natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Nová jednání o Kosovu skončila bez výsledku

    31. srpna 2007  5:58
    Bez konkrétních závěrů skončila ve Vídni jednání o konečném statutu Kosova. Představitelé kontaktní skupiny pro Balkán, složené ze zástupců Ruska, Spojených států a Evropské unie, se odděleně sešli s představiteli srbské vlády i kosovských Albánců.  

    Nové kolo rozhovorů o budoucnosti srbské provincie Kosovo proběhlo odděleným jednáním "trojky" se zástupci kosovských Albánců a srbské vlády.

    Takzvanou "trojku" zvláštních vyjednávačů tvoří za Evropskou unii německý diplomat Wolfgang Ischinger, za USA Frank Wisner a za Rusko Alexandr Bocan-Charčenko.

    Vyjednávači se na rakouském ministerstvu zahraničí sešli napřed s delegací kosovských Albánců, kteří do Vídně vyslali všechny nejvyšší politické představitele provincie, včetně prezidenta, premiéra, předsedy parlamentu i šéfů opozičních stran.

    Odpoledne se uskutečnilo jednání se srbským ministrem zahraničí Vukem Jeremičem a ministrem pro záležitosti Kosova Slobodanem Samardžičem. K přímým rozhovorům mezi Albánci a Srby nedošlo.

    Další schůzka bude podle Wolfganga Ischingera v polovině září a poté se trojice diplomatů sejde znovu v New Yorku. "Co nejdříve poté by se měla uskutečnit i přímá jednání obou stran," citovala vyjednavače agentura ČTK.

    "Průlom v jednáních nikdo nečekal a nečeká se ani v nejbližší budoucnosti", ale diplomaté jsou podle Ischingera odhodláni "postupovat krůček za krůčkem ke kompromisu".

    Experti považují vídeňskou schůzku za jakési zahřívací kolo v dalších jednáních o budoucnosti Kosova. Ta mají proběhnout v říjnu a listopadu.

    Výsledky jednání s etnickými Albánci a Srby mají dostat podobu zprávy, jež má být generálnímu tajemníkovi OSN předložena do 10. prosince.

    Kosovští Albánci trvají na nezávislosti
    Kosovský premiér Agim Ceku v předvečer schůzky uvedl, že "proces o konečném řešení kosovské otázky vstoupil do finální fáze". Podle něj se kosovští Albánci pokusí vyhlásit nezávislost i bez ohledu na rozhodnutí OSN.

    Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Formálně je však stále součástí Srbska. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO.

    Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

    Letos na jaře zvláštní zmocněnec OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari zveřejnil plán na nezávislost Kosova pod mezinárodním dohledem. Západní státy plán podporují. Proti je Srbsko a jeho hlavní spojenec Rusko, které hrozbou použití veta zablokovalo začátkem léta jeho přijetí v Radě bezpečnosti OSN.

    Spojené národy proto pověřily dalším hledáním řešení trojici USA, Rusko a EU. Pokud se nenajde shoda, hrozí, že USA a některé země EU uznají samostatnost Kosova i bez rezoluce OSN.

    Například nizozemský ministr zahraničí Maxime Verhagen připustil, že by přijatelným řešením bylo územní rozdělení Kosova. - více zde

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media