Oheň mistrovství zažehl Bugár

26. ledna 2004  1:51
Ovčárna, Praděd - Bernardýn se zavěšeným soudkem pomalu prochází kolem armádních jednotek, nastoupených v pozoru. Proslulý český atlet Imrich Bugár ve vycházkové vojenské uniformě pozvedá hořící louč a zapaluje mistrovský oheň. Extrémní armádní závod v zimním přežití na Ovčárně v Jeseníkách právě začíná.  

Nad nejvyšším vrcholkem Jeseníků pomalu zapadá nedělní slunce. O kousek níže na horské chatě Ovčárna panuje krátce před 18 hodinou čilý mumraj.

"Čekáme ještě na Francouze," říká Pavel Pazdera z Vojenské akademie v Brně, která každoročně v Jeseníkách spolupořádá jeden z nejtěžších závodů v přežití v přírodě - Winter Survival.

V dovednostech, jak přežít nepříznivé horské podmínky, letos během pěti dní změří své síly hned dvacet armádních týmů z šesti zemí. Vojáci v různých uniformách posedávají na chodbách horské chaty a čekají na slavnostní ceremoniál.

O chvíli později pak na pečlivě odhrnutém prostranství za chatou už stojí v pozoru pod národními vlajkami. "Závod za roky své existenci získal nálepku nejnáročnějšího podniku," hrdě konstatuje náčelník Generálního štábu české armády Pavel Štefka a extrémní armádní mistrovství oficiálně zahajuje.

Marco Rommeis, vedoucí týmu z 232. praporu horských myslivců v německém Berchtesgadenu, je v Jeseníkách už podruhé. Jeho družstvo loni muselo kvůli špatně zvolné výstroji a fyzickému vyčerpání závod vzdát. Letos, jakoby nepoučeni vrtkavostí jesenických hor, postávají při slavnostním nástupu nalehko v parádních uniformách, bez kabátů. "Je zima," ucedí s úsměvem.

Rtuť teploměru je v podvečer už pod hranicí -17 stupňů Celsia. V Jeseníkách panuje přitom mrazivé počasí celý týden a přes noc teploty klesají až pod -20.

Tichou atmosféru přerušují fanfáry armádní hudby, která kvůli zimě hraje přes mikrofony, ukrytá v útrobách chaty. Ceremoniál po proslovech doplňuje maskot závodu. Armáda neponechala nic náhodě a před nastoupenými týmy se prochází obrovský bernardýn.

Po něm se na prostranství přiřítí jesenický vládce Praděd s bělostným vousem a čarodějnice v doprovodu lyžařů s hořícími loučemi.

Originální představení vrcholí. Proslulý český atlet ve službách armády, Imrich Bugár, přebírá jednu z pochodní, vystoupá po schůdcích až k nádobě s hořákem a zapálí symbolický oheň mistrovství. Ten bude za horskou chatu hořet po celou dobu závodů.

Reflektory zhasínají a nastoupené týmy se rozcházejí. Po večeři nbudou dlouho ponocovat. Ráno je totiž čeká první etapa extrémního závodu složená z několikakilometrových přesunů a lyžařských sjezdů.

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.