Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Obama hledá podporu pro novou afghánskou strategii

3. dubna 2009  17:28
Obama hledá podporu pro novou afghánskou strategii
Americký prezident Barack Obama se v pátek zúčastní výročního summitu Severoatlantické aliance, který hostí Německo s Francií. Na vrcholné schůzce s ostatními představiteli členských zemí Aliance bude hledat podporu pro novou strategii ve válce s Talibanem v Afghánistánu a Pákistánu.

Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clinton je nová strategie výsledkem dlouhých diskuzí s aliančními partnery a intenzivního přezkoumání dosavadního průběhu afghánské mise. Nyní je prý třeba nalézt prostředky pro potřeby vytyčené v nové strategické koncepci. Tyto prostředky nemusejí mít nutně formu dodatečných vojenských jednotek. Clinton zdůraznila, že v Afghánistánu by zodpovědnost za bezpečnost měly co nejrychleji převzít místní ozbrojené síly. Pro jejich výcvik je třeba vyslat do země policejní a vojenské instruktory. Právě zde by mohli evropští spojenci pomoci.

Čtěte také:
NATO bude na summitu řešit posily pro Afghánistán
NATO je proti 'amerikanizaci' války v Afghánistánu
V Haagu se jedná o Afghánistánu

Zdroj: Voice of America (USA)  

---

Zpráva: Více vojáků v Afghánistánu, více civilních obětí
Vyslání dalších amerických vojáků do válkou postiženého Afghánistánu pravděpodobně povede k zintenzivnění bojů a větším civilním ztrátám, varuje v pátek zveřejněná zpráva sestavená jedenácti humanitárními organizacemi. Dokument s názvem „Caught in Conflict“ (V pasti války) vydaný během schůzky aliančních představitelů ve Štrasburku požaduje vytvoření „skutečně komplexní strategie pro dlouhodobou stabilizaci a rekonstrukci Afghánistánu.“

I přes snahu o snížení počtu civilních obětí a opakované výzvy k zdrženlivosti při bojových akcích je příliš mnoho vojenských operací vedeno s nepřiměřenou silou, což má za následek ztráty na životech a škody na majetku, tvrdí autoři zprávy. Humanitární organizace také ve zprávě vyzvaly k urychlenému a transparentnímu vyšetření incidentů způsobených aliančními jednotkami a vytvoření jednotného systému vyplácení odškodnění, který by nahradil stávající „zdlouhavé“ procedury.

Podle statistiky OSN zahynulo v minulém roce během afghánských bojů 2200 civilistů, což představuje 30% nárůst oproti předchozímu roku. Téměř 40 % těchto obětí měly na svědomí vládní nebo spojenecké jednotky. „To mezi Afghánci vyvolává vztek, strach a odpor a přispívá ke stále klesající podpoře přítomnosti mezinárodních jednotek,“ stojí ve zprávě.

Čtěte také:
Údaje o počtu obětí v Afghánistánu se liší

Zdroj: AFP (Francie)  

---

Medveděv: Rusko neusiluje o zánik NATO
Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve čtvrtek prohlásil, že jeho koncept nového bezpečnostního systému v Evropě nemá za cíl rozpuštění Severoatlantické aliance. Ta by se ale měla vyvarovat kroků, jež by mohly v Rusku vyvolat obavy.

Medveděv přišel minulý rok s plánem na reorganizaci evropské bezpečnostní architektury. Nový pakt by podle něj zajistil všem státům stejnou míru bezpečnosti a respekt vůči jejich národním zájmům. „Vytvoření pan-evropského paktu by nemělo vést k nahrazení starých organizací novými. Stávající organizace by měly zůstat a na novém paktu se podílet.“

Čtěte také:
Rusko vítá obnovování vztahů s NATO
Medveděv používá NATO jako nástroj

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Taliban vede s NATO válku o veřejné mínění
Tři zmrzačená těla byla vystavena během pondělní demonstrace v afghánském Kandaháru. Podle účastníků protestů se mrtví Afghánci, spolu s dalšími, stali oběťmi zásahu amerických sil v oblasti Maywand provedeného minulý víkend. Podle zpravodajských informací označila místní policie účastníky pondělní demonstrace za členy Talibanu.

Pravděpodobně se tak naplňují obavy kanadských ozbrojených sil, které v oblasti působí, že se povstalci prostřednictvím veřejných protestů pokusí podlomit důvěru místního obyvatelstva v alianční misi na jihu země. Podobných demonstrací, které se pokoušely svalit vinu za smrt afghánských civilistů na alianční jednotky, se už podle kanadských vojáků uskutečnilo několik. Problém civilních ztrát se v poslední době v Afghánistánu stal horkým tématem. Prezident Hamíd Karzáí v této souvislosti vyzval alianční jednotky, aby při operacích postupovaly obezřetně.

Zdroj: The Vancouver Sun (Kanada)

---

Rusko o vstupu do Aliance neuvažuje
Otázka členství Ruska v Severoatlantické alianci není za současné situace na pořadu dne, prohlásil ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Nestěrenko. Reagoval tak na slova polského ministra zahraničí Radka Sikorského, který předtím uvedl, že Moskva by byla v Alianci vítána. Rusko je však podle Nestěrenka „připraveno rozvíjet s Aliancí normální, partnerské vztahy.“

Čtěte také:
Sikorski je pro vstup Ruska do NATO

Zdroj: easyBOURSE (Francie) 

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.