Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Zařízení v Gruzii nebude výcvikové centrum ani základna NATO

13. října 2014  9:40
Gruzínští vojáci před odletem do Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: Gruzínské ministerstvo obrany

NATO: Zařízení v Gruzii nebude výcvikové centrum ani základna NATO

V Gruzii nevznikne alianční výcvikové centrum, nýbrž gruzínské zařízení. V reakci na nedávný výrok gruzínského ministra obrany Irakli Alasania o vybudování centra NATO v zemi to ruskému ministerstvu zahraničí vyjasnil William Lahue ze styčné kanceláře Severoatlantické aliance v Gruzii.

„Severoatlantická aliance pomůže gruzínskému ministerstvu obrany při tvorbě tohoto zařízení. Podobné centrum již v zemi funguje. Pro Gruzii to proto není nic nového. Nemůžeme to však považovat ani za základnu NATO ani za alianční výcvikové centrum,“ uvedl Lahue.

Kam dál?
Gruzie stále doufá v přiblížení Alianci (22.8. 2014)

Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

---

Nová vojenská základna USA v Rumunsku bude zprovozněna příští rok

Americká vojenská základna v rumunském Deveselu bude fungovat od roku 2015. Informaci přineslo americké námořnictvo. Zařízení bude součástí systému protiraketové obrany NATO. „Základna Deveselu bude mít k dispozici jak baterii s raketami SM-3, tak i radar SPY-1,“ stojí v prohlášení.

„Systém protiraketové obrany je klíčovou součástí plánu Obamovy administrativy na vytvoření obranného protiraketového deštníku v Evropě, který bude mít za úkol chránit americké vojáky a alianční partnery před regionálními hrozbami,“ uvedlo prohlášení amerického námořnictva.

Kam dál?
V Rumunsku budou letouny NATO (10.9. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Putin nařídil stažení ruských vojáků z ukrajinských hranic

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruským jednotkám, aby se vrátily od hranic s Ukrajinou na své domovské základny. Podle ruských zpravodajských agentur to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Stažení ruských vojáků přichází poté, co v rostovském regionu probíhaly ruské vojenské manévry, a předchází plánovanému setkání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka s jeho ruským protějškem v italském Miláně.

Odchod od ukrajinských hranic se týká asi 17 600 vojáků. Vojáci jsou odvoláni z oblasti v době, kdy ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval Putina o skončení letní výcvikové sezóny ve vojenské oblasti na jihu Ruska.

Kam dál?
NATO: Rusko stáhlo hodně svých vojáků z Ukrajiny (24.9. 2014)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

V Německu protestovalo 20 000 Kurdů proti Islámskému státu

Více než dvacet tisíc imigrantů z řad Kurdů protestovalo v německém Düsseldorfu proti uskupení Islámský stát. Podle informací německé policie proběhly protesty v klidu. Demonstranti prošli centrem města a přitom mávali velkými kurdskými vlajkami. Protesty měly poukázat na ofenzivu ozbrojenců z řad Islámského státu proti severosyrskému městu Kobani. To se nachází u hranice s Tureckem, které se obává přelití konfliktu na jeho území.

Podobné protesty proběhly minulý týden v dalších německých městech, kde však došlo k násilným střetům, když se Kurdové setkali se zastánci nekompromisního islámského hnutí. Kromě Německa se proti Islámskému státu o víkendu protestovalo také v Paříži.

Kam dál?
Postup IS k tureckým hranicím by mohl znamenat zatažení NATO do konfliktu (8.10. 2014)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

USA budou při boji s IS využívat turecké základny

Turecko poskytne Spojeným státům americkým a ostatním koaličním silám své základny pro boj s Islámským státem (IS). Turecko se tak podle nejmenovaného zdroje rozhodlo díky tlaku ze strany USA, které požadovaly, aby se země více zapojila do boje proti extremistům z IS. USA nyní jednají o možnosti využívat mimo jiné leteckou základnu Incirlik na jihu Turecka, odkud by mohly bojovat proti ozbrojencům z IS v Sýrii a Iráku.

Kam dál?
Vershbow: pokud IS vstoupí do Turecka, NATO ho porazí (10.10. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.