natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Nejnebezpečnější místo? Noční můra Britů se jmenuje „Sangingrad“

    14. července 2010  11:43
    Sám o sobě je Afghánistán stále velmi nebezpečný. Existuje-li však nějaké místo, kterému lze dát nálepku nejnebezpečnější, pak by to s největší pravděpodobností alespoň z pohledu britských vojáků byl okres Sangin v jižní provincii Hílmand. Tradiční bašta Talibanu a drogového byznysu.  

    Britové od roku 2001 v Afghánistánu přišli už o 317 vojáků. Více než stovka, tedy třetina, přitom padla v nevelkém okrese Sangin v jihoafghánské provincii Hílmand. Jen od počátku července tam přišlo o život 5 britských vojáků.

    Oblast v údolí řeky Hílmand, kde žije zhruba 14 tisíc obyvatel, je považována za jedno z největších center afghánského obchodu s opiem a také tradiční místo, kam se stahují povstalci Talibanu, aby obchod mohli kontrolovat a profitovat z něj.

    Přestřelky s povstalci v ulicích stejnojmenného správního města jsou zde na denním pořádku, stejně jako výbuchy nastražených náloží u silnic.

    "Dosáhli jsme značného pokroku, ale přesto je Sangin jednou z nejproblematičtějších oblastí Afghánistánu," konstatoval v reakci na nelichotivé ztráty britský náčelník generálního štábu Jock Stirrup. Britové však podle jeho slov oblast neopustí tak dlouho, dokud Sangin "nebude lepším místem".

    Do boje spěchají mariňáci
    Pomoci se zajištěním bezpečnosti by jim měly už na podzim posily v podobě příslušníků americké námořní pěchoty, které zatím "čistí" údolí řeky Hílmand od severu.

    Britové obecně na tuto oblast nemají ani v nejmenším dobré vzpomínky. Taliban se pokusil několikrát správní město Sangin obsadit a mezinárodní síly donutit k ústupu. V létě 2006 stovky povstalců obklíčily město a dlouhých 11 měsíců opevněné britské oddíly obléhaly.

    Tehdejší velitel mezinárodních sil ISAF David Richards popsal ozbrojené střety v oblasti jako ty "nejdivočejší boje od dob korejské války".

    A právě tehdy začali britští vojáci městu přezdívat "Sangingrad" podle obléhaného Stalingradu během druhé světové války.

    Britové přitom krutost místních bojovníků poznali už před staletími, když se zde během svého tažení za druhé anglo-afghánské války v roce 1878 utkali s půl druhou tisícovkou afghánských válečníků.

    Samotné správní město leží na takzvaném zeleném pásu v bezprostřední blízkosti důmyslně zavlažované oblasti s makovými poli. Analytici a diplomaté tvrdí, že za tak vysokou úrovní násilí je právě drogový byznys a velmi slabá a korupcí prolezlá místní samospráva, která nedokáže a v mnoha ohledech ani nechce s drogovými šéfy napojenými na Taliban zatočit.
     

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media