Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO rozšiřuje své aktivity i do Pákistánu

2. listopadu 2006  14:39

NATO rozšiřuje své aktivity i do Pákistánu
Pondělní útok na náboženskou školu v oblasti Bajour v Pákistánu je první úspěšnou operací po srpnovém setkání zástupců Severoatlantické aliance, Afghánistánu a Pákistánu v Kábulu, kde se všechny tři strany dohodly, že jednotky NATO mohou z Afghánistánu zasahovat i v příhraničních oblastech Pákistánu. Podle dostupných zdrojů by měl Pákistán na svém území poskytnout jednotkám NATO zázemí pro další operace.

Na nedávné návštěvě pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa v USA naléhal prezident Bush na svého spojence, aby se více a aktivněji zapojil do boje proti terorismu. V Islamabádu  se pak prezident Mušaraf sešel s generálem Davidem Richardsem velitelem sil NATO v Afghánistánu. Tématem jejich schůzky byla společná strategie pro Afghánistán.

V Karáčí si britský tým vojenských expertů prohlížel nemocnice a jednal s příslušnými orgány o možnosti vytvořit speciální nemocniční zařízení pro raněné vojáky. Na pákistánské letecké základně Jacobabad, kde jsou umístěny americké jednotky, nyní probíhají rozsáhlé rekonstrukční práce, které by mohly předznamenávat zvýšení aktivity zde umístěných jednotek. Podobná situace je i na letecké základně Kohat.

Čtěte také:
Pákistán zřejmě odmítne poskytnout NATO svá letiště

Zdroj: Asia Times (Čína)

---

NATO: Kandahár je bezpečný pro obchod
Představitelé Severoatlantické aliance tvrdí, že Kandahár je nyní bezpečný pro obchod a rozvoj. Něco jiného si ale myslí místní obyvatelé, kteří jsou často zastrašováni, protože pracují pro cizince, učí ve školách a zlepšují práva žen. Podle nového velitele kanadských sil v Kandaháru generála Tima Granta toto zastrašování svědčí o tom, že nepřátelské skupiny jsou v defenzívě a ve strachu. „Jsou to zoufalé kroky zoufalých lidí. Musíme dát lidem najevo, že koaliční jednotky jsou tady a že jsme udělali výrazný pokrok v zajištění bezpečí pro Afghánce,“ řekl generál.

Pro koaliční síly je teď důležité udržet těžce dobytou oblast, která byla dříve základnou Talibanu a zároveň vyhrát bitvu o přízeň místních obyvatel. Je potřeba vybudovat nové silnice, studny a školy. „Potřebujeme více policistů, vojáků a mezinárodní podpory, abychom mohli dále stavět na tom, čeho jsme zde již dosáhli,“ řekl generál David Fraser velitel jednotek NATO v jižním Afghánistánu. Asi 150 nových vojáků přijede do Kandaháru z Quebecu, aby poskytli ochranu rozvojovým a rekonstrukčním projektům. Těžké boje odčerpaly většinu mužů z ochranného kontingentu Provinčního rekonstrukčního týmu, přesto už ale bylo vybudováno 146 km nových cest, více jak 100 km zavlažovacích kanálů a vykopáno 1000 studen.

Zdroj: Canada.com (Kanada)

---

Ahtisaari nepodpoří okamžitou nezávislost Kosova
Martti Ahtisaari nenavrhne pro Kosovo okamžitou nezávislost, ale doporučí postupné kroky, které by mohly k nezávislosti vést. Plán by údajně měl obsahovat seznam kritérií, které bude muset Kosovo splnit jako například posílení vlády práva, vypořádat se s korupcí, atd. Pokud se to Kosovu podaří, dokáže tak, že je schopné převzít odpovědnost i za svou nezávislost.

Ahtisaari vede vyjednávací  misi OSN o budoucím statutu Kosova. Ahtisaari se svým závěrem seznámí Kontaktní skupinu, ve které zasedají USA, Velká Británie, Francie, Německo, Itálie a Rusko, a pokud získá jejich souhlas, přednese svůj návrh i představitelům Srbska a Kosova.

Zdroj: Southeast European Times (USA)

---

EU a OSN by měly zvýšit svou roli v Afghánistánu
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer vyzval EU a OSN k posílení jejich rolí v Afghánistánu. NATO může pomoci položit základy stability Afghánistánu, k dlouhodobé stabilitě je ale zapotřebí více než jen vojenská podpora, řekl Scheffer. „Afghánistán má prominentní místo na radiolokátoru NATO a věřím, že stejně prominentní místo by měl mít i u EU a OSN.“ „Pokud neposílíme naši účast v Afghánistánu, ze země se znovu stane exportér teroru a následky pocítíme v Londýně či New Yorku,“ varoval před zanedbáním afghánské otázky Scheffer.

Podle generálního tajemníka by se EU a OSN měla v Afghánistánu angažovat především v protidrogovém boji. „Myslíte, že máme opravdovou společnou protidrogovou strategii? Já myslím, že ne. Nemůžete bojovat proti drogám tak, že jednoduše spálíte makové pole. Farmář se pak ptá, jak uživím svou rodinu?... NATO problém Afghánistánu nemůže vyřešit samo,“ řekl Scheffer.

Zdroj: Hindustan Times (Indie)

----

Řecko připravuje protiteroristické cvičení NATO
V Řecku proběhne vojenské cvičení Severoatlantické aliance zaměřené na výměnu a spolupráci v elektronické komunikaci. Operace Spartan Hammer bude největším protiteroristickým cvičením, jaké NATO dosud pořádalo. Zúčastní se ho více jak 1000 příslušníků protiteroristických komand z 12 států NATO, jež budou testovat výměnu informací v reálném čase.

Zdroj: M&C News (USA)

     

jak natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.