Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO shání peníze pro demobilizované bosenské vojáky

4. dubna 2006  15:28

NATO shání peníze pro demobilizaci vojáků Bosny
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer apeloval na členské země, aby přispěly do fondu, jehož prostředky jsou určeny na pomoc Bosně při demobilizaci 11 000 vojáků a mají podpořit jejich znovuzapojení do civilního života. Scheffer se snaží sehnat 16 milionů dolarů pro fond, který by se tak mohl stát největším projektem svého druhu v NATO.

Severoatlantická aliance zřídila za posledních pět let několik podobných fondů určených na pomoc balkánským zemím a zemím postsovětského prostoru, které byly zaměřeny především na odzbrojení a redukci ozbrojených složek.

Zdroj: IOL (JAR)

---

EU a NATO znepokojeni situací v Dárfúru
Vojenští experti NATO připravují plány pro větší podporu mezinárodních mírových jednotek v Dárfuru, i když generální tajemník NATO znovu zdůraznil, že nasazení jednotek NATO v Súdánu nepřipadá v úvahu .

Generální tajemník NATO zopakoval, že hlavní slovo má OSN a Africká unie. Severoatlantická aliance je připravena podpořit jednotky Africké unie leteckou přepravou a instruktory, nehodlá však do oblasti vysílat vojáky transatlantického společenství.

Vedoucí představitel zahraniční politiky EU Javier Solana projednává s velitelstvím NATO způsob, jakým by mohly obě organizace spolupracovat, a ukončit tak krveprolití v Dárfuru.

"Jsme velmi, velmi, velmi znepokojeni situací," řekl tisku Solana a dodal, že EU by se mohla zaměřit na zprostředkování rozhovorů mezi súdánskou vládou a rebely v Dárfuru. Rozhovory by se měly uskutečnit v nigerijském hlavním městě Abuja.

Zdroj: Sudan Tribune (Francie)

---

Saakašvili: Gruzie se k NATO připojí v roce 2009
Gruzínský prezident oznámil tisku, že se jeho země k Severoatlantické alianci připojí v roce 2009. "Zaměřili jsme se na členství… Gruzie bude klidnější a demokracie bude střežena," dodal prezident Michail Saakašvili a uvedl, že přistoupení k NATO bude završeno ještě za jeho setrvání v prezidentském úřadu.

"Ve vztahu k Rusku nereprezentujeme Washington ani Brusel nebo Paříž a Londýn,… ale sami sebe," okomentoval Saakašvili vztahy s Ruskou federací. "Udělám cokoliv, aby Moskva pochopila, že Gruzie není jejím nepřítelem, ale přítelem a strategickým spojencem. Chceme dobré vztahy," dodal Saakašvili.

První gruzínksá vojenská základna odpovídající standardům NATO bude v provozu již koncem letošního roku. Má pojmout 3000 vojáků. Umístěna bude 55km od gruzínsko-abcházské zóny konfliktu a jejím cílem je zabezpečit Gruzii před možnými hrozbami.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko), Prime News Online (Gruzie)

---

USA v Afghánistánu očekávají růst násilí
Spojené státy očekávají tento rok narůst násilí v Afghánistánu, což bude zapříčiněno sílícím tlakem NATO a tamní vlády na boj proti drogovým gangům a povstaleckým skupinám. Členské státy NATO, včetně Velké Británie, Kanady a Nizozemí, posílají tisíce vojáků do jižního Afghánistánu, kde se NATO chystá převzít mírovou misi.

Za poslední rok zahynulo v Afghánistánu téměř 60 amerických vojáků při bojových misích a na 1500 civilistů.

Předpokládá se, že nestálá oblast východu země také přejde pod velení NATO. Díky přesunu amerických vojáků působících na východě Afghánistánu pod velení NATO se zvýší počet vojáků zapojených do mise ISAF na 23 až 25 tisíc.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Datum převzetí velení v Afghánistánu ještě nestanoveno
Je obtížné určit přesné datum, kdy dojde k převzetí velení nad koaličními silami v Afghánistánu Severoatlantickou aliancí, řekl americký velvyslanec Ronald Neumann v reakci na slova generála NATO, podle něhož by k převzetí velení mělo dojít v srpnu.

Jednotky mírové mise NATO jsou umístěny na severu a západě země a nyní se přesunují na jih Afghánistánu, který byla pod vedením americké armády.

Při poslední fázi přebírání velení se jednotky NATO rozmístí i na východě země a aliance tak převezme velení na všemi mezinárodními jednotkami, které v zemi usilují o stabilizaci válkou poničené země, včetně bojů proti  Talibanem vedeným povstalcům a proti masivnímu obchodování s drogami.

"Datum poslední fáze není zatím stanoveno. Může to být srpen, ale i klidně listopad," komentoval situaci  Ronald Neumann.

Zdroj: Defense News (USA)

sta natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.