Nejlepší exponáty: polní nemocnice, obrněnce i radar

25. května 2013  6:14
Tradiční součástí bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS/ISET bylo vyhlášení nejlepších vystavených exponátů. Jsou mezi nimi obrněná vozidla, polní nemocnice i sledovací systémy.  
Slovensko-český projekt modernizovaného bojového vozidla pěchoty BVP-M2 SKCZ | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Nejlepší vystavené exponáty vybírala mezinárodní novinářská porota v čele s plukovníkem Jörgem Aschenbrennerem, šéfredaktorem rakouského Truppendienstu a bývalým prezidentem Evropské asociace vojenského tisku EMPA.

SPECIÁL: Veletrh IDET v Brně

Aktuální informace, zprávy, reportáže a fotografie.

Zlatou prestižní cenu získal slovensko-český projekt modernizovaného bojového vozidla pěchoty (BVP) z dílen VOP Trenčín, EVPÚ Nová Dubnica a EXCALIBUR ARMY.

Prestižní ceny IDET NEWS pak obdržely za své exponáty:

  • DAJBYCH za vozidlo rychlého nasazení

Vozidlo rychlého nasazení na platformě Land Rover Defender 110 speciálně navržené tak, aby splňovalo kritéria pro stále důležitější potřeby hraničních hlídek, misí s krátkým i dlouhým rozsahem, misí mírové podpory, humanitární operace nebo mise na ochrany uprchlíků. Bylo vyvinuto ve spolupráci se společností Ricardo Vehicle Engineering pro aktivní službu v problematických oblastech po celém světe.

  • KARBOX za modulární polní nemocnici

Je složená z 26 kontejnerů. Centrální koridor včetně připojeného lůžkového oddělení a oddělení urgentního příjmu je sestaveno ze speciálních kontejnerů, které se pro přepravu složí a svazek čtyř těchto složených kontejnerů vytvoří jeden standardní kontejner. Díky tomuto řešení je celá polní nemocnice přepravována pouze v 18 kontejnerech. Na koridor při rozvinutí napojena jednotlivá odborná pracoviště jako ordinace lékaře, stomatologa, laboratoř, rentgenové pracoviště, lékárna.

  • S.P.M. Liberec za výstroj SPM US 2013

Jde o nový univerzální nosný systém pro vojáky. Skládá z několika modulárních komponentů, které umožňují vojákovi nést taktickou bojovou výbavu co nejefektivnějším způsobem zajišťující jeho bojeschopnost a přežití v boji. Hlavní výhodou tohoto nového systému je kompatibilita spočívající v možnosti připojení různých druhů pouzder jiných systémů podle potřeb a požadavků každého jednotlivce.

  • BUMAR PCO za přístroj nočního vidění MU3M

Jedná se o nejlehčí výrobek tohoto typu na světě s pokročilou technologií předurčenou pro pozemní a speciální síly.

  • SVOS Přelouč za víceúčelové obrněné vozidlo VEGA

Obrněné kolové vozidlo kombinuje excelentní mobilitu v těžkém terénu spolu s vysokým  stupněm balistické a antiexplozivní ochrany posádky. Ucelená kabina a tělo vozidla spolu s přidaným pancéřováním poskytují nevyšší stupeň ochrany podle norem NATO.

  • ERA Pardubice za pasivní sledovací systém "Tichý strážce"

Mobilní demonstrátor pasivních sledovacích systémů je novinkou firmy ERA. Umožňuje využití principu Pasivní Koherentní Lokace (PCL) pro zachycení vzdušných cílů včetně těch, které nic nevysílají, aniž by sám mohl být odhalen. Ke sledování vzdušného prostoru používá všesměrovou kruhovou anténu a jako "ozařovače cílů" komerční rádiové vysílače.

  • ELDIS Pardubice za Radar PAR-E

Jde o polovodičový přistávací radar navržený pro podporu přiblížení a přistání různých druhů letadel, či nouzové přistání způsobené selháním avioniky. Řízení směru vyzařování antén azimutu a elevace je realizováno prostřednictvím systému elektronického skenování, což umožňuje přiblížení i za omezené viditelnosti, třeba v dešti nebo mlze.

  • MSM Martin za mobilní linku pro delaboraci munice

Mobilní linka pro delaboraci munice je určená na likvidaci nadbytečné munice nebo munice, které končí doba životnosti. Munice je na závěr celého procesu rozebraná na části, které je možné použít na zpracování v druhotných surovinách.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.