Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo žádá Rusko, aby zachovalo dohodu o jaderných zbraních

24. ledna 2019  16:23
Německý ministr zahraničí Heiko Maas. | foto: NATO Photos

Německo žádá Rusko, aby zachovalo dohodu o jaderných zbraních

Německý ministr zahraničí Heiko Maas prohlásil, že je nyní na Rusku, aby se zasadilo o zachování studenoválečné dohody o jaderných střelách středního doletu (INF). Dle něj totiž Rusko neudělalo dost, aby potvrdilo, že stojí o její zachování. Evropa se obává nových závodů ve zbrojení, které by mohly vypuknout, pokud Spojené státy v únoru od smlouvy odstoupí.

Dohoda INF podepsaná v roce 1987 zakazuje ze země odpalované střely schopné nést jaderné hlavice, které mají dolet mezi 500 a 5 000 kilometry. Dle spojených států tuto dohodu porušují nové ruské střely 9M729. Rusko to však odmítá a tvrdí, že maximální dolet těchto střel je 480 kilometrů.

Kam dál?
Putin pohrozil odvetou, pokud USA vypoví smlouvu o raketách (20. 11. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Putin a Erdogan se dohodli na užší spolupráci v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin po rozhovorech se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl, že se oba státníci zabývali stabilizací provincie Idlib na severozápadě Sýrie. Ruské ministerstvo zahraničí již předtím varovalo, že situace v regionu je i nadále vážná, neboť je od roku 2016 pod téměř úplnou kontrolou militantů z Fronty an-Nusrá, syrské větve al-Káidy.

Rusko a Turecko jsou na opačných stranách syrského konfliktu, který začal vládním zásahem proti demonstrantům v březnu 2011. Válka za sebou nechala více než 400 000 mrtvých a miliony uprchlíků. V září se Putin a Erdogan dohodli na deeskalaci konfliktu v Idlibu, který se hrozil zvrhnout v humanitární katastrofu. Byla zde vytvořena zóna bez přítomnosti těžkých zbraní, která byla kontrolována tureckou armádou.

Kam dál?
NATO vítá tureckou transparentnost ohledně operace v Sýrii (17. 4. 2018)

Zdroj: Radio Free Europe/ Radio Liberty (USA/ČR)

---

NATO zintenzivňuje svou spolupráci s Gruzií

Severoatlantická aliance vyjádřila podporu Gruzii ohledně její územní celistvosti a příprav ke členství v NATO. „NATO plně podporuje územní celistvost Gruzie v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic, které zahrnují i regiony Abcházie a Jižní Osetie. Vyzýváme Rusko, aby přestalo uznávat tyto republiky a stáhlo své jednotky z obou těchto oblastí,“ řekl na setkání s prezidentkou Gruzie Salome Zurabišvili generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Oba se dále shodli na rozšíření vzájemné spolupráce v oblasti Černého moře.

Oblasti Černého moře se týkala také druhá Stoltenbergova schůzka, tentokrát s Rumunskou premiérkou Vioricou Dancilou. Krom významu Rumunska pro bezpečnost černomořské oblasti ocenil Stoltenberg také účast rumunských ozbrojených sil na výcvikové misi v Afghánistánu.

Kam dál?
Gruzie neúnavně usiluje o členství v NATO (24. 7. 2018)

Zdroj: KUNA (Kuvajt)

---

Severní Korea připravuje další setkání s Trumpem

Vůdce Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un nařídil zahájit přípravy na své druhé setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V zásadních otázkách se oba státníci však stále neshodnou. Dle odborníků je hlavním problémem další postup denuklearizace Severní Koreje a to, co by měl Trump režimu nabídnout jako odměnu. Dle amerického prezidenta by setkání mělo proběhnout někdy koncem února. Přesné datum však zatím nebylo zveřejněno.

Vyjednávání o jaderných zbraních od posledního setkání mezi Kimem a Trumpem loni v červnu uvázla na mrtvém bodě. Severokorejský vůdce zde pronesl pouze nejednoznačný slib, že se jaderných zbraní zbaví.

Kam dál?
Severní Korea je jasným nebezpečím, ale větší hrozbou je Čína (28. 8. 2017)

Zdroj: Military.com (USA)

---

USA identifikovaly druhou letošní oběť v Afghánistánu

Americké ministerstvo obrany identifikovalo druhého vojáka, který letos zemřel v Afghánistánu. Šlo o třiadvacetiletého Joshuu Bealea z Virginie. Beale zahynul při přestřelce ve městě Tarin Kowt v provincii Uruzgan. První letošní obětí afghánských bojů byl šestadvacetiletý ranger Cameron Meddock. Za 17 let americké přítomnosti v Afghánistánu zemřelo 2 400 vojáků

Prezident Donald Trump během své prezidentské kampaně přítomnost USA v Afghánistánu často zpochybňoval a v prosinci se objevily zprávy, že uvažuje o stažení jak z Afghánistánu, tak ze Sýrie. Druhé z těchto rozhodnutí vyústilo v rezignaci ministra obrany Jima Mattise.

Kam dál?
USA i přes Trumpův výrok usilují o mírová jednání v Afghánistánu (31. 1. 2018)

Zdroj: USA Today (USA)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.