Christensen.

    pet natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media