natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO posílí svou přítomnost ve Středomoří

    5. listopadu 2015  22:04

    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    NATO posílí svou přítomnost ve Středomoří

    Příští měsíc Severoatlantická aliance nastíní návrh své nové „jižní strategie“ reagující na rostoucí nestabilitu na Blízkém východě a nárůst vojenské přítomnosti Ruska jižně od Bosporu. Vysocí vojenští představitelé Aliance se obávají, aby kvůli prioritě posílení NATO ve východní Evropě nedošlo k oslabení středomořské alianční hranice. „Existuje mnoho hrozeb, kterým na jihu čelíme,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

    Strategie se zaměří na řadu opatření, jakými jsou například zvýšený dozor a průzkumná činnost, nasazení vojáků NATO v roli poradců pro krizí zasažené země severní Afriky a Blízkého východu, uvedl Stoltenberg. V reakci na ruskou aktivitu americké námořnictvo zvažuje posílení své námořní přítomnosti v Evropě.

    Kam dál?
    Egypt žádá o podporu NATO pro Libyi (4.11. 2015)
    Povzbuzené Rusko představuje výzvu pro NATO ve Středomoří (21.10. 2015)

    Zdroj: The Financial Times (Velká Británie)

    ---

    Proběhne schůzka prezidentů Tchaj-wanu a Číny

    Schůzka prezidentů Tchaj-wanu a Číny, vůbec první od konce čínské občanské války v roce 1949, se bude týkat další normalizace vztahů mezi oběma zeměmi, uvedl prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou. Rozhovor s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem by podle něj mohl z krátkodobého hlediska snížit nevraživost a do budoucna by mohl vést k pořádání dalších setkání. „Panu Si vysvětlíme aktuální situaci, především pak postavení Tchaj-wanu, aby mohl lépe chápat a formulovat vzájemnou politiku,“ dodal prezident Ma.

    Schůzka proběhne v době růstu protičínských nálad na Tchaj-wanu, krátce před lednovými prezidentskými a parlamentními volbami. Současná vláda strany Kuomintang, nakloněná Číně, v nich pravděpodobně prohraje s Progresivní demokratickou stranou, která tradičně zastává nezávislost. Prezident Ma během svého volebního období zlepšil ekonomické vazby s Čínou, v řešení politických rozdílů nicméně nedošlo k žádnému pokroku.

    Zdroj: Asia Times (Thajsko)

    ---

    USA: Většina ruských úderů v Sýrii zasahuje syrské rebely

    Od minulého měsíce zasáhlo 85 až 90 % ruských leteckých útoků v Sýrii pozice umírněné opozice syrského prezidenta Bašára Asada, nikoliv cíle radikálů z organizace Islámský stát (IS), jak tvrdí Moskva, uvedla diplomatka USA pro Blízký východ Anne Patterson. Sněmovní výbor USA pro zahraniční věci již vyjádřil své zklamání z politiky USA v Sýrii. Většina výboru je toho názoru, že malé množství amerických jednotek vyslaných na „pomoc a poradu“ nic nezmění.

    Hlavním záměrem Moskvy v Sýrii je udržet Asadův režim u moci, míní velvyslankyně Patterson. Do oblastí měst Hamá a Homs, které Asadovy jednotky ztratily na úkor umírněné opozice, začalo Rusko nasazovat pozemní síly, například dělostřelectvo, uvedla během svého vystoupení před výborem nejvyšší diplomatka USA pro Evropu Victoria Nuland. Velvyslankyně se dále shodly, že ruská intervence zvýšila příliv uprchlíků do Evropy.

    Kam dál?
    Obama pošle speciální jednotky do Sýrie (2.11. 2015)

    Zdroj: Voice of America (USA)

    ---

    Devítka evropských zemí kritizuje chování Ruska

    Společné prohlášení devíti představitelů členských států NATO ze střední a východní Evropy kritizuje „agresivní postoj“ Ruska a vyzývá k silnější přítomnosti Aliance v regionu. Na setkání v Bukurešti byly zopakovány obavy z ruské anexe Krymu a jeho pokračující podpory separatistů na východní Ukrajině.

    Kam dál?
    Chceme trvalou vojenskou přítomnost NATO, žádá devítka zemí včetně Česka (4.11. 2015)

    Zdroj: The News (Polsko)

    ---

    Proběhla první schůzka představitelů vlád Srbska a Bosny od 90. let

    První schůzka premiérů Srbska a Bosny od 90. let, kdy proběhly války na Balkáně, se konala navzdory obavám Německa z nového balkánského konfliktu kvůli uprchlíkům. „Společné řešení problémů, porozumění... a odpor vůči jakékoliv nenávisti a konfliktu v tomto regionu je dobrou zprávou pro všechny naše občany,“ řekl srbský premiér Aleksandar Vučić. Schůzka byla „odrazem společných snah o budování sousedské a regionální spolupráce,“ dodal bosenský premiér Denis Zvizdić. Během setkání došlo k podpisu několika dohod o spolupráci a úsilí o trvale udržitelný rozvoj.

    Před nedávnem přitom německá kancléřka Angela Merkel varovala, že pokud Německo uzavře své hranice s Rakouskem, mohlo by to vést k obnovení bojů mezi balkánskými státy. Premiér Vučić je přesvědčený, že něco podobného nenastane.

    Kam dál?
    Srbsko nakoupí ruské zbraně a zapojí se do cvičení NATO (30.10. 2015)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media