Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO vyhrálo další tři bitvy v Afghánistánu

26. října 2006  15:08

NATO vyhrálo další tři bitvy v Afghánistánu
Jednotky Severoatlantické aliance se střetly na jihu Afghánistánu se silami povstalců ve třech oddělených bitvách. Podle zprávy NATO zabili spojenečtí vojáci s podporou dělostřelectva a letectva 48 povstalců. Ve srážkách v oblastech Zhari a Panžwaj nedaleko Kandaháru byli zraněni přinejmenším čtyři civilisté, kteří byli následně ošetřeni ve spojenecké vojenské nemocnici.

Útok se zaměřil na povstalce, kteří nabourávají rozvojové snahy mezinárodních jednotek v oblasti, řekl major Luke Knittig, mluvčí Mezinárodních stabilizačních a asistenčních sil (ISAF) v Afghánistánu. NATO v září zahájilo hlavní protipovstaleckou ofenzívu v provincii Panžwaj, při které zabilo více než 500 vzbouřenců.

Čtěte také:
Afghánistán: Dalších 15 zabitých ozbrojenců
Karzai žádá větší bezpečnost pro civilisty
Aliance vyhrála bitvu na jihu Afghánistánu

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

NATO musí přehodnotit svůj bezpečnostní koncept
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer během své návštěvy Německa naléhal na státy aliance, že je třeba, aby se aliance přizpůsobila novým výzvám, kterým musí NATO v době globalizace čelit. Ve svém projevu u příležitosti 50. výročí vstupu Německa do NATO Scheffer řekl, že v současnosti, kdy čelíme neviditelné teroristické hrozbě, je zapotřebí přehodnotit transatlantický bezpečnostní koncept.

Generální tajemník se setkal také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a německým ministrem obrany Franzem Josefem Jungem a společně se vyjádřili pro nutnost společné strategie proti šíření zbraní hromadného ničení. Podle Scheffera nemá aliance v úmyslu hrát roli světového četníka, ale má k tomu správné prostředky a je tím správným globálním partnerem pro mezinárodní bezpečnost.

Generální tajemník Scheffer také dodal, že jedním z hlavních bodů summitu NATO v Rize bude role aliance v Afghánistánu. Mise v Afghánistánu je největší a nejdůležitější úkol aliance a je nutné, aby se všichni členové na misi podíleli, řekl Scheffer.

Zdroj: China View (Čína)

---

Makedonie nemá pozvánku do NATO jistou
Americká zástupkyně tajemníka Kanceláře pro evropské a euroasijské záležitosti Rosemary DiCarlo při své návštěvě Makedonie nedala vládě ve Skopje jasně najevo, zda-li může v blízké budoucnosti očekávat pozvánku do NATO. „Nechci o tom spekulovat. USA chtějí, aby kandidáti provedli reformy. Chceme, aby NATO pozvalo nové členy v roce 2008, ale je to rozhodnutí všech 26 členů, koho a kdy pozvou. Pro USA je Makedonie silným kandidátem,“ řekla DiCarlo.

Podle neoficiálních zdrojů z NATO má pozvánku téměř jistou Chorvatsko, což se ale nedá říci v případě Makedonie. Současná napjatá politická situace v zemi by mohla v této souvislosti představovat výraznou překážku.

Čtěte také:
Jadranská charta chce datum vstupu do NATO
Pravice v EU je pro vstup Chorvatska do NATO
Bush podpořil vstup Chorvatska do NATO
Chorvatsko chce do NATO v roce 2008
Vstup do NATO je prioritou Makedonie

Zdroj: Focus (Bulharsko)

---

Finská podpora vstupu do NATO sílí
Podle posledního průzkumu veřejného mínění sílí podpora Finů pro vstup své země do Severoatlantické aliance. V současnosti je proti vstupu Finska do NATO 55% Finů, ale ještě minulý rok to bylo 61%. Naopak vstup své země do NATO nyní jednoznačně podporuje 25% Finů, což je o 5% více než minulý rok. Pokud jde o způsob rozhodnutí o přistoupení Finska do aliance, pak 70% obyvatel severského státu upřednostňuje referendum.

Čtěte také:
Finsko a Švédsko chtějí těsnější spolupráci s NATO
Finský novinář se vyslovil pro vstup země do NATO
Jakobson: Finsko by mělo vstoupit do NATO

Zdroj: NewsRoom Finland (Finsko)

---

Bezpečnostní přípravy na summit NATO finišují
Ministr obrany Lotyšska Atis Slakteris oznámil, že Lotyšsko je připravené hostit summit NATO, který proběhne 28. a 29. listopadu v Rize. Na bezpečnost summitu a jeho účastníků bude dohlížet celkem 9 000 policistů a vojáků. Asi 2 000 příslušníků bezpečnostních složek přijede do Lotyšska z jiných členských států NATO. Půjde  především o posádky a technický personál námořnictva a letectva, které budou hlídat pobřeží a vzdušný prostor země.

Kolik peněz bude Lotyšsko summit stát není zatím jasné. Služby zahraničních vojenských expertů, kteří se budou účastnit zabezpečení summitu budou sice zdarma, lotyšská vláda však přislíbila zajistit stravu a ubytování zahraničních pracovníků.

První účastníci přijedou do Rigy už 27. listopadu, hlavní představitelé aliance a členských států pak dorazí 28. listopadu. Ten samý den se společně podívají na představení v lotyšské Národní opeře. Summit v Rize bude již 18. v historii NATO.

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

   

 

jak natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.