NATO slaví šedesátiny, Štrasburk se proměnil v pevnost

3. dubna 2009  10:11
NATO slaví šedesáté narozeniny. Představitelé Aliance dnes začínají jednání na vrcholném summitu ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu. Obě města se stala doslova pevnostmi.  

Už na dálnici A5 do Khelu a Štrasburku nelze bezpečnostní opatření kvůli vrcholné schůzce NATO přehlédnout.

Cesty lemují hlídky policistů, každou chvíli se rychlejším pruhem prožene houkající kolona policejních vozů. Někteří policisté v rojnicích pročesávali ve čtvrtek odpoledne lesíky podél této frekventované silnice.

Do Badenu včera po prvních zkušenostech s demonstranty mířily další policejní posily. V kolonách za doprovodu hlídek na motorkách tam spěchaly kolony několika vozidel s vodními děly a desítky kamionů s kovovými zátarasy.

Ve městě hlídkují policisté, vojáci, ale především po zuby obrnění četníci a příslušníci pořádkové policie. Prakticky po celou dobu i přes noc jsou slyšet prolétávající helikoptéry. Každou větší dopravní křižovatku, mosty a důležité objekty střeží početné hlídky policie.

Historické centrum města je od včerejška uzavřeno. Strážci propouštěli do bezpečnostních zón jen místní obyvatele, kteří v oblasti bydlí, nebo obchodníky, kteří mají v centru své podniky. Přitom v podvečer ještě byly postranní uličky s restauracemi a bary plné hostů. Na některých budovách v okolí odpůrci NATO vyvěsili protestní transparenty a duhové vlajky.

Bezpečnostní jednotky v posledních dnech důkladně prověřily i kanalizaci. Víka kanálů jsou zapečetěna podobně jako například loni během summitu Aliance v rumunské Bukurešti.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.