natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Neobvyklost ve volbách v USA: Žádný z kandidátů na prezidenta nesloužil v armádě

    15. března 2016  16:46

    Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA. Ilustrační foto. | foto: Michael Vadon

    Neobvyklost ve volbách v USA: Žádný z kandidátů na prezidenta nesloužil v armádě

    Analýza

    Přečtěte si analýzu k tématu od Daniela Anýže Americké prezidentské kampani po letech opět dominuje národní bezpečnost (21.12. 2015)

    Současní kandidáti na prezidenta Spojených států amerických Donald Trump, Ted Cruz, Hillary Clinton, Bernie Sanders, Marco Rubio a John Kasisch mají jedno společné – žádný z nich nesloužil v ozbrojených silách USA. Celé měsíce se prezidentští kandidáti obou politických stran snaží ukázat světu své zkušenosti, moudrost a lásku k vlasti, ale všichni mají řádek o službě v armádě ve svých životopisech prázdný.

    Neexistuje však žádný požadavek, aby prezident strávil určitý čas v ozbrojených silách. V této době, kdy je vstup do americké armády dobrovolný, se možná nejedná o zvláštní jev, že kandidáti jsou celoživotní civilisté. Z hlediska historie amerických prezidentských voleb je to však spíše výjimečné. Vojenská minulost kandidátů byla v očích Američanů něčím, s čím se mohli ztotožnit a co mohli obdivovat. Když před čtyřmi lety kandidoval Barack Obama proti Mittu Romneymu, bylo to poprvé po 68 letech, co ani jeden z kandidátů nesloužil v ozbrojených silách.

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Německo schválilo vývoz zbraní do Saúdské Arábie a Ománu

    Německá vláda schválila několik vývozů zbraní na Blízký východ včetně dodávky 23 vrtulníků Airbus do Saúdské Arábie, stojí v dopisu německého ministerstva hospodářství. Podle ministra hospodářství Sigmara Gabriela byla také schválena dodávka 660 kulometů, 660 dodatečných hlavní a 550 samopalů do Ománu. Dodavatelem je firma Heckler & Koch, významný německý výrobce zbraní.

    Zelenou dostal i vývoz 130 automatických pistolí a automatických pušek do Spojených arabských emirátů. Německý výrobce zbraní a vojenského materiálu Rheinmetall má povolení dodat do země ještě 65 000 nábojů do minometů. Další dodávky zbraní, které vláda schválila, půjdou do Thajska (pět vojenských vrtulníků Airbus) a Indonésie (490 automatických pistolí a pušek).

    Kam dál?
    Polsko má v plánu více se vojensky zapojit na Blízkém východě (10.2. 2016)
    Německo loni vyvezlo nejméně zbraní od roku 2007 (13.2. 2015)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Americký generál: Výstup Británie z EU by mohl oslabit NATO

    Pokud by Velká Británie hlasovala v referendu pro vystoupení z Evropské unie, mohlo by to mít negativní dopad na Severoatlantickou alianci, varoval velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Ben Hodges. Je znepokojen, že by se Evropská unie mohla rozpadnout v době, kdy je třeba postavit se Rusku. Připustil, že hlasování je záležitostí Britů, ale dodal, že se obává výsledku a případného dominového efektu, který by měl vliv i na Alianci.

    Zastánci odchodu Velké Británie z EU tvrdí, že pozice Británie v NATO by tím nebyla nijak ovlivněna. I generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně minulý měsíc uvedl, že by organizace dala přednost silné Británii v rámci EU. O tom, jestli Británie z Evropské unie vystoupí, či nikoliv, budou Britové hlasovat 23. června 2016.

    Kam dál?
    Téměř tisíc britských vojáků se zúčastní cvičení NATO v Polsku (21.1. 2016)
    Velká Británie v letošním roce splní závazek dávat 2 % HDP na obranu (9.7. 2015)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    Rusko stáhne většinu svých jednotek ze Sýrie

    Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení ruských ozbrojených sil ze Sýrie. Po pěti měsících, kdy ruské jednotky podporovaly režim syrského prezidenta Bašára Asada, učinil Putin toto šokující prohlášení na včerejším zasedání ministrů vlády. Uvedl, že jednotky by měly začít opouštět Sýrii již dnes. Moskva si však i nadále ponechá kontrolu nad přístavem Tartús a základnou Hmejmím v provincii Latákija.

    Putin věří, že mise Ruska v Sýrii byla do značné míry splněna a že o svém rozhodnutí informoval Asada. Kreml uvedl, že Rusko dosáhlo skutečného obratu v boji proti teroristům v Sýrii, přestože organizace Islámský stát v Iráku a Levantě stále ovládá třetinu země. „Efektivní práce naší armády vytvořila podmínky pro zahájení mírového procesu,“ prohlásil Putin. „Myslím, že stanovený úkol byl z větší části splněn, takže jsem dal pokyn ministru obrany, aby zahájil stahování hlavní části našeho vojenského kontingentu ze Sýrie,“ dodal ruský prezident.

    Analytici nicméně varují, že by toto oznámení mohlo znamenat jen velmi málo, pokud nepovede k ukončení ruských náletů na odpůrce prezidenta Asada a na civilní oblasti Sýrie. „Otázkou nyní je, jak dlouho bude stažení trvat, a co Vladimir Putin myslí pod pojmem „hlavní složky ruské armády v Sýrii“? Pokud tím nemyslí letectvo a jestli stažení bude trvat měsíce, Putinovo oznámení neznamená vůbec nic,“ konstatoval bezpečnostní analytik z Levantine Group Michael Horowitz.

    Kam dál?
    FOCUS: Rusko má v Sýrii převahu nad Aliancí, naznačuje důvěrná studie z NATO (10.3. 2016)
    Válka proti IS má v Sýrii a Iráku nejednoznačné výsledky (9.3. 2016)

    Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

    ---

    Větší přítomnost sil USA v Austrálii je „přirozeným vývojem“, tvrdí šéf australského letectva

    Australané by měli vnímat rostoucí vojenskou přítomnost USA v zemi jako přirozený vývoj v době, kdy se obě země snaží na základě strategického spojenectví vypořádat s rostoucím napětím v Jihočínském moři, uvedl šéf australského královského letectva Leo Davies. „Téměř každý den přiletí do Austrálie nějaký americký letoun, aby tu uskutečnil rutinní cvičení. V Austrálii mohou Spojené státy provádět cvičení dlouhého doletu, která se jinde na světě vykonávají velmi obtížně,“ dodal Davies. Americká námořní a vojenská cvičení se uskutečňují v odlehlých oblastech na severu.

    Velitel amerických sil v Pacifiku admirál Harry Harris řekl minulý týden před senátním výborem ve Washingtonu, že velmi spoléhá na Austrálii díky jejím pokročilým vojenským schopnostem. Australský premiér Malcolm Turnbull navíc minulý měsíc stejně jako USA apeloval, aby Čína upustila od militarizace útesů v Jihočínském moři, které si nárokuje. „Militarizace v regionu je na takové úrovni, že je obtížné s ní držet krok,“ prohlásil Davies. USA zahájily v říjnu tzv. operace FON, které mají čelit čínským nárokům na více než 80 % jedné z nejvyužívanějších světových námořních tras.

    Kam dál?
    Peking nasazuje stíhačky v Jihočínském moři, USA varuje před militarizací (24.2. 2016)
    Peking rozmisťuje rakety v Jihočínském moři (17.2. 2016)

    Zdroj: Bloomberg (USA)

    kko;, natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media