Německo vyšle do Afghánistánu vyzbrojené stíhačky

12. března 2007  7:27
Německo posílí misi NATO v Afghánistánu šesti plně vyzbrojenými stíhačkami a dalšími 500 vojáky. Chce tak podpořit bojové operace na neklidném jihu země, kde Aliance už druhý týden pokračuje v rozsáhlé ofenzívě proti povstalcům Talibanu.  

O posílení mise ISAF v Afghánistánu rozhodl jednoznačně už na sklonku minulého týdne německý Spolkový sněm v poměru 405 ku 157 hlasům.

Do Afghánistánu má v polovině dubna odletět šest stíhaček Tornado a dalších 500 vojáků. Dosud v Afghánistánu operují takřka tři tisíce vojáků německého Bundeswehru, především na relativně klidném a bezpečném severu země. Němci se tam podílejí na obnově infrastruktury.

Německo doposud odolávalo hlasům z NATO, aby se němečtí vojáci účastnili i bojových operací v nebezpečných jižních provinciích země, kde jsou útoky povstalců proti aliančním jednotkám na denním pořádku.

Mluvčí německé kancléřky Eckart von Klaeden v reakci na rozhodnutí Bundestagu vzkázal, že Německo už nemohlo "z dlouhodobého hlediska" odmítat vyslání bojových jednotek i na jih Afghánistánu.

Šestice plně vyzbrojených letounů Tornado bude nicméně umístěna na letišti v severoafghánském Mazáre Šaríf. Piloti se přímo nezapojí do bojů, ale budou zajišťovat letecký průzkum při pátrání po úkrytech zbraní a základnách bojovníků Talibanu.

Podle velitelství jednotek ISAF jsou stíhačky schopné dohlížet až na 90 procent afghánského území, aniž by musely tankovat za letu.

NATO pokračuje v ofenzívě proti Talibanu
Jednotky NATO v Afghánistánu už druhý týden pokračují v rozsáhlé ofenzivě proti povstalcům Talibanu na jihu země. - více zde

V rámci operace Achilles vojáci o víkendu rozprášili pozice Talibanu na horských hřbetech poblíž města Ghorak v provincii Kandahár. Do bojů nasadilo velitelství ISAF i letectvo.

Achilles má být největší bojovou operací aliančních sil v Afghánistánu od roku 2001, kdy po teroristických útocích na Washington a New York Američané se spojenci svrhli tamější vládní hnutí Taliban. - více zde

Do rozsáhlé operace Achilles se na jihu Afghánistánu tento týden zapojilo 4500 vojáků ISAF pod velením NATO a dalších tisíc vojáků afghánské armády.

Už minulý týden se vojákům ISAF podařilo zlikvidovat jednu  hlavních pevností Talibanu a muniční sklad Talibanu v oblasti Garmsiru v provincii Hílmand. Předtím afghánská armáda zadržela na jihu Afghánistánu velitele povstalců Talibanu Mullu Mahmúda. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.