Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO přehodnotí svou jadernou politiku

25. června 2015  10:18
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO přehodnotí svou jadernou politiku

Severoatlantická aliance se chystá přehodnotit svou jadernou strategii. Chce tak reagovat na rostoucí pnutí s Ruskem kvůli Ukrajině. Informoval o tom nejmenovaný zdroj z NATO. Aliance je navíc znepokojena rétorikou Ruska ohledně jeho jaderných zbraní a jejich rolí při vojenských cvičeních. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil, že jeho země nakoupí 40 nových mezikontinentálních balistických raket.

Debata o jaderných zbraních v alianční strategii se vede na okraji setkání ministrů obrany členských států NATO. USA jsou nicméně odhodlány dostat tento bod na agendu jednání a je pravděpodobné, že se ještě letos sejde skupina, která má na starosti jaderné plánování – tedy dříve, než bylo původně v plánu. Skupina by měla jednat o oživení alianční jaderné doktríny.

Kam dál?
Breedlove: Rusko se nechová jako zodpovědná jaderná mocnost (18.6. 2015)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Jednotky velmi rychlé reakce NATO ve východní Evropě budou čítat 40 tisíc vojáků

Severoatlantická aliance očekává, že její síly velmi rychlé reakce budou čítat celkem 40 tisíc vojáků. Oznámil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v předvečer setkání ministrů obrany alianční osmadvacítky. V současnosti je v této struktuře zatím 13 tisíc vojáků. Ztrojnásobení současného počtu vojáků „nám umožní rozmístit vojáky v době krize tak rychle, jak potřebujeme, a současně nad nimi udržíme plnou politickou kontrolu,“ uvedl šéf NATO.

Stoltenberg také informoval, že se NATO nechystá zapojit do závodů ve zbrojení s Ruskem, ale dodržuje závazky k ochraně svých členských zemí. Dialog s Moskvou to podle něj nevylučuje.

Kam dál?
Američané pošlou do Pobaltí tanky a dělostřelectvo (24.6. 2015)
NATO posiluje svou obranu nejvíce od dob studené války (18.6. 2015)

Zdroj: Der Spiegel (Německo), RT (Rusko)

---

Německý export zbraní zažívá výrazný útlum

Hodnota vývozu německého vojenského průmyslu v minulém roce výrazně poklesla. Tvrdí to nejnovější vládní dokument věnující se exportu zbraní. V roce 2014 Berlín vyvezl zbraně v celkové hodnotě 6,5 miliard eur. O rok dříve přitom náš západní soused za prodej zbraní inkasoval o 1,8 miliardy eur více. Z části tomu tak je kvůli závazku německé vlády, že bude více hlídat, komu se jaké zbraně prodávají. Studie tak mimo jiné poukazuje na skutečnost, že německá vláda velmi opatrně udělovala licence na vývoz malých zbraní.

Celkem 60,5 % německého zbrojního vývozu směřovalo mimo hranice zemí EU a NATO. Lví podíl na exportu vojenského materiálu zaujímají plavidla a ponorky pro Jižní Koreu, Singapur, Saúdskou Arábii a Izrael.

Kam dál?
Čína investuje do vývoje vojenských dronů, očekává nárůst vývozu (30.4. 2015)
Turecko, Čína a ČR se zařadily mezi největší exportéry malých zbraní, tvrdí studie (17.6. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rumunsko hostí mnohonárodní cvičení ROUSOFEX 15

Rumunský vojenský přístav Braila na řece Dunaj a další rumunská vojenská zařízení hostí cvičení ROUSOFEX 15. Cvičení se účastní vzdušné, pozemní i námořní speciální jednotky, které nacvičují plánování, organizaci, velení a výkon různých speciálních operací. Jeden scénář například simuluje situaci, v níž je potřeba zajistit plavidlo, které na Dunaji převáží drogy a zbraně. Jiná situace - tentokrát na letišti Ianca - zase vyžaduje výsadek dvou skupin parašutistů, jejichž úkolem je převzít kontrolu nad řídicí věží a připravit oblast na příjezd dalších vojáků.

Cvičení ROUSOFEX 15 se účastní celkem 1 500 vojáků a stovka těžké vojenské techniky z Rumunska, Bulharska, Gruzie, Řecka, Moldavska, Polska, Turecka a Spojených států.

Kam dál?
V Bulharsku probíhá alianční cvičení využívající chytrou energii (9.6. 2015)
Kvůli Rusku musíme pořádat více cvičení, zní z Pentagonu (8.6. 2015)
NATO zahájilo protiponorkové cvičení u norského pobřeží (5.5. 2015)

Zdroj: Actmedia (Rumunsko)

---

Americká armáda investuje do vznášedel Hoverbike

Ministerstvo obrany USA podepsalo smlouvy s britskými vývojáři Malloy Aeronautics a jejich americkou partnerskou firmou SURVICE na vývoj a konstrukci platformy vznášedla Hoverbike s všestranným využitím. Hoverbike bude vyvinut jako součást nové třídy taktických sledovacích zařízení a Malloy Aeronautics plánuje, že v budoucnu budou využívány při akcích, které dnes vykonávají vrtulníky.

„V porovnání s klasickým vrtulníkem má Hoverbike mnoho výhod,“ tvrdí Grant Stapleton z Malloy Aeronautic. Díky speciálním rotorům je například zabráněno tomu, aby jakýmkoli způsobem poničily majetek nebo ohrožovaly zdraví lidí.

Kam dál?
Northrop Grumman ukázal první monitorovací dron NATO (5.6. 2015)

Zdroj: Business Insider (USA), The Telegraph (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.