Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO připravuje zásadní investici do společného skladu v Polsku

8. dubna 2019  16:23
Američtí výsadkáři v Polsku. Dalších 450 vojáků vyšle Pentagon v nejbližších dnech do Pobaltí. | foto: MON

NATO připravuje zásadní investici do společného skladu v Polsku

Armáda Spojených států vybuduje v Polsku sklad, navzdory tvrzením prezidenta USA Donalda Trumpa projekt zčásti zaplatí Severoatlantická aliance. Celkem 260 milionů dolarů bude investováno do vybudování skladovacích prostor pro americká bojová vozidla.

Představitelé Aliance již připravují společný projekt výstavby, který je v tomto ohledu největší událostí nedávné historie. Zařízení bude dimenzováno natolik, aby zvládlo vybavit bojový tým obrněné brigády disponující tanky Abrams, bojovými vozy Bradley a nesčetnými podpůrnými vozidly. Ve skladu bude uloženo bojové vybavení pro případ konfrontace s Ruskem.

Kam dál?
Polsko – dychtivý spojenec i po dvaceti letech (12.3. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Trump skutečně podporuje NATO, říká Stoltenberg

Ačkoliv tlačí evropské spojence ke zvýšení výdajů na obranu, k myšlence Severoatlantické aliance je prezident Spojených států Donald Trump skutečně zavázán, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Prezident Trump znovu a znovu zdůraznil, že je silným podporovatelem NATO,“ prohlásil Stoltenberg v rozhovoru pro CNN. „Navzdory tomu, čemu mnoho lidí věří,“ USA „zvyšují svou vojenskou přítomnost v Evropě,“ zdůraznil generální tajemník.

Kam dál?
Rozdělení nákladů uvnitř NATO se zlepšuje, ale je potřeba pokračovat, míní Trump (3.4. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Armáda USA se stáhla z hlavního města Libye

Malý kontingent svých jednotek stáhla z hlavního libyjského města Tripolisu armáda Spojených států. Proti převzetí města jednotkami generála Chalífa Haftara bojují regionální znepřátelené milice. Již osm let probíhají chaotické boje o kontrolu země, která se po pádu režimu diktátora Muammara Kaddáfího během revolucí arabského jara ocitla v bezvládí.

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Ruské bojové lodě zakotvily na Filipínách

Tři bojové lodě ruské tichomořské flotily zakotvily na pětidenní návštěvě v přístavu filipínského hlavního města Manila. Filipínské námořnictvo přivítalo ruská protiponorková plavidla Admiral Tributs a Vinogradov, doprovázené tankerem Irkut.

Návštěva probíhá v době společného vojenského cvičení Filipín se Spojenými státy, kterého se v roli pozorovatelů účastní i další země.

Zdroj: Philstar (Filipíny)

---

Afghánistán vyšle do Kataru delegáty k „výměně názorů“ s Tálibánem

Na rozhovory s hnutím Tálibán vyšle Afghánistán do Kataru vládní delegaci. Krok by mohl předznamenat potenciální průlom ve snahách o ukončení téměř 18 let trvající války. Ozbrojenci nicméně uvedli, že účastníci se dostaví na schůzku pouze coby „soukromé osoby.“ V katarském hlavním městě Dauhá již proběhlo několik kol rozhovorů mezi hnutím Tálibán a Spojenými státy, dosud ovšem Tálibánci odmítali jednat přímo s vládou v Kábulu, kterou vnímají coby „loutku“ USA.

Kam dál?
Afghánský viceprezident těsně unikl útoku Tálibánu (1.4. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.