natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO zahájilo velké protiponorkové cvičení

    28. června 2017  21:25

    Ponorka (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany USA

    NATO zahájilo velké protiponorkové cvičení

    Manévry zaměřené na boj proti ponorkám zahájila Severoatlantická aliance v severním Atlantickém oceánu. Námořní síly z více než 10 zemí budou při pobřeží Islandu zlepšovat své schopnosti ve vyhledávání a ničení nepřátelských ponorek v rámci cvičení Dynamic Mongoose. Zapojí se bojové lodě, ponorky a námořní hlídkové letouny.

    „Přítomnost Aliance ve vodách jižně od Islandu je známkou zvýšeného zájmu o severní Atlantik, dojde tak k posílení znalostí a zkušeností NATO v této oblasti,“ uvedl ředitel odboru bezpečnosti a obrany islandského ministerstva zahraničí Arnor Sigurjonsson.

    Kam dál?
    Americké vojenské lodě dorazily na cvičení do Kataru (16.6. 2017)

    Zdroj: Business Insider (USA)

    ---

    Americká sněmovna silně podpořila závazek NATO

    Sněmovna reprezentantů Spojených států schválila silnou většinou rezoluci opakující americký závazek vzájemné obrany v rámci Severoatlantické aliance. Stalo se tak zhruba měsíc poté, kdy při návštěvě sídla organizace prezident Donald Trump výslovně nepotvrdil podporu článku 5 Washingtonské smlouvy.

    Výsledek hlasování byl 423:4 hlasům. Rezoluce vyslovuje i silnou podporu rozhodnutí přijatému na summitu Aliance v roce 2014, vyzývajícího každého člena k výdajům nejméně 2 % HDP na obranu do roku 2024.

    Kam dál?
    Po prvotních pochybách Trump potvrdil kolektivní obranu NATO (12.6. 2017)

    Zdroj: The Seattle Times (USA)

    ---

    Gottemoeller zdůrazňuje důležitost dialogu v OBSE

    Hodnotu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jako fóra pro dialog zdůraznila zástupkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Rose Gottemoeller. „OBSE je pilířem pro mezinárodní pořádek založený na pravidlech, nezbytným pro pokračující mír a bezpečnost v Evropě,“ uvedla Gottemoeller na konferenci ve Vídni. Toto uspořádání pomáhalo udržet mír v Evropě po více než sedm desetiletí, mělo by být udrženo a posíleno, míní náměstkyně. Ruská anexe Krymu a destabilizace východní Ukrajiny podle ní podkopaly důvěru, předvídatelnost a bezpečnost v Evropě.

    Kam dál?
    Ukrajinu čeká mnoho práce, než splní standardy NATO, zní z Kyjeva (15.6. 2017)

    Zdroj: NATO

    ---

    Moskva vyzývá k obnovení dialogu v rámci Rady NATO-Rusko

    Obnovení dialogu v Radě NATO-Rusko za účasti vojenských zástupců je důležitá pro deeskalaci situace, věří Moskva. „Americké jednotky se dnes v rámci několika brigád, včetně obrněných a leteckých, vrací do Evropy. Do provozu je uváděno pět předsunutých skladovacích prostor pro těžkou vojenskou techniku,“ uvedl ředitel odboru ruského ministerstva zahraničí pro všeevropskou spolupráci Andrej Kelin.

    „Počty aliančních cvičení a aktivity leteckých sil a námořnictva se zdvojnásobily. Věříme, že pro deeskalaci bychom měli využít všech nástrojů,“ uvedl diplomat s tím, že je potřeba obnovit dialog v rámci Rady, která pro tyto potřeby byla vytvořena. Není možné najednou urovnat vztahy mezi Ruskem a NATO, ani na vysoké úrovni, míní Kelin. Uklidit nepořádek vytvořený v posledních letech bude běh na dlouhou trať, uzavírá diplomat a dodává, že za tento je zodpovědné především NATO.

    Kam dál?
    Stoltenberg: Alianční cvičení v Pobaltí mají odstrašit Rusko (21.6. 2017)

    Zdroj: Tass (Rusko)

    ---

    Provokace Ruska a Západu mohou eskalovat, varuje výzkumník

    Napjatá situace mezi ruskými a západními letouny a plavidly představují eskalační potenciál, upozorňuje výzkumník think tanku European Leadership Network Thomas Frear. Po poklesu napětí v roce 2016, který následoval špičku z přelomu let 2014 a 2015, se situace nyní stává stále více kritickou, pokud přihlédneme k patové situaci mezi Ruskem a Spojenými státy v Sýrii. „Nepředpokládatelně nepřátelské vztahy mezi Ruskem a Trumpovou administrativou, stále zvyšující se tempo vojenských cvičení v Evropě a snižující se vzdálenost mezi ruskými a koaličními letouny v Sýrii vytváří společně podmínky pro opětovné zvýšení počtu nehod,“ uvedl výzkumník.

    „Větší zapojení jak Ruska, tak koalice vedené Spojenými státy v Sýrii jistě zvýšily pravděpodobnost smrtelného střetu,“ varoval Frear. Společné skupiny odborníků by měly urychleně prošetřit, jak vytvořit širší dohodu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem, která by střetům zabránila a zvládala nebezpečné události. V nejbližší době by „nemělo být tolerováno jakékoliv neopatrné chování vojenských velitelů, pilotů ani jiných osob, zvláště ruským velením,“ uzavírá Frear.

    Kam dál?
    Generál Pavel: Chování ruských letounů nad Baltským mořem není jasně nepřátelské (27.6. 2017)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media