Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo zadrželo lingvistu pro podezření z prozrazení vojenských tajemství Íránu

16. ledna 2019  15:12
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen během návštěvy u speciální horské brigády v Bad Reichenhall | foto: Bundeswehr

Německo zadrželo lingvistu pro podezření z prozrazení vojenských tajemství Íránu

Německá policie zatkla 50letého muže narozeného v Afghánistánu, který je podezřelý z předání vojenských tajemství Íránu, oznámil německý federální prokurátor. „Abdul Hamid S. je silně podezřelý, že pracoval pro zahraniční zpravodajskou agenturu. Podezřelý byl jazykovým expertem a kulturním poradcem německých ozbrojených sil,“ uvedl prokurátor ve svém prohlášení.

Německá armáda v Afghánistánu často využívá tamější tlumočníky, kteří vojáky doprovázejí během hlídek. Hamid S. tak měl přístup k vysoce utajovaným materiálům včetně informací o nasazení vojsk a specifických misích v Afghánistánu.

Kam dál?
Evropa zamítá žádosti o azyl bývalých afghánských tlumočníků NATO (21. 9. 2015)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Čínská vojenská síla roste, varuje nová zpráva z Pentagonu

Nová zpráva amerického ministerstva obrany varuje před rostoucí vojenskou silou Číny. S tím přichází také obavy z možného útoku na Tchaj-wan. Toto varování navíc přichází v době, kdy roste napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Zvýšilo jej mimo jiné zavedení 25% cla, které na čínské zboží uvalil americký prezident Donald Trump. Peking následně reagoval sankcemi ve výši 110 miliard dolarů na zboží z Ameriky.

Jak Čína zdokonaluje své vybavení a výcvik, roste její sebevědomí, že je schopna úspěšně vybojovat regionální konflikt. Vedoucí představitelé Pekingu jasně uvedli, že jejich prioritou je znovuobnovení suverenity nad Tchaj-wanem a varovali Spojené státy před posilováním vojenských vazeb s touto ostrovní zemí. Dle informací ze samotné Číny si však Říše středu zatím na frontální útok na nedaleký ostrov netroufá.

Kam dál?
Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050 (15. 11. 2018)

Zdroj: Time (USA)

---

Japonsko pořizuje nové zbraně jako reakci na vzestup Číny

Většina japonských vojenských představitelů nahlas nevyřkne důvod, proč Japonsko zahájilo rychlou modernizaci napříč svými silami sebeobrany. Není to však ani Rusko ani Severní Korea, kdo donutil Zemi vycházejícího slunce k pořízení své první letadlové lodě od druhé světové války a vytvoření nové obojživelné brigády. Je to Čína. Představitelé japonských a amerických ozbrojených sil však používají raději výrazy „soupeř“ čí „ta země“.

Prudký vzestup vojenských schopností Japonska přichází během zintenzivňující se interní diskuse o tom, jaké typy vojenských schopností vlastně japonská ústava povoluje. Dle ní se země „zříká svrchovaného práva národa na použití vojenských sil pro útok či výhrůžku jejich použitím, jako prostředku k řešení mezinárodních sporů“. Z doslovného znění by se zdálo, že ústava jakoukoliv armádu úplně zakazuje. V 50. letech se však Japonci shodli, že sebeobrana povolena je.

Kam dál?
Nová politika Japonska: návrat mezi vojenské velmoci (6. 10. 2014)

Zdroj: Navy Times (USA)

---

Pentagon prodloužil vojenskou misi na jižní hranici USA o devět měsíců

Kontroverzní nasazení ozbrojených sil na jižní hranici USA, které nařídil prezident Donald Trump, bylo prodlouženo do 30. září. Dle prohlášení Pentagonu o prodloužení zažádalo ministerstvo po vnitřní bezpečnost. Krom doby nasazení se změní také úkoly vojáků. Od opevňování přístupových bodů přejdou k mobilnímu dohledu a pokládání ostnatého drátu mezi těmito body.

Co se však nezmění, je to, co vlastně ozbrojené síly v oblasti smí. Americká armáda nesmí používat své schopnosti přímo k prosazování amerických vnitrostátních zákonů - včetně imigračních zákonů - pokud to Kongres výslovně nepovolí. Vojáci tedy mohou pokládat ostnatý drát, používat své vrtulníky k přepravě příslušníků pohraniční stráže a pomáhat se sledováním oblasti. Nesmí však nikoho zadržet.

Kam dál?
Trump může k budování své zdi u hranic s Mexikem využít ozbrojené složky (7. 1. 2019)

Zdroj: Vox (USA)

---

Německá policie varuje před nárůstem počtu zbraní mezi lidmi

V roce 2018 skokově vzrostl počet Němců žádajících o základní zbrojní průkaz. Ten umožňuje nošení plynových pistolí, pepřového spreje a dalších nesmrtících zbraní. Policie tvrdí, že trend vychází z narůstajícího pocitu nejistoty, ale upozorňuje, že rostoucí počet ozbrojených občanů může situaci zhoršit.

Dle předsedy policejní unie Olivera Malchowa „dávají takové zbraně falešný pocit bezpečí a zvyšují odhodlání k sebeobraně, ale obě tyto skutečnosti by mohly vést k eskalaci současné situace a k tomu, že se majitelé zbraní nakonec sami stanou zločinci.“ Dodal také, že se tím občané vystavují většímu riziku, protože ti, jimž budou čelit, nemusí tušit, že jde o nesmrtící zbraně.

Kam dál?
Německo: dopady politických rozhodnutí na obranu země (27. 8. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.