Obrana spouští mamutí zakázku za 50 miliard. Vybere pásové obrněnce

14. prosince 2018  17:59
Ministerstvo obrany spouští historicky největší armádní zakázku v hodnotě až 50 miliard korun. Začíná s výběrem dodavatele nových pásových obrněnců. Oslovit chce čtyři výrobce.  
Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé Obrněnec CV90 během armádních testů na Libavé Obrněnec CV90 během armádních testů na Libavé Staré BVP-2 během armádních testů pásových obrněnců na Libavé Obrněnec CV90 z bezosádkovou věží během armádních testů na Libavé Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé Obrněnec CV90 s osádkovou věží během armádních testů na Libavé

Ministr obrany Lubomír Metnar chce v pondělí 17. prosince přeložit vládě informace hned o třech zakázkách, které se týkají pořízení nové techniky pro pozemní síly.

Tou největší má být nákup 210 bojových pásových bojových vozidel pěchoty za 50 miliard korun.

„Po informaci vládě bude následovat oficiální oslovení čtyř vybraných výrobců, aby předložili nabídky,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že k podpisu smlouvy by mělo dojít příští rok v srpnu.

Fotografie

Vykládka obrněnce Lynx z transportního letounu AN-124 Ruslan na letišti v Mošnově
Obrněnec CV90 s osádkovou věží během armádních testů na Libavé
Obrněnec ASCOD během armádních testů na Libavé
Obrněnec Lynx během armádních testů na Libavé

Nové obrněnce by pak měla armáda postupně dostat v letech 2020 až 2025 a sloužit by měly minimálně třicet let. Ministerstvo už na podzim avizovalo, že osloví ty výrobce, kteří prokázali, že dokážou splnit požadavky, které armáda na nová vozidla má.

Budou mezi nimi pravděpodobně konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma, švédsko-britské vozidlo CV90 od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, která české armádě mimochodem dodala pandury, a pak také obrněnec Lynx KF31 od německého Rheinmetallu.

Výběr obrněnců pro armádu začíná. Vítěze čeká obří zakázka

Armáda chce pořídit obrněnce hned v sedmi variantách. Od bojových, přes velitelské, průzkumné a ženijní až po zdravotnické, dělostřelecké a vyprošťovací. Vyzbrojeny by měly být kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem i protitankovým raketovým kompletem.

„V případě nákupu bojových vozidel pěchoty se jedná o kompletní výměnu zastaralých BVP-2 ještě z osmdesátých let,“ konstatoval Pejšek.

Kolová vozidla dodá výrobce radarů

Kromě pásových obrněnců chce obrana nakoupit 62 kolových obrněných vozidel na podvozkové platformě TITUS 6x6 včetně kompletní servisní podpory. Dodat je má společnost Eldis za zhruba 5,52 miliardy korun bez DPH.

Celkem 42 vozidel bude velitelsko-štábních a spojovacích a 20 v úpravě pro koordinaci palebné podpory. Smlouvu chce ministerstvo uzavřít do dubna 2019 s tím, že dodávky proběhnou v letech 2020 až 2025.

Obrněnce Titus dodá armádě výrobce radarů. Tatra nemá prověrku

Nákup vozidel TITUS projednala vláda už loni. Kabinet se zakázkou musí zabývat znovu kvůli změně dodavatele. Původní dodavatel Tatra Export totiž nedostal bezpečnostní prověrku.

Poslední zakázkou pak má být dodávka ručních palných zbraní. Až 14 tisíc útočných pušek a 20 tisíc pistolí v hodnotě 2,1 miliardy korun bez DPH má Česká zbrojovka Uherský Brod. Zakázka navazuje na smlouvy z let 2010 až 2016, kdy zbrojovka dodala armádě takřka 40 tisíc ručních zbraní.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.