Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO stahuje personál z afghánských ministerstev

27. února 2012  14:43
Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto.
Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO stahuje personál z afghánských ministerstev

V budově afghánského ministra vnitra byli zastřeleni dva Američané, nejspíše se jednalo o dva důstojníky. Mluvčí mezinárodních sil ISAF potvrdila, že byli v centru Kábulu zabiti dva alianční vojáci. Odmítla však sdělit, zda byl útočník členem afghánských bezpečnostních sil.

NATO na incident zareagovalo tím, že z bezpečnostních důvodů stáhlo svůj personál ze všech afghánských ministerstev a zároveň spustilo vyšetřování události.

K odpovědnosti za útok se přihlásil Taliban, podle něhož byli při útoku zabiti čtyři vysoce postavení Američané. Taliban však často svoji účast na podobných incidentech i počet obětí záměrně zkresluje. Podle Talibanu byl útok odplatou za znesvěcení koránů na bagrámském letišti. Tuto možnost potvrdil i nejmenovaný afghánský bezpečnostní činitel.

Kam dál?
Další vojáci zemřeli rukou afghánských kolegů, chystají se změny náboru

Zdroj: The Herald (Velká Británie)

---

Násilí v Afghánistánu pokračuje, vyžádalo si již 30 mrtvých

Nejméně devět lidí bylo zabito při sebevražedném útoku na vojenském letišti Džalálábád na východě Afghánistánu. K útoku se přihlásil Taliban, údajně se jedná o odplatu za spálení Koránů na alianční základně Bagrám z minulého týdne.

Při sebevražedném útoku bylo zraněno dalších dvanáct lidí, mezi obětmi jsou civilisté i afghánští vojáci. Násilí v Afghánistánu v důsledku spálení koránů pokračuje i přes omluvy vrchních amerických činitelů, včetně prezidenta Baracka Obamy. V neděli bylo po útoku granátem zraněno sedm amerických výcvikových expertů. Celkově bylo při protestech zabito více než 30 lidí a nejméně 200 dalších jich bylo zraněno.

Podle amerického velvyslance v Afghánistánu Ryana Crockera je třeba nechat situaci uklidnit a neuspíšit odchod ze země. „Musíme zdvojnásobit naši snahu a docílit toho, že se al-Káida již nevrátí,“ prohlásil Crocker.

Kam dál?
Ničení Koránů dál otřásá Afghánistánem: NATO vyzývá k trpělivosti, Obama se omluvil
Karzáí se snaží o uklidnění situace v zemi

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Írán podporuje reformní proces v Sýrii, ale bez cizích zásahů

Írán podporuje snahu o uspíšení reformního procesu v Sýrii i legitimní požadavky syrského lidu, uvedl íránský ministr zahraničí Ali Akbar Salehi při návštěvě v Libanonu. Podle Salehiho by však syrské problémy měli vyřešit sami Syřané a žádný stát by do vnitřních záležitostí Sýrie neměl zasahovat.
 
Íránský ministr při své návštěvě Libanonu dále uvedl, že největší výzvou muslimského světa je sjednotit se tváří v tvář izraelské hrozbě. Salehi zároveň varoval před „konspiracemi, které mají v regionu zasít neshody a polticko-náboženské napětí.

Kam dál?
Írán a Rusko se nebudou vměšovat do záležitostí Sýrie

Zdroj: Tehran Times (Írán), The Daily Star (Libanon)

---

Zavřeli jsme hranice pozemní, ne letecké, upřesňuje Pákistán

Letecký koridor pro zásobování aliančních sil v Afghánistánu nebyl nikdy uzavřen, uvedl  pákistánský premiér Jusuf Raza Gilani a trvá na tom, že jeho vláda pouze zastavila zásobování mezinárodních sil ISAF po zemi. „Obranná rada rozhodla o zastavení aliančních dodávek přes pozemní cesty a o opuštění letecké základny v Šamsi,“ řekl Gilani.

Americký velvyslanec v Pákistánu Cameron Munter potvrdil, že NATO pokračovalo v zásobovacích letech do Afghánistánu i přes uzavření hranic. Podle prohlášení pákistánského ministerstva obrany však byla letecká cesta otevřena z humanitárních důvodů pro dodávky potravin, přičemž se jednalo o dočasný krok.

Kam dál?
Karzáí vyzval Pákistán k otevření zásobovacích tras NATO
Afghánsko-pákistánská hranice zůstává pro NATO uzavřena

Zdoj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

---

Ázerbájdžán s NATO sdílí politické priority i bezpečnostní zájmy

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v Bruselu přivítal prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva. Podle Rasmussena sdílí NATO s Ázerbájdžánem politické priority i bezpečnostní zájmy. Rasmussen také ocenil účast Ázerbájdžánu v mezinárodních silách ISAF a poděkoval Alijevovi za nabízenou pomoc při financování afghánských bezpečnostních sil.
 
Podle ázerbájdžánského prezidenta se bude jeho země podílet na euroatlantické bezpečnosti i nadále, a to prostřednictvím aliančních operací. Alijev dále uvedl, že by se měla spolupráce mezi Ázerbájdžánem a NATO i nadále prohlubovat.

Zdroj: New Europe (Belgie)

mdo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.