Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO posiluje své námořnictvo v Černém moři

1. března 2019  17:36
Americký torpédoborec USS Donald Cook připlouvá do španělského přístavu Rota | foto: NATO Photos

NATO posiluje své námořnictvo v Černém moři

Torpédoborec USS Donald Cook byl přivítán v Oděse. Ačkoliv obvykle kotví ve Španělsku, v posledních dnech je plavidlo amerického námořnictva vybavené obranným raketovým systémem často k vidění v Černém moři.

Západ nebude tolerovat rozšiřující se vliv ruských vojsk v regionu, Severoatlantické aliance vysílá jasný signál, komentují krok odborníci. Zvažujeme „další posílení“ přítomnosti, uvedl dříve generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, aktivity Aliance jsou nicméně omezeny konvencí z Montreux (1936).

Kam dál?
Americký torpédoborec dorazil na cvičení v Černém moři (23.1. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Posilování v Pobaltí je reakcí na NATO, tvrdí ruský ministr obrany

Rusko v letošním roce posílí své jednotky v Pobaltí o nové tanky a systémy raketové obrany, společně s dodávkou modernějších zbraní pro vojáky rozmístěné v blízkosti území Severoatlantické aliance, uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

„Jsme nuceni zajistit přiměřenou reakci, provést kroky strategického zadržování s plánem posílit bojové schopnosti vojenských útvarů a jednotek,“ prohlásil Šojgu pro agenturu TASS. V rámci změny uspořádání sil chce Moskva posílit svou pobřežní obranu praporem raketové obrany, tankovým plukem a dalšími dvěma pluky vojska, uzavřel Šojgu.

Kam dál?
Stíhačky NATO v Pobaltí zachytily tři ruská letadla v jednom týdnu (27.2. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Prezidenti zemí skupiny B9 se kvůli obraně sejdou na Slovensku

Hlavy devíti států ze střední a východní Evropy budou diskutovat o současné bezpečnostní situaci v Evropě a jejím sousedství. Představitelé takzvané Bukurešťské devítky (B9), iniciativy vzniklé v roce 2016 s cílem vytvořit prostor k dialogu a spolupráci mezi východními zeměmi Severoatlantické aliance, se sejdou v Košicích.

Krátce před summitem se slovenský prezident Andrej Kiska setkal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. „Hovořili jsme o potřebě vysvětlit veřejnosti důležitost investic do vlastní obrany. Obrana obyvatel je základní rolí státu,“ uvedl Kiska po schůzce.

Kam dál?
USA nepochybně zvýší vojenskou přítomnost v Polsku, říká polský ministr obrany (26.2. 2019)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Bílý nacionalismus zůstává pro armádu USA problémem, ukázal průzkum

Déle než rok američtí vojenští představitelé veřejně varují před nebezpečím bílého nacionalismu v řadách armády, přesto průzkum mezi čtenáři deníku Military Times vykázal pouze nepatrnou změnu v převážně rasistických názorech mezi jednotkami.

Problém extremismu v armádním sboru získal pozornost veřejnosti nedávno, po zatčení poručíka pobřežní stráže Christophera Hassona, bývalého mariňáka, který připravoval masovou vraždu politických a mediálních osobností. Vyšetřovatelé zjistili, že dlouholetý bílý nacionalista zastával násilné rasistické názory již před svým prvním vstupem do armády.

V průzkumu prováděném vloni na podzim uvedlo zhruba 22 % osob v aktivní službě zapojených do výzkumu, že se v rámci ozbrojených sil setkali s náznaky bílého nacionalismu nebo rasistických ideologií.

Kam dál?
Branná povinnost pouze pro muže je neústavní, rozhodl soud v USA (25.2. 2019)
V loňském roce se zvýšil počet sebevražd v řadách vojáků USA (31.1. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

„Nevyhráváme“ válku proti terorismu v Sahelu, říká velitel USA v Africe

„V této chvíli bych řekl, že nevyhráváme,“ uvedl velitel speciálních sil USA v Africe generál Marcus Hicks v průběhu vojenského cvičení Flintlock, do kterého se zapojilo na 2 000 komand z více než 30 zemí. Burkina Faso, hostitel letošního cvičení, bojuje především v posledních měsících s povstalci z několika skupin spojených s organizací Al-Káida.

„To s čím bojujeme, co každý den vidíme, je jako jed,“ řekl burkinský podplukovník Coulibaly Kanou a dodal, že „neví, co od nás teroristé chtějí.“ Více než 100 000 lidí v Burkině Faso bylo násilně přesídleno, uvádí Organizace spojených národů.

Kam dál?
Údajný případ mučení ukazuje na ruské kontraktory ve Středoafrické republice (14.2. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.