NATO začalo budovat protiraketovou obranu

28. listopadu 2006  13:18
NATO začne budovat alianční systém protiraketové obrany. Představitelé Aliance dnes v Rize krátce před začátkem summitu podepsali první důležitou smlouvu se zástupci firem, které se na projektu za 75 milionů eur podílejí.  

NATO dnes se zástupci zapojených firem slavnostně podepsalo první důležitý kontrakt na vybudování jedné ze složek své protiraketové obrany.

Už tedy zhruba dva měsíce po té, co NATO ohlásilo vybrání konsorcia firem, které budou zakázku pro alianci realizovat, byla tak podepsána první konkrétní smlouva.

"Jde o první významný kontrakt, který naplňuje zadání z Prahy," řekl před podpisem náměstek generálního tajemníka NATO pro obranné investice Marshall Billingslea.

Na základě zadání ze summitu v Praze před čtyřmi lety začalo NATO pracovat na několika projektech na vybudování své protiraketové obrany. Jako první z nich se začal realizovat program na sestavení protiraketové obrany bojiště (ALTMBD) zahájený loni.

"Tento systém bude před balistickými raketami chránit alianční vojáky, kteří jsou nasazeni v operacích," řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, který podpisu smlouvy osobně přihlížel.

ALTMBD nespočívá v kupování nových systémů, ale v propojení národních prvků protiraketových systémů. Aby toho bylo možné dosáhnout, je potřeba před integrací různých národních komponentů provést ověření jejich výkonů a interoperability.

Právě to bude mít za úkol systém, jehož příprava byla dnešním podpisem odstartována. Integrovaný testovací systém (ITB - Integrated Test Bed) je základem ověření návrhu systému, který dokáže propojit jednotlivé protiraketové obrany členských zemí NATO.

Celková hodnota zakázky, v jejímž rámci se ITB připravuje a kterou NATO udělilo konsorciu firem vedenému společností SAIC, je 75 milionů eur. Systém ALTMBD by měl být začít reálně zkoušen v roce 2010.

Ohrožení vojáků v misích balistickými raketami je na denním pořádku, což se jasně ukázalo už v obou válkách v Perském zálivu, kdy byly  koaliční síly několikrát takovými raketami zasaženy.

NATO na summitu v Praze v roce 2002 rozhodlo, že vybudovat systém protiraketové obrany je jednou z nejvyšších priorit. ALTMBD bude prvním konkrétním výsledkem těchto snah, které ochrání vojáky na bojiště při balistickými raketami krátkého a středního doletu.

pz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.