Kreml odmítá, že by novými jadernými nosiči porušil dohodu o odzbrojení

15. února 2017  13:09
Rusko odmítlo americkou kritiku, že tajně rozmísťuje nový typ střel s plochou dráhou letu a porušuje tím odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu. Podle představitelů NATO by bylo porušení smlouvy vážným problémem. Někteří američtí politici žádají po prezidentu Trumpovi okamžitou reakci.  
Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě | foto: Ruské ministerstvo obrany

S informací o tajném rozmisťování nových ruských střel přišel v úterý deník The New York Times s odkazem na vysoce postaveného představitele, který je obeznámen s hlášeními americké rozvědky.

Spojené státy podle deníku už v roce 2014 varovaly, že Rusko porušuje tuto dohodu zkouškami nové střely. Během zkoušek se údajně vláda Baracka Obamy snažila Moskvu přesvědčit, aby smlouvu neporušovala. Nyní však američtí představitelé dospěli k závěru, že vývoj střely podle amerického označení SSC-X-8 nebo SSC-8 je u konce a nosič dosáhl plných operačních schopností.

Rakety mají být podle informací amerického deníku tajně rozmístěny zatím na dvou místech. Jeden ze dvou oddílů se údajně stále nalézá na zkušební střelnici Kapustin Jar. Druhý oddíl se pak přesunul na jinou nejmenovanou základnu. Každý oddíl se má skládat ze čtyř odpalovacích zařízení, které jsou nápadně podobné odpalovacím zařízením taktických střel Iskander, což ztěžuje jejich identifikaci a ověření.

Sovětsko-americká smlouva INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě z roku 1987 zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země fakticky v roce 2001. Zlikvidováno bylo 4 000 jaderných hlavic a rovněž 1 846 sovětských a 846 amerických raket krátkého a středního doletu a demontovány byly také transportéry, skladovací sila a odpalovací zařízení.

Kreml informace odmítl s tím, že „z porušení smlouvy Rusko nikdo oficiálně neobvinil“. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Moskva zůstává věrná svým mezinárodním závazkům a to platí i o smlouvě omezující rakety středního doletu. Informace amerického deníku pak označil za „jakousi zcela anonymní zprávu“.

K obvinění se ale záhy veřejně připojil vlivný americký senátor a šéf senátního branného výboru Joh McCain. V prohlášení uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v testování nové americké administrativy. Kongres podle něj dal v posledních dvou letech jasně najevo, aby obrana hledala na ruské porušení smlouvy INF smysluplnou reakci.

„S ohledem na nejnovější vývoj je na čase, aby nová administrativa přijala okamžitá opatření k posílení naší odstrašující pozice v Evropě a chránila naše spojence,“ konstatoval McCain.

USA podle něj musí pokračovat v modernizaci jaderných sil a zajistit, aby odstrašující síly NATO byly stále připraveny čelit ruské doktríně, která „počítá s prvním úderem“.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga by jakékoli ruské porušení dohody z konce 80. let bylo pro Alianci důvodem k vážnému znepokojení. „Ta smlouva je velmi významná, zrušila celou kategorii nukleárních zbraní, které představovaly hrozbu pro Evropu a spojence,“ prohlásil. Konkrétně o informacích amerického listu mluvit nechtěl s tím, že nehodlá komentovat zpravodajské informace.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.