Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Nejasné zprávy z USA o boji se syrskými Kurdy

24. ledna 2018  16:05
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Nejasné zprávy z USA o boji se syrskými Kurdy

Bílý dům vydal zprávu, která měla uklidnit tureckého prezidenta Erdogana a naznačila, že Spojené státy omezují podporu syrským Kurdům. Tuto zprávu však Pentagon rychle odmítnul a prohlásil, že i nadále bude stát za Kurdy, přestože Turecko napadlo jejich opevnění v severozápadní Sýrii.

Problém celé situace je v tom, že Turecko, kterému se nelíbí americká podpora Kurdů, je členem Severoatlantické aliance, zatímco Kurdové byli důležitými americkými partnery ve válce proti organizaci Islámský stát.

„Americké síly školí místní partnery, aby sloužili jako síla, která se zaměřuje na stabilitu a odrazuje ISIS,“ uvedl mluvčí Pentagonu. „Tyto místní bezpečnostní síly jsou zaměřeny na prevenci proti terorismu organizace Islámský stát. Jejich fyzická přítomnost v Sýrii se blíží ke konci a čekají na dlouhodobější urovnání občanské války v Sýrii. Musí zajistit, že se ISIS nemůže rozšířit ani obnovit.“

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Turecký útok na Kurdy v Afrinu se odráží v Německu

Útok turecké armády na kurdské milice YPG v Sýrii mobilizuje komunitu kurdské diaspory v Německu. Dlouhodobý turecký zásah do Sýrie proti Kurdům by mohl v Německu způsobit problémy. „Jsme všichni Afrin, jsme všichni YPG,“ křičelo několik desítek kurdských demonstrantů před ruským konzulátem v západoněmeckém městě Bonn a mávali vlajkami samozvaného autonomního regionu syrského Kurdistánu.

Je to jedno z desítek shromáždění, které se konají denně po celém Německu, na kterých lidé protestují proti vojenské ofenzívě Turecka proti YPG, syrské kurdské skupině, která kontroluje region Afrin v severozápadní Sýrii.

Kam dál?
Turecko bombardovalo Kurdy v severní Sýrii, spojence USA (23.1. 2017)

Zdroj: Deusche Welle (Německo)

---

Aliance bere na vědomí turecké obavy z terorismu

Turecko je podle zástupkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Rose Gottemoeller z členů NATO nejvíce ovlivněno teroristickými útoky a Aliance si plně uvědomuje hrozbu, které čelí. „Turecko opravdu utrpělo při teroristických útocích v posledních letech a my si to uvědomujeme,“ prohlásila Gottemoeller při návštěvě Ankary. Zmínila také, že proporcionalita a mezinárodní právo by měly být parametry, na které se Operace Olive Branch zaměří během tureckého působení v syrské provincii Afrin.

V rozhovorech s tureckými představiteli, především s prezidentem a předsedou vlády, slyšela dobré zprávy ohledně respektování teritoriální celistvosti a suverenity Sýrie, informovala po schůzkách Gottemoeller. „Protože NATO je instituce, která stojí za respektováním mezinárodního práva, a protože Turecko je dlouholetý člen Aliance, velice rádi slyšíme tyto zprávy z nejvyšších pater turecké vlády,“ dodala Gottemoeller.

Kam dál?
Turecký velvyslanec v NATO: Turecko požaduje „plnou solidaritu“ spojenců (5.12. 2017)

Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

---

Letošní summit NATO musí řešit vztahy s Ruskem a posílení partnerství NATO-EU, říká Iohannis

Summit NATO 2018 v Bruselu

Summit NATO 2018 v Bruselu

Agenda summitu Severoatlantické aliance, který se má konat v červenci, musí zahrnovat vztah Aliance s Ruskem a posílení partnerství mezi NATO a Evropskou unií, řekl rumunský prezident Klaus Iohannis v úterý na výročním setkání s vedoucími diplomatických misí v Bukurešti.

„Bude se muset přijmout opatření, díky kterému bude mít NATO lepší přehled o situaci jak na východě, tak na jihu, a to prostřednictvím podpory poskytované partnerským státům, aby byly odolnější vůči různým hrozbám. To je také důvodem, proč Rumunsko podporuje zvýšení úlohy Aliance v boji proti terorismu. Z pochopitelných důvodů agenda musí pokrývat vztahy s Ruskem a také posilovat partnerství NATO-EU, které silně podporuji, protože zefektivňuje činnost obou organizací v klíčových oblastech a usnadňuje součinnost a komplementaritu jejich akcí,“ prohlásil prezident.

Zdroj: ACT Media (Rumunsko)

---

Minimální dopady omezení provozu vlády na armádu nesnižují jeho hrozbu, tvrdí poslanci

Během tohoto víkendu došlo k omezení provozu vlády Spojených států amerických na tři dny a jediným viditelným omezením amerických ozbrojených sil bylo pozastavení činnosti vojenské televize, na rozdíl od podobné situace před pěti lety, kdy došlo k značným zpožděním a dodatečnému přijímáni krizové legislativy.

Předchozí varování členů amerického Kongresu a Pentagonu před možnými následky události na americkou armádu, které se nakonec nedostavily, především díky krátkému trvání a dobrému zvládnutí situace americkou exekutivou, se nyní mohou obrátit proti nim a v budoucnu se již lidé nebudou situace tolik obávat.

Kam dál?
Americké jednotky v bojových zónách budou v případě omezení provozu vlády bez platu (8.12. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

oko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.