NATO se rozšiřuje, i když méně, než chtěl Bush

3. dubna 2008  13:12
Severoatlantická aliance dnes na svém summitu v Bukurešti formálně pozvala ke členství Albánii a Chorvatsko. Jejich zástupci tak dnes poprvé zasedli na jednání Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO.  

"NATO dnes přizvalo ke vstupu dvě země, Albánii a Chorvatsko," řekl při zahájení prvního rozšířeného zasedání rady generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

"Vaše země mohou být pyšné na to, co se jim podařilo dosáhnout ohledně splnění kritérií NATO," chválil albánského a chorvatského prezidenta Scheffer. "Díky vaší práci si spojenci mohou být jisti, že vaše země posílí NATO (...) a bezpečnost a stabilitu euroatlantické oblasti a zejména jihovýchodní Evropy," dodal tajemník.

Očekává se, že do několika měsíců obě země formálně pozvánku přijmou. Pak začne přijímací proces, během něhož musí přistoupení obou zemí k NATO schválit parlamenty všech stávajících zemí NATO. Konečně přijaty do NATO by obě země mohly být už na výročním summitu příští rok a počet členských zemí by tak dosáhl dvaceti osmi.

V Akčním plánu členství (MAP), který je jakýmsi předstupněm členství, ale byla kromě Albánie a Chorvatska i Makedonie. O její pozvání stál zejména americký prezident George Bush, podporovalo jej ale i Česko.

Vydání pozvánky této zemi však podle očekávání vetovalo Řecko. "Dohodli jsme se, že jakmile se otázku názvu země podaří vyřešit, bude Makedonie do NATO přizvána," řekl po jednání generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer. Na protest proti tomuto slovu opustili makedonští novináři tiskový sál.

Rozšiřování Aliance je jedním z hlavních bodů agendy summitu v Bukurešti. Blíže k NATO chtěly i Ukrajina a Gruzie, Aliance se ale na společném postupu neshodla. - více zde


Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008pet natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.