Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Nebudeme žádat Německo, aby zůstalo na základně NATO, říká Ankara

19. května 2017  15:01
Ilustrační foto - doplňování paliva během letu. | foto: Turecké ministerstvo obrany

Nebudeme žádat Německo, aby zůstalo na základně NATO, říká Ankara

Nebudeme Němce „prosit“, aby ponechali své jednotky na základně Severoatlantické aliance na naší půdě, oznámilo Turecko. Reagovalo tak na dřívější varování Berlína, že by němečtí vojáci mohli být přesunuti jinam. Vztahy mezi Ankarou a Berlínem jsou napjaté od chvíle, kdy Turecko odmítlo vpustit německé zákonodárce na návštěvu jednotek na základně Incirlik, kterou využívá mezinárodní koalice pro boj s organizací Islámský stát (IS). Na základně slouží asi 250 německých vojáků, jejich letouny Tornado provádí průzkumné mise nad Sýrií, další stroje doplňují za letu palivo partnerům z koalice.

Postoj Turecka je „nešťastný“, budeme se snažit vyřešit situaci na pokračujících rozhovorech, ale porozhlédneme se také po alternativách, včetně Jordánska, uvedla německá kancléřka Angela Merkel. Z „pokusu o vydírání“ obvinil Ankaru německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. „Mohu jen doufat, že Turecká vláda v následujících dnech změní svůj názor. Jinak parlament přestane vysílat naše vojáky do Turecka,“ dodal Gabriel.

Kam dál?
V Turecku se množí požadavky na vystěhování sil USA ze základny Incirlik (15.5. 2017)Bundeswehr zvažuje stažení svých letounů z turecké základny Incirlik (26.8. 2016)

Zdroj: The Nation (Pákistán)

---

NATO uvažuje o zvýšení úsilí v boji proti terorismu

Před svou první návštěvou Bruselu vyzval prezident Spojených států Donald Trump Severoatlantickou alianci, aby se připojila k protiteroristické koalici bojující s organizací Islámský stát (IS). Francie a Německo jsou ovšem znepokojeny možností budoucích příspěvků do bojových misí. Všichni členové NATO již určitou formou koalici podporují, samotná Aliance pak vypomáhá letounem AWACS, který dohlíží nad leteckými údery v Sýrii.

„NATO posílí své snahy v Iráku, zatím však nemohu potvrdit, zda půjde o jednotlivce, desítky nebo stovky vojáků,“ prohlásil předseda Vojenského výboru Aliance generál Petr Pavel. „Panuje obecná shoda, že organizace může a měla by být aktivnější, především v oblasti výcviku, budování kapacit a institucí a také ve zvyšování schopností na domácí půdě,“ dodal generál.

Kam dál?
Existoval terorismus před vznikem NATO? (26.4. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO bude nadále podporovat Ukrajinu v obraně územní celistvosti

Několik pracovních schůzek s vysoce postavenými představiteli Severoatlantické aliance absolvoval při návštěvě sídla organizace náčelník generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Viktor Muženko. Předmětem jednání byla situace v oblasti Donbas a hrozby evropskému bezpečnostnímu systému způsobené ruskými akcemi. Delegace se setkala například s náměstkyní generálního tajemníka Rose Gottemoeller a vrchním velitelem sil NATO v Evropě generálem Curtisem Scaparottim.

Představitelé Aliance ujistili ukrajinskou delegaci o neochvějné podpoře práva Ukrajiny na nezávislost, územní celistvost a neporušitelnost státních hranic.

Kam dál?
USA a NATO jsou připravené odstrašit Rusko v Evropě (11.5. 2017)

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

Trump hrozí odchodem z NATO, tvrdí představitel Bílého domu

Pokud členské státy Severoatlantické aliance nedodrží příslib zvýšit příspěvky do Aliance, zváží prezident Spojených států Donald Trump odchod z organizace, tvrdí vysoce postavený představitel Bílého domu. Trump chce vidět rychlejší a hmatatelnější vývoj v NATO, tvrdí zdroj pod podmínkou anonymity.

„Buď dojde v Alianci ke skutečným změnám, nebo se pokusíme najít jiné řešení,“ dodal představitel s tím, že USA „nechtějí platit za obranu všech“. Prezident nemá trpělivost s prázdnými sliby, zdůraznil zdroj s odkazem na nenaplněné závazky ke zvyšování výdajů na obranu členských států organizace.

Kam dál?
Britská premiérka slibuje zvýšit rozpočet pro obranu (12.5. 2017)
Itálie vyhoví Trumpovu požadavku na zvýšení obranného rozpočtu (21.4. 2017)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Trumpova zuřivost nezastaví sdílení informací v NATO, říká Stoltenberg

Sdílení zpravodajských informací v Severoatlantické alianci nebude ovlivněno údajným vyzrazením vysoce utajovaných informací ruským představitelům prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Velice oceňuji alianční spolupráci v oblasti sdílení informací, věřím spojencům a jsem si jist, že budou schopni sdílet a pracovat s informacemi správným způsobem,“ uvedl Stoltenberg. NATO dlouhodobě pracuje se zpravodajskými informacemi a naše schopnosti se významně rozšířily, založili jsme novou zpravodajskou divizi, připomíná generální tajemník.

Kam dál?
Trump Rusku prozradil vysoce utajovanou informaci (16.5. 2017)

Zdroj: Politico (Belgie)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.