Olda Černý bude chybět i těm, kteří ho ani neznali

2. dubna 2012  15:48
Oldřich Černý bude chybět i těm, kteří ho ani neznali - a často ani nebudou vědět, že jim chybí, píše ve vzpomínce Karel Kovanda.  
Oldřich Černý ve studiu Radia Svobodná Evropa | foto: Radio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda

Znal jsem Oldu asi 40 let. V 60. letech tlumočil na pražském Jazzovém festivalu - vždy si cenil toho, že mezi jeho "klienty" patřil Louis Armstrong a Ella Fitzgeraldová. Jeho pozoruhodná angličtina mu taky umožnila prožít léta normalizovaného bolševismu na volné noze, takže si nemusel s režimem nic zadat. Po revoluci roku 1989 byl jedním z těch tak potřebných lidí, kteří měli čistý štít a bezvadnou angličtinu. Navíc se znal s Václavem Havlem, i když nepatřil do kroužku jeho nejintimnějších spolupracovníků. Začal pro něj pracovat na Hradě, a o něco později byl jmenovám ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace, ÚZSI, což je v podstatě česká civilní kontrarozvědka.

Po celou dobu měl jasný názor na nutnou orientaci české politiky na upevnění vztahu s USA a na vstup do Severoatlantické aliance. Za tímto účelem se angažoval nejen v zákulisí zahraniční politiky, ale i na vzdělávání mladých lidí. Založil Pražský institut bezpečnostních studií (lépe známý pod jeho anglickou zkratkou, PSSI), v němž po řadu let si pražští i mezinárodní studenti doplňovali své znalosti mj. o tom, jak funguje NATO a další mezinárodní organizace.

Související článek na natoaktual.cz:

Oldova spolupráce s Václavem Havlem ovšem neskončila. Byl hybnou silou jeho Fora 2000, které dovedl až do jeho loňského ročníku. Byť se každý rok diskutovalo o tom, že by Forum už mohlo skončit, vždyť už na to nikdo, počínaje prezidentem Havlem, nemá sil, každoročně převládl široký zájem naší i mezinárodní veřejnosti, aby se ještě uskutečnil aspoň jeden jeho ročník. Vždycky jsem obdivoval, jak to Olda všecko stačí, všecko stíhá - jeho odpověď byla charakteristicky skromná: Mám na to výborné spolupracovníky. To ovšem byla pravda - ale Olda si je uměl vybrat a uměl je řídit. Po loňském Foru mi ale řekl - Kdoví, jak to bude příští rok, jestli Forum vůbec bude...

To jsme sice tušili, že prezident Havel je velmi nemocen. O Oldově nemoci, se kterou už tehdy zápolil, však věděl málokdo.

V Oldovi Černém nám odešel člověk velice slušný, velice pracovitý, velice skromný. Bude chybět i těm, kteří ho ani neznali - a často ani nebudou vědět, že jim chybí.

Karel Kovanda
bývalý velvyslanec České republiky při NATO (1998-2005)

natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.