Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Norsko podezírá Rusko z výcviku velryb pro vojenské účely

30. dubna 2019  15:50
Cvičení Trident Juncture v Norsku. Ilustrační foto. | foto: DVIDS

Norsko podezírá Rusko z výcviku velryb pro vojenské účely

Norští vědci a rybáři se domnívají, že jimi nedávno zachycená velryba mohla být vycvičena Ruskem k obtěžování lodí. Tato velryba měla na sobě postroj s nápisem „majetek Petrohradu“ a dorážela na loď norských rybářů.

„Pokud tato velryba pochází z Ruska – a máme značný důvod tomu věřit – poté to nejsou ruští vědci, ale spíše námořnictvo, kdo to udělal,“ uvedl norský výzkumník Martin Biuw.

Rusko se snažilo vycvičit mořské savce pro vojenské účely již v době studené války. Podle deníku Guardian v současnosti opět zkoumá využití velryb pro hlídkování v okolí námořních základen a plnění dalších úkolů v oblasti Arktidy.

Kam dál?
Norsko má důkazy o ruském rušení signálu GPS během cvičení NATO (19.3. 2019)

Zdroj: CBS News (USA)

---

NATO zahájilo v Estonsku každoroční cvičení „Spring Storm“

Severoatlantická aliance zahájila v Estonsku každoroční cvičení Spring Storm. Cvičení se letos zúčastní okolo deseti tisíc vojáků z estonských obranných složek a spojeneckých národů. Účastníci budou spolupracovat na různých úrovních od velení po taktické úkoly. Do cvičení se zapojí i námořnictvo a letectvo, například německé stíhačky Eurofighter nebo americké helikoptéry Wildcat a Apache.

Cvičení v baltských státech v blízkosti ruské hranice způsobuje napětí mezi NATO a Ruskem. Přestože se stále jedná o poměrně malé množství zapojených vojáků, počty účastnících se zemí rok od roku rostou.

Kam dál?
Vrtulníky Apache nasazuje Británie do Estonska proti „velmi hodnověrné hrozbě“ (17.4. 2019)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Estonský NGŠ: Škody způsobené během cvičení NATO zaplatíme

Estonská armáda opraví nebo zaplatí jakékoli škody, které vzniknou během nadcházejícího cvičení Severoatlantické aliance, oznámil estonský náčelník generálního štábu generál Martin Herem.

„Je pravděpodobné, že poškodíme menší silnice. To se stává každý rok, přestože se tomu snažíme vyhnout,“ uvedl.

Generál Herem také poděkoval všem vlastníkům půdy, kteří ji poskytli pro cvičení. Podle něj může dojít například k poškození plotů bojovými vozidly. Občané mají poté na tyto škody armádu upozornit a ta je uvede do pořádku.

Kam dál?
Do Estonska přijíždí francouzská vojenská technika (26.4. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

V Kanadě pomáhá při povodních 2 000 vojáků, o jejich nasazení rozhodují provincie

Počet vojáků pomáhajících při povodních v Kanadě dosáhl čísla dva tisíce, což je více, než jich v současností působí v zahraničních misích. „Máme flexibilitu v tom, že můžeme vždy poskytnout určitý počet vojáků k dispozici,“ prohlásil ministr obrany Harjit Sajjan, podle nějž není problém vyslat další jednotky.

Jejich nasazení však v Kanadě závisí na rozhodnutí příslušných orgánů jednotlivých provincií. „Vše je řízeno provinční organizací pro reakci na mimořádné události,“ vysvětlil plukovník Peter Alan z kanadských sil. „Oni určují priority, kde chtějí, aby byly různé složky nasazeny,“ dodal.

Kam dál?
Kanadská vláda vydá na obranu o dvě miliardy méně, než bylo v plánu (5.3. 2019)

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

---

Německo bude cvičit saúdské vojáky navzdory válce v Jemenu

Německo bude pokračovat v poskytování důstojnických kurzů pro vojáky ze Saúdské Arábie, navzdory kontroverzím ohledně saúdské intervence ve válce v Jemenu. Pět Saúdů by mělo zahájit důstojnický výcvik u německé armády a dva u letectva. Výcvik je součástí smlouvy z roku 2016, kterou uzavřela ministryně obrany Ursula von der Leyen.

Opozice kritizuje spolupráci se Saúdskou Arábií kvůli jejímu zapojení do války v Jemenu, která je označována za „nejhorší humanitární katastrofu na světě“. Spolu s vraždou saúdského novináře byla důvodem, proč Německo dočasně pozastavilo dodávky zbraní do země.

Kam dál?
Americký senát schválil zastavení podpory pro Saúdy v Jemenu (14.3. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.