Oheň mistrovství zažehl Praděd

31. ledna 2005  7:24
Slavnostním ceremoniálem začal v Jeseníkách jedenáctý ročník extrémního armádního závodu Winter Survival. Oheň mistrovství zažehl symbolicky vládce Jeseníků děd Praděd. Na start první etapy se postaví celkem 18 družstev.  

Jedenáctý ročník extrémního závodu, které je označováno jako mezinárodní mistrovství české armády, zahájil v neděli večer brigádní generál Ivo Zbořil.

"Věřím, že na letošní závod nezapomenete," řekl při otevíracím ceremoniálu před nastoupenými týmy.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA

Extrémní závod v zimním přežití označil za nejnáročnější sportovní soutěž v armádních podmínkách. "Nejde jen o vítězství, ale především o zkoušku úrovně dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy," dodal.

Tradiční oheň mistrovství pak zažehl symbolický vládce Jeseníků - děd Praděd v doprovodu čarodějnice.

Do čtyřdenního vytrvalostního závodu se v neděli zaregistrovalo jen 18 sotěžních týmů - 15 domácích a 3 zahraniční z Belgie, Německa a Rakouska. Tým horských vůdců z rakouského Saalfedenu bude obhajovat prvenství z loňska.

Původně se do závodu zapsala dvacítka družstev."Měly startovat i týmy z Velké Británie a Slovenska, ale výpravy nedorazily," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která závod pořádá.

Týmy se budou muset poprat s opravdu tvrdými podmínkami. Zatímco v polovině ledna byl sníh jen na nejvyšších vrcholcích, dnes je prakticky v celých Jeseníkách od 100 do 180 centimetrů. Teploty klesly až na -15 stupňů Celsia a po většinu dne fouká silný vítr.

Horská služba vyhlásila čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály.

"Čím tvrdší podmínky, tím pochopitelně tvrdší závod," konstatoval mluvčí závodu. Tratě jednotlivých etap organizátoři nasměrovali přes strmé skalní stěny a nepřístupná údolí. Vojákům bude putování ztěžovat náročná orientace, nebezpečí zranění a řada adrenalinových disciplín.

Kvůli lavinovému nebezpečí organizátoři podle Pazdery nijak trať zábodu měnit nebudou. "Trasy etap vedou mimo turistické lokality, které horská služba označila za nebezpečné," uvedl Pazdera.

Další informace na oficiálních stránkách Winter Survival

Zahajovací ceremoniál extrémního závodu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.