Nevládní organizace odsoudily přístup Ruska k Estonsku

18. května 2007  8:25
Asociace atlantické smlouvy vydala prohlášení, ve kterém ostře nesouhlasí s postupem ruských představitelů vůči Estonsku. Ruské útoky na estonskou vládu, prezidentský úřad a média považuje za hrozbu i pro bezpečnost NATO a Evropské unie.  

Mezinárodní asociace ATA (Atlantic Treaty Association) sdružující v sobě nevládní organizace působící v oblasti bezpečnostní politiky se tak přidala k vyjádření představitelů NATO, ve kterém aliance po Rusku požaduje řešení situace na diplomatické úrovni a dodržování závazků plynoucích z Vídeňských konvencí.

NATO odsoudilo zejména fyzické hrozby a zastrašování, kterým museli čelit zaměstnanci ambasády.  "Tyto činy jsou nepřijatelné a musí být okamžitě zastaveny, napětí kvůli sovětskému válečnému památníku a hrobům v Estonsku musí být vyřešeno diplomaticky mezi oběma zeměmi," uvádí aliance ve svém prohlášení.

Přemístění památníku rozlítilo Rusy

Estonsko, členský stát NATO, na konci dubna přemístilo válečné hroby a památník vojáka Rudé armády, který byl symbolem sovětského vojáka zabitého v druhé světové válce, na jiné místo. Podle ATA je toto rozhodnutí pouze vnitřní záležitostí Estonska.

V Rusku však vyvolalo mohutnou vlnu odporu, která se projevila zejména blokádou estonské ambasády v Moskvě mladými aktivisty z řad organizace pojmenované Naši. Ruští politici začali volat po rezignaci estonské vlády, včetně jejího předsedy.

Ruské výpady jsou nebezpečím i pro NATO a EU

ATA považuje tyto systematické a profesionální útoky na estonskou vládu, prezidentský úřad a média za potenciálně nebezpečné také pro NATO a Evropskou unii. Případná ekonomická či obchodní protiopatření vůči Estonsku ze strany Ruska by mohla být považována za sankce pro celou EU.

ATA podporuje Estonsko a požaduje po Rusku, aby vedlo se svým sousedem řádný dialog  o budoucích krocích. Tento projev sdružení je v jeho historii zlomový. "Je to vůbec poprvé, kdy se ATA na něčem takovém usnesla," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které zastupuje v ATA Českou republiku.

ATA je sdružení, které zaštiťuje neziskové a příspěvkové organizace působící v oblasti bezpečnostní politiky. Sjednocuje politiky, diplomaty a akademické pracovníky ve snaze šířit hodnoty Severoatlantické smlouvy. Jejím prezidentem je bývalý americký velvyslanec při NATO Robert Hunter. Členem ATA je od listopadu 2003 také české občanské sdružení Jagello 2000.

Adéla Tomíčková natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.