natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO prověřuje obranu před kybernetickými útoky

    20. listopadu 2015  13:02
    V estonském Tartu vrcholí doposud nejrozsáhlejší cvičení NATO zaměřené na obranu před kybernetickými hrozbami. Do pětidenních počítačových manévrů je zapojeno na 600 expertů, kteří ve speciálním virtuálním prostředí reagují na celé spektrum útoků včetně průniků do spojeneckých sítí nebo možného zneužití mobilních telefonů.  

    Obrana před kybernetickými útoky. Ilustrační snímek | foto: NATO Photos

    Estonsko hostí podobné cvičení pod názvem „Cyber Coaliton“ už potřetí. Účastní se ho přes 600 vojenských i civilních expertů ze zemí Aliance i partnerských zemí. NATO přizvalo rovněž zástupce akademické obce a průmyslu.

    Cílem je prověřit bleskové sdílení detailních informací o incidentech kyberprostoru a ubránit se napadení.

    „Jak se kybernetické hrozby vyvíjejí, musí se vyvíjet také naše obrana. Technologie může být tak účinná, jak schopní jsou naši lidé,“ uvedl náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Sorin Ducaru.

    Součástí cvičného scénáře je otestování koordinace a pomoc jednotlivých zemí při obraně proti sérii masivních a cílených kybernetických útoků například na sítě NATO. Ve speciálním virtuálním prostředí se experti snaží vyrovnat také se specifickými hrozbami, které mohou představovat mobilní telefony, „nakažené“ škodlivým softwarem pro špionáž či sledování.

    Kromě spojeneckých zemí z NATO jsou do manévrů buď přímo či jako pozorovatelé zaangažování zástupci partnerských zemí - Rakouska, Irska, Finska a Švédska a vůbec poprvé také z Gruzie, Japonska nebo Jordánska. „Nikdo z nás nemůže být samotný tak silný, jako když těmto hrozbám čelíme společně,“ dodal Ducaru.

    NATO čelí milionům útoků denně

    Estonsko není hostitelskou zemí pro takové cvičení náhodou. V metropoli Tallinnu sídlí specializované centrum kyberobrany NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence - CCD COE).

    Podle Komunikační a informační agentury NATO (NCIA) čelí Severoatlantická aliance denně zhruba 200 milionům nejrůznějších počítačových útoků. Jen ale zhruba desítka z nich přitom patří mezi ty větší a sofistikovanější, které vyžadují mimořádnou pozornost.

    Aliance má pro tyto případy speciální kybertým rychlé reakce NATO (RRT - Rapid Reaction Team), přezdívaný jako „Muži v černém“. Ten je schopen v případě potřeby okamžitě vyrazit na pomoc spojenecké zemi postižené například masivním kybernetickým útokem.

    K dispozici má nejmodernější počítačovou a komunikační techniku pro detekci průniků do systémů, forenzní analýzy a zabezpečení sítí. To vše vměstnané do příznačně černých kufrů, které do akce nosí s sebou. A také proudové letadlo.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media