natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO zneškodnilo u Libye tajemný člun se semtexem a lidskými figurínami

    19. května 2011  10:47
    Válečné lodě NATO, které dohlížejí na dodržování zbrojního embarga uvaleného na Libyi, objevily na moři člun se dvěma figurínami a nákladem výbušnin. Aliance se domnívá, že měl sloužit k útoku na loď a narušit námořní trasu. Z těchto praktik viní jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.  
    Válečné lodě NATO zachytily dva rychlé čluny u pobřeží Misuráty. Velitelství na místo okamžitě vyslalo vrtulníky a několik plavidel. Kaddáfího síly se totiž před několika dny právě pomocí rychlých člunů pokusily zaminovat tamější přístav.

    "Jakmile se jednotky NATO přiblížily, jeden ze člunů zůstal stát na místě a druhý vysokou rychlostí ujížděl směrem na západ," popsal incident Mike Bracken z aliančního velitelství. Povolaný pyrotechnický tým objevil ve člunu dvě lidské figuríny a zhruba tunu výbušnin včetně semtexu.

    "Jde o ohromné množství. Je jasné, že takový plovoucí pekelný stroj mohl zabíjet lidi nebo potopit lodě," dodal Bracken.

    Jak dodal, mohlo jít o pokus Kaddáfího sil zaútočit na některé válečné plavidlo nebo lodě vozící humanitární pomoc či uprchlíky. Tomu by nasvědčovaly i dvě figuríny ve člunu. "Námořníci by se přiblížili v domnění, že ve člunu jsou lidé v nouzi, pak by následoval výbuch se zničujícím účinkem," konstatoval Bracken. S ohledem na množství výbušnin velitelství rozhodlo zničit člun přímo na moři.

    Za poslední dobu jde o třetí pokus ohrozit námořní trasy u Misuráty. Minulý týden se prorežimní síly pokusily obsadit přístav v malých člunech a přitom zaútočily i na plavidla Aliance. Předtím zase alianční flotila "vyrušila" Kaddáfího vojáky v malých člunech, když se snažili přístav zaminovat. Libyjská vláda tvrdí, že povstalci užívají přístav i pro dovoz zbraní a "teroristů" do Misuráty, čemuž chce zabránit. Otevřeně také pohrozila, že bude útočit na lodě vezoucí humanitární pomoc.

    Libye hrozí živými štíty kvůli dalším úderům
    Alianční údery v posledních dnech opakovaně míří na velitelská a kontrolní centra Kaddáfího sil. Bomby dopadaly i na rozsáhlý komplex Bab al-Azízja v Tripolisu, odkud podle NATO devětašedesátiletý plukovník bojové operace řídí. Západní letouny zaštítěné rezolucí OSN útočí na Kaddáfího jednotky, které se snaží potlačit tři měsíce trvající povstání. Alianční letouny mají na kontě přes sedm tisíc misí.

    Semtex v Libyi
    Právě Libye patřila k hlavním odběratelům této víceúčelové plastické trhaviny, vyráběné od poloviny minulého století v Československu. Trhavina z laboratoří podniku Synthesia se stala celosvětově známá jako vysoce efektivní a ničivá. "Popularitu" si semtex získal mezi teroristy, kteří si trhavinu oblíbili kvůli její špatné zjistitelnosti. V roce 1989 byl vývoz semtexu zcela zakázán. Od roku 1991 byl opět povolen, ale podléhá přísné kontrole. Dnes se ho vyrábí velmi malé množství.

    Velení alianční operace Unified Protector tvrdí, že se podařilo díky náletům zastavit Kaddáfího jednotky u města Brega a klidnější je situace také v Misurátě, kterou vládní oddíly obléhají a ostřelují už dva měsíce. Britské letouny ve čtvrtek zasáhly budovu libyjské zpravodajské služby a výcvikovou základnu používanou Kaddáfího ochrankou. Předtím zničily také rozsáhlé skladiště raket SCUD.

    Libyjská vláda pohrozila, že u telekomunikačních míst, kterým hrozí letecký útok, mohou být umístěny "lidské štíty". Varování přišlo poté, co britský generál David Richards uvedl, že Aliance bude muset rozšířit svoji bombardovací kampaň i proti infrastruktuře. Jinak prý hrozí, že Kaddáfí zůstane u moci. Varování formuloval Mohammed Almerami, šéf Libyany, jednoho ze dvou mobilních operátorů v zemi. Podle něj je 20 tisíc zaměstnanců Libyany připraveno i se svými rodinami stát u důležitých telekomunikačních míst, dokud neskončí bombardování.

    Generální prokurátor Mezinárodního trestního soudu Luis Moreno-Ocampo už v pondělí požádal o vydání zatykačů na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho druhého syna Sajfa Isláma a šéfa libyjských vojenských zpravodajských služeb Abdulláha al-Sabussiho za zločiny proti lidskosti.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media