Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO proti referendu o Severní Osetii

13. listopadu 2006  16:37

NATO proti referendu o Severní Osetii
Aliance odmítá plány na referendum o nezávislosti gruzínského separatistického regionu Severní Osetie. Generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer ve svém prohlášení uvedl, že by plebiscit pouze zvýšil napětí na Jižním Kavkaze.

„Mezinárodní společenství včetně NATO silně a dlouhodobě podporuje územní integritu Gruzie,“ řekl Scheffer. Všechny strany by podle něj měly hledat mírové politické řešení.

Zatímco USA a EU již uvedly, že budou hlasování ignorovat, Rusko zatím pouze navrhlo, že by Gruzie měla výsledky voleb vzít v úvahu. Vztahy mezi Gruzií a Ruskem se zhoršily poté, co prezident Mikhail Saakašvili začal budovat bližší vztahy s EU a NATO.

Čtěte také:
Gruzie směřuje k NATO a EU

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

NATO bude nadále střežit Pobaltí
Kontrola baltského vzdušného prostoru je „odpovědností všech členů NATO, ne jen těch pobaltských,“ řekl generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer po setkání s lotyšským ministrem zahraničí Petrasem Vaitiekunasem. Podle Scheffera tak Pobaltí nebude nuceno k nákupu nových letounů.

Aliance střeží vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska od roku 2004, kdy tyto státy do aliance vstoupily. Tři pobaltské země nemají potřebné vojenské vybavení, aby hlídky prováděly samotné.

Čtěte také:
Litva: NATO by nadále mělo střežit vzdušný prostor Pobaltí
NATO nadále ohlídá vzdušný prostor Pobaltí
Další články k tématu zde

Zdroj: Defensenews (USA)

---

Švédsko by mohlo využívat letouny NATO
Švédsko by se, pokud jde o vojenskou přepravu, mělo připojit k zázemí NATO, spíše než aby kupovalo vlastní stroje. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt to oznámil v rozhovoru pro rádio Švédsko. Zmíněná alternativa podle něj „dává finančně větší smysl“.

V rádiovém pořadu zaznělo, že mnozí představitelé armády si přejí nakoupit letouny Boeing C-17 Globemaster, které by nahradily zastaralé stroje Hercules. Předchozí levicová vládní koalice toto odmítala.

Čtěte také:
Švédsko: Nová vláda přiblíží zemi NATO

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO na jihu Afghánistánu: Zaměříme se na rekonstrukci
„Kanaďané vedení generálem Davidem Fraserem odvedli na jihu Afghánistánu skvělou práci,“ řekl holandský generál Ton Van Loon, který se tento týden stal novým velitelem NATO v oblasti. „Co musíme udělat právě teď,“ pokračoval dále, „je využít úspěchu, kterého bylo dosaženo během velení Davida Frasera.“

Jako svůj hlavní cíl vidí rekonstrukci regionu, která by pomohla afghánské vládě sloužit obyvatelům. Zároveň ale bude NATO i nadále bojovat proti povstalcům z hnutí Taliban.

Co se týče trvání jihoafghánské mise, Van Loon poukázal na přítomnost NATO v Bosně, kde stabilizace země trvala roky a vyžádala si nasazení tisíců vojáků. „Můžeme udělat stejnou věc i zde“, řekl.

Vedle Kanaďanů na jihu Afghánistánu působí především britské a holandské jednotky.

Čtěte také:
NATO: Kandahár je bezpečný pro obchod

Zdroj: CBC (Kanada)

---

Experti: Pád Rumsfelda přinese větší zátěž Evropě
Odchod amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda může způsobit, že spojenci USA v Evropě se budou muset více podílet na společné obraně. Myslí si to někteří bezpečnostní analytici.

Rumsfeld během svého působení vyvinul úsilí, aby se aliance změnila z organizace kolektivní bezpečnosti na „koalici ochotných“, sledující zájmy USA. Rumsfeldova bezpečnostní politika byla ideologická a jejím jádrem bylo sdělení, že „kdo není s námi, je proti nám,“ tvrdí Nicole Gnesotto z Institute for Security Studies, pařížské organizace fungující pod křídly EU. Tento přístup oslabil podstatu NATO, jak říká Toms Baumanis z lotyšské Atlantické rady, a naboural spojenectví Ameriky s Evropou.

Jestli bude nový šéf pentagonu Robert Gates chtít tento trend zvrátit, může to znamenat změnu vztahů mezi USA a evropskými státy. „Evropané mohou být požádáni, aby nesli více odpovědnosti za společnou bezpečnost,“ řekl Jens van Scherpenberg z berlínského Institute for International and Security Affairs.

Změna americké politiky se může projevit již na summitu NATO, který se odehraje tento měsíc v lotyšské Rize.

Čtětě také:
Pád Rumsfelda nemusí být výhrou pro Bagdád

Zdroj: Boston Globe (USA)

egi natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.