natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO vyvažuje baltské obavy a ruský tlak

    9. prosince 2010  16:30

    NATO vyvažuje baltské obavy a ruský tlak
    Když v srpnu roku 2008 vypukl rusko-gruzínský konflikt, vyvolalo to ve třech pobaltských státech vlnu znepokojení. Litva, Lotyšsko i Estonsko mají ještě v paměti dobu sovětské okupace a bály se, že po Gruzii přijdou jako další na řadě. Proto se tyto státy snažily v NATO lobbovat za vypracování formálního plánu obrany jejich území, který dosud chyběl.

    Vzhledem k postoji Severoatlantické aliance, která oficiálně Rusko za hrozbu nepovažuje, a snaze amerického prezidenta Baracka Obamy o "reset" ve vzájemných vztazích však před trojící bývalých sovětských republik stál nelehký úkol. To dokládají i nedávno zveřejněné kabelogramy americké diplomacie, které se na veřejnost dostaly prostřednictvím serveru WikiLeaks.

    V depeši z října 2009, podepsané americkým velvyslancem při NATO Ivo Daalderem, se dočteme, že "vedoucí představitelé Estonska, Litvy a Lotyšska tvrdě tlačí na přijetí kontingenčních plánů pro pobaltské země". Prezident Obama se prý k záměru vyjádřil souhlasně. Iniciativu projevilo překvapivě Německo, které navrhlo rozšířit obranný plán pro Polsko tak, aby zahrnoval i Pobaltí.

    Návrh byl schválen, alianční plánovači se pustili do práce. Lotyši prý nad rozhodnutím projevili "hluboké uspokojení", jeden estonský představitel ho pak nazval "dárkem k Vánocům již v předstihu", uvádí se ve zveřejněných Daalderových kabelogramech. Bylo ale dohodnuto, že o plánování politici pomlčí, aby Rusy zbytečně neprovokovali.

    Čtěte také:
    Rusko chce změnu plánu NATO na obranu Pobaltí
    NATO má plán pro případný ruský útok na Pobaltí

    Zdroj: The New York Times (USA)

    ---

    Německo vyzývá k větší obranné spolupráci v Evropě
    Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg vyzývá své evropské protějšky k větší spolupráci. V časech uskromňování by se měly zdroje sdílet, napsal ministr v článku pro respektovaný německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Guttenberga by evropské státy mohly "sdílet role a povinnosti".

    Na setkání ministrů obrany v Bruselu Guttenberg společně se svým švédským kolegou Stanem Tolgforsem předloží projekt, který by měl jejich představy konkretizovat. Některé vojenské úkoly jsou pro každý stát zásadní a zůstanou v národní kompetenci, jinde, jako třeba u výzkumu a vývoje, výcviku a používání stejného materiálu, by mohlo podle ministra dojít ke spojení sil.

    Čtěte také:
    Německo žádá Čínu o pomoc v Afghánistánu
    Rozpočet německé armády má narůst o půl miliardy EUR

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    USA detašují v Polsku svoje letouny F-16
    Americký prezident Barack Obama se ve Washingtonu setkal se svým polským protějškem Bronislawem Komorowskim. Výsledkem jednání je umístění americké letecké jednotky v Polsku, včetně letounů F-16. Dále bude 800 amerických vojáků v Afghánistánu postaveno pod polské velení a zrušení vízové povinnosti pro Poláky cestující do Spojených států dostane od nynějška "prioritu".

    Prezidenti také pochválili rozhodnutí Severoatlantické aliance vytvořit nové strategické partnerství s Ruskem. Komorowski nicméně poznamenal, že tisíc let obtížného soužití nelze "resetovat pouhým stisknutím tlačítka", čímž narážel na historií těžce poznamenané polsko-ruské vztahy a nový přístup Baracka Obamy k Rusku.

    Rozhovory v Bílém domě "plynuly hladce jako úniky informací z WikiLeaks", zažertoval během tiskové konference Obama.

    Čtěte také:
    Polsko na summitu usiluje o potvrzení tradiční role NATO
    Polsko: Mise v Afghánistánu brání modernizaci armády

    Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

    ---

    USA chválí ,konstruktivní‘ roli Turecka
    I když mezi Spojenými státy a Tureckem v poslední době panovalo určité napětí, zejména v souvislosti s íránským programem, administrativa amerického prezidenta Obamy podle všeho začíná vůči Ankaře zaujímat méně kritický postoj. Svědčí o tom několik posledních mezinárodních summitů.

    "Turecko sehrálo na listopadovém summitu NATO v Lisabonu a poté na summitu OBSE v kazašské Astaně velmi konstruktivní roli," pochválil tureckou delegaci Philip Gordon, náměstek americké ministryně zahraničí pro oblast Evropy a Eurasie. Ankara je podle Gordona klíčovým aliančním partnerem Spojených států. Náměstek vyzdvihl vstřícný přístup Turků při vyjednávání o aliančním protiraketovém štítu i nových vztazích s Ruskem.

    Čtěte také:
    Turecko: Izrael nebude mít přístup k protiraketovému štítu
    Turecko odmítá ostrakizaci Íránu

    Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)  

    ---

    NATO spokojeno se spoluprací s Ukrajinou
    Severoatlantická aliance je potěšena postupem spolupráce s Ukrajinou v letošním roce, uvádí se v prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničních věcí.

    Na zasedání Komise Ukrajina-NATO, které se uskutečnilo začátkem prosince v Bruselu, se alianční představitelé pozitivně vyjádřili k pokroku, který země za letošek učinila. Obě strany se také dohodly na pokračování spolupráce.

    Zdroj: Ukrainian News (Ukrajina)

    vtr natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media