NATO prodloužilo operaci v Libyi o dalších 90 dnů, nálety budou pokračovat

1. června 2011  17:04
Letecké údery NATO na síly i objekty libyjského vůdce Muammara Kaddáfího budou pokračovat. Severoatlantická aliance rozhodla o prodloužení operace Unified Protector o dalších 90 dnů.  
"NATO a partneři právě rozhodli prodloužit misi v Libyi na dalších 90 dnů," oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rozhodnutí je podle jeho slov jasný signál pro libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, že Aliance bude pokračovat v ochraně civilistů a v tlaku na režim k ukončení bojů.

"Doufám, že řešení konfliktu bude na dohled před uplynutím nového mandátu," řekl Rasmussen.

Aliance převzala velení operací v Libyi počátkem března. Válečné lodě nepřetržitě dohlížejí na dodržování embarga na dovoz zbraní do země. Za tři měsíce bylo zkontrolováno přes tisíc plavidel.

Stovka letounů Aliance a spojenců zase hlídá bezletovou zónu nad Libyí a útočí na Kaddáfího síly i velitelská a kontrolní centra a zásobovací trasy. Prakticky každý den letecké nálety cílí i na hlavní město Tripolis, především na Kaddáfího vojenský komplex Báb al-Azízíja. Od března provedly letouny NATO takřka 3 500 úderů.

Vrtulníky zatím NATO nenasadí
Boj proti Kaddáfímu trvá už od února. Libyjský vůdce odmítá odstoupit a opozice má problémy postavit proti jeho vojákům dostatečně silné jednotky. Rebelové i NATO si stanovili Kaddáfího odchod jako hlavní podmínku pro jakékoliv příměří.

Bojová fronta stojí v okolí Misuráty a Zintánu. V několik týdnů obléhané Misurátě se situace po masivních úderech proti režimním silám podle povstalců zlepšuje. Stále ale dochází k bojům v okrajových částech města.

"Přístav je otevřený. Lodě s humanitární pomocí bezpečně připlouvají," konstatoval Mike Bracken z velitelství alianční operace. Povstalcům se podařilo Kaddáfího oddíly vytlačit. Tvrdé střety povstalců s provládními jednotkami jsou naopak hlášeny dál směrem na západ. Kaddáfího oddíly útočí v Zlintánu a Džafránu. Boje jsou hlášeny i z hor ovládaných berberskou menšinou.

Podle Brackena Kaddáfí už patrně zcela neovládá ani hlavní město Tripolis. Ve městě byly podle něj uzavřeny vysoké školy s cílem zabránit demonstracím odpůrců režimu a propuknutí nepokojů i v hlavním městě. Několik velkých demonstrací údajně i přesto proběhlo. Mluvčí libyjského režimu Ibrahim Mussa takové zprávy popřel.

Bojové vrtulníky, jejichž vyslání oznámili představitelé Francie a Británie, zatím Aliance do akcí nenasadila. Stroje mohou přesně útočit i v hustě obydlených oblastech, ve kterých by bombardování z pětikilometrové výšky způsobilo velké civilní oběti. Vyslání vrtulníků je ale riskantní, protože mohou být snadno zasaženy ze země, Kaddáfího jednotky mají k dispozici tisíce raket země - vzduch. "Mohu potvrdit, že několik států nabídlo určitý počet vrtulníků. Jsou pod velením NATO a když velitel usoudí, že je vhodné je nasadit, udělá to," řekl Bracken.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.