Nové zbraně čeká křest ohněm, vojáci s nimi půjdou do Afghánistánu

14. listopadu 2011  18:32
Vyzbrojeni novými útočnými puškami CZ 805 BREN vyrazí na jaře čeští vojáci do nebezpečné afghánské provincie Vardak. S nejmodernější zbraní, která nahrazuje zastaralé samopaly vzor 58, teď proto intenzivně cvičí ve dne i v noci ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku.  
Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN Ministr obrany Alexandr Vondra v obrněném vozidle Iveco Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN

Nové útočné pušky dostali vojáci ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic v polovině října. Teď se zbraněmi intenzivně cvičí ve dne i v noci, aby si na ně zvykli. Jako první jednotka přímo vyzbrojená těmito zbraněmi zanedlouho odletí do Afghánistánu, kde nové útočné pušky čeká "křest ohněm". "Jsme se zbraní zatím maximálně spokojení," řekl velitel jednotky Martin Botík.

Fotografie

Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN
Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN
Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN
Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN

Na Libavé v těchto dnech vojáci trénují střelby na různé cíle za pohybu i z místa. I za tak velmi krátkou dobu si pochvalují, že je zbraň díky špičkové optice velmi přesná na velké vzdálenosti. "Je to jako když skočíte ze staré Škody 120 do Superbu," shrnul dosavadní dojmy Botík.

Podle vojáků je nová puška daleko jednodušší na ovládání a díky tomu i méně zkušení střelci dosáhnou lepších výsledků než se starými samopaly vzor 58. "Díky osazení rozličným příslušenstvím včetně přístroje nočního vidění, kolimátorů, které slouží ke snadnějšímu zaměření nebo podvěsnému granátometu je z nové pušky multifunkční zbraň," dodal Botík.

Omeleta ve Vardaku

Hned na jaře jeho jednotka odletí do Afghánistánu. V neklidné provincii Vardak bude padesátka českých instruktorů cvičit vojáky afghánské armády a dohlížet na ně přímo v bojových operacích. Jednotce složené hlavně z odborníků na výcvik, střelbu, taktiku a plánování sami vojáci přezdívají "omeleta". To kvůli anglické zkratce pro poradní a výcvikový tým - OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team).

"Je to v současnosti asi nejtěžší zahraniční mise. Afghánské vojáky nejen cvičí a plánují s nimi operace, ale také s nimi přímo do operací chodí," řekl zástupce velitele 7. mechanizované brigády Pavel Lipka. Nepočetné týmy českých mentorů jsou s afghánskými vojáky prakticky neustále. V nehostinných odlehlých oblastech s nimi sdílejí nepohodlí provizorních úkrytů v drsných podmínkách afghánských hor. Navíc v jedné z pěti nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu, kde jsou těžké útoky povstalců na denním pořádku.

Na výcvik se přijel podívat i ministr obrany Alexandr Vondra. Armáda letos dostane od výrobce zhruba 3 000 nových útočných pušek. Podle Vondry jimi budou přednostně přezbrojeny ty jednotky, které působí v zahraničních misích. "Nastal čas na výměnu zastaralých samopalů," konstatoval.

Za hlavní výhodu považuje ráži nové zbraně - 5,56 mm, která odpovídá standardu v ostatních zemích NATO. Zatímco si dosud museli Češi do misí vozit veškerou munici sami, nyní si ji budou moci opatřit u kteréhokoliv vojáka Aliance. Celkem si armáda České zbrojovky objednala osm tisíc nových pušek, utratí za ně přes miliardu korun.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.