natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Německý velvyslanec v Praze se stal prvním šéfem zpravodajských služeb NATO

    24. října 2016  23:50

    Německý velvyslanec v Praze Arndt Freytag von Loringhoven. | foto: Ministerstvo zahraničí SRN

    Německý velvyslanec v Praze se stal prvním šéfem zpravodajských služeb NATO

    Prvním šéfem zpravodajských služeb Severoatlantické aliance se stane Arndt Freytag von Loringhoven, který současně působí jako velvyslanec Německa v České republice. V Alianci bude zastávat nově vytvořenou pozici náměstka generálního tajemníka NATO pro zpravodajské služby a bezpečnost. Tento post byl zřízen zejména proto, aby Aliance vylepšila sdílení informací mezi svými členy a posílila boj proti terorismu.

    Náměstek generálního tajemníka NATO pro zpravodajské služby bude dohlížet jak na civilní zpravodajské analytiky, kteří poskytují informace šéfovi NATO a aliančním vyslancům, tak na analytiky, jež pracují pro Vojenský výbor NATO. Loringhoven se z počátku bude zaměřovat zejména na lepší sdílení informací týkajících se ruského vojenského posilování a boj proti duplikování práce civilních a vojenských zpravodajců.

    Loringhoven v minulosti zastával post viceprezidenta německé zpravodajské služby Bundesnachrichtendienst (BND).

    Kam dál?
    Pavel: Zpravodajské služby jsou v pohotovosti, NATO je připraveno pomoci (14.11. 2015)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Bundeswehr zachránil téměř 850 uprchlíků u pobřeží Libye

    Ve dvou záchranných operacích u libyjského pobřeží zachránilo německé námořnictvo před smrtí téměř 850 uprchlíků, kteří se dostali do problémů na svých gumových člunech. Následně byli na německé lodi bezpečně dopraveni do Itálie.

    Podle italské pobřežní stráže bylo ve Středozemním moři za posledních 48 hodin zachráněno okolo 5 700 uprchlíků. Okolo 460 jich bylo převezeno do Neapole a dalších 3 300 na Sicílii, tvrdí tisková agentura Ansa.

    „My takhle ale dále nemůžeme pokračovat, potřebujeme nějaké řešení,“ prohlásil italský premiér Matteo Renzi, když navštívil Sicílii. Renzi požaduje více solidarity ze strany Evropské unie a finanční postihy pro východoevropské země, které odmítají přijímat uprchlíky.

    Kam dál?
    Námořníci Bundeswehru budou ve Středozemním moři lovit pašeráky zbraní IS (20.10. 2016)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    ---

    Bitva o Mosul: Turecko potvrdilo zapojení do bojů

    Turecko potvrdilo, že jeho vojáci ostřelovali oblasti držené organizací Islámský stát (IS) ve městě nedaleko iráckého Mosulu poté, co obdrželi žádost o pomoc od kurdských jednotek pešmergů. „Pešmergové mobilizovali, aby vyčistili oblast Bašika od IS. Požádali o pomoc turecké vojáky na základně Bašika. Naše dělostřelectvo jim pomáhá v jejich práci,“ uvedl turecký premiér Binali Yildirim.

    Turecko má své jednotky severně od Mosulu na základně ve městě Bašika, kde pomáhají cvičit kurdské pešmergy a sunnitské bojovníky. Vyslání stovek tureckých vojáků do oblasti Bašika však negativně zapůsobilo na vztahy mezi Ankarou a Bagdádem, který tento krok označuje za narušení své suverenity, a žádá proto o stažení tureckých jednotek. Turecko však tyto žádosti zatím ignoruje.

    Ankara argumentuje tím, že pokud bude Mosul osvobozen pouze šíitskými milicemi, dojde k vysídlení velké části sunnitského obyvatelstva z města. Z toho důvodu je prý důležité, aby se na osvobozování Mosulu podíleli i jimi vycvičení sunnitští bojovníci.

    Kam dál?
    Turecké stíhačky zaútočily na kurdské jednotky v Sýrii (20. 10. 2016)
    Bitva o Mosul: Irácké jednotky jsou oproti svému plánu napřed (18.10. 2016)

    Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

    ---

    Koaliční útoky na pozice IS v Iráku a Sýrii jsou v plném proudu

    Spojené státy a koaliční vojenské jednotky pokračují v útocích na organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku, uvedli představitelé mise Inherent Resolve. Cílem posledních náletů byly například taktické jednotky a vozidla IS, ale i jejich podzemní tunely a bunkry.

    Tyto útoky byly provedeny v rámci mise Inherent Resolve, jejímž cílem je eliminace teroristické skupiny IS, jež představuje hrozbu nejen pro Irák a Sýrii, ale i pro širší mezinárodní komunitu.

    Mezi koaliční státy, které útočí na IS v Iráku, patří Spojené státy, Austrálie, Belgie, Kanada, Dánsko, Francie, Jordánsko, Nizozemsko a Spojené království. Státy, které provádí útoky v Sýrii, jsou Spojené státy, Austrálie, Bahrajn, Kanada, Francie, Jordánsko, Nizozemsko, Saúdská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty a Spojené království.

    Kam dál?
    Americké bitevní vrtulníky Apache se zapojily do bitvy o Mosul (20.10. 2016)
    IS ztratil více než čtvrtinu území (10.10. 2016)

    Zdroj: Ministerstvo obrany USA

    ---

    EU možná bude muset přehodnotit obranný výzkum za 3,5 miliardy eur

    Dokument

    Institut pro bezpečnostní studia EU zveřejnil k tématu následující dokument: Evropský obranný výzkum: Případ programu pro výzkum a technologie financovaného EU (únor 2016)

    Členské státy Evropské unie by v příštích letech mohly utratit miliardy eur za vojenský výzkum. Proti této možnosti se však staví petice, kterou již podepsalo 60 tisíc lidí. Laëtitia Sédou z evropského programu European Network Against Arms Trade považuje návrh za „čistě politicko-vojenský tah, který je řízen ekonomickými zájmy několika málo lidí“. Současně Sédou unijní plán spojuje s „trendem liberalizace prodeje zbraní a soutěžením se Spojenými státy“.

    Andrew Smith z Campaign Against Arms Trade zase poukazuje na to, že „veřejné peníze by neměly být využívány k financování výzkumu pro firmy obranného průmyslu. Tento návrh by zároveň mohl znamenat přesunutí části peněz z jiných projektů a užitek by z něj měl pouze sektor vojenského průmyslu.“

    Současný plán vypadá tak, že v první fázi by EU investovala 50 – 100 milionů eur. To by se týkalo let 2017 – 2020. Tato etapa by pak otevřela dveře dalším investicím do obranného výzkumu, které by mezi lety 2021 – 2027 měly dosáhnout nejméně 3,5 miliard eur.

    Kam dál?
    Výdaje na obranu v NATO mírně rostou. Česko je sedmé od konce (4.7.2016)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media