natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO plánuje vyslat čtyři prapory na své východní křídlo

    2. května 2016  16:03

    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    NATO plánuje vyslat čtyři prapory na své východní křídlo

    Pobaltské země a Polsko dlouhou dobu žádají větší spojeneckou vojenskou přítomnost na svém území. Nyní to vypadá, že by v rámci posilování hranic s Ruskem mělo být vysláno na 4 000 vojáků na východní křídlo Severoatlantické aliance. Dva prapory by měly dodat Spojené státy, po jednom pak Velká Británie a Německo.

    I když zatím ani jeden ze států návrh oficiálně nepotvrdil, jsou, dle slov amerického náměstka ministra obrany Roberta Worka, čísla správná. Potvrdil to na návštěvě v Bruselu a dodal, že se jedná o odpověď na zvyšující se napětí v Baltském moři. „Rusové podnikají mnoho cvičení přímo na hranicích, navíc s velkým počtem vojáků. To je z našeho pohledu značně provokativní chování,“ sdělil v rozhovoru Work.

    Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance v únoru rámcově schválili nasazení jednotek na východním křídle, podle diplomatů nicméně nedošlo k odsouhlasení počtu vojáků. Na tom má velký podíl dokument Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi Aliancí a Ruskem podepsaný na summitu NATO v roce 1997, který zakazuje „trvalé nasazení významného množství bojových jednotek u ruských hranic.“ Dokument nicméně konkrétní číslo nespecifikuje, podle představitelů NATO by tak mělo být nasazení čtyř praporů v souladu s aktem. Podle amerických a německých představitelů budou jednotky navíc rotovat, a nebudou tak představovat trvalé síly.

    Kam dál?
    Výzkum: Kdyby Rusko začalo válku v Pobaltí, NATO by rychle prohrálo (4.2. 2016)

    Zdroj: Wall Street Journal (USA)

    ---

    Finsku hrozí „vážná krize“ s Ruskem, vstoupí-li do NATO, tvrdí experti

    Pokud Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance, může to znamenat vážnou krizi se sousedním Ruskem. Takové jsou závěry expertní zprávy, kterou si nechala vypracovat finská vláda v reakci na kontroverzní roli Ruska v konfliktu na Ukrajině a zvýšenou ruskou vojenskou aktivitu v Baltském moři. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov varoval, že pokud se infrastruktura NATO přiblíží k hranicím Ruska, bude země nucena podniknout adekvátní technicko-vojenská protiopatření.
    Finský premiér Juha Sipilä souhlasí se závěry komise, které v otázce případného vstupu do NATO doporučují společný postup se Švédskem. „Slíbili jsme si, že se se Švédskem nechceme nepříjemně překvapit. Je důležité spolu intenzivně komunikovat,“ doplňuje Sipilä.

    Finové se obávají zvýšení své zranitelnosti, pokud by mělo Švédsko vstoupit do NATO samo. Naopak kdyby do NATO vstoupilo pouze Finsko, vznikla by podivná strategická situace, kdy by jeden člen NATO teritoriálně nenavazoval na dalšího člena Aliance, a tvořil by tak odloučenou jednotku.

    Kam dál?
    Švédsko přijalo tvrdší vojenskou doktrínu (18.3. 2016)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Čína nevpustila americkou letadlovou loď do Hongkongu

    Analýza

    Přečtěte si také analýzu Pavla Hlaváčka Nová „Bílá kniha obrany Čínské lidové republiky“ je na světě! (27.7. 2015)

    Americká letadlová loď USS John C. Stennis nedostala od Číny povolení ke vstupu do přístavu v Hongkongu, ačkoliv Spojené státy nikdy dříve žádné větší problémy se vstupem neměly. Žádosti o vstup amerických vojenských lodí se však posuzují případ od případu, uvedl čínský ministr zahraničí Wang Yi.

    V tomto konkrétním případě mohl zákaz přijít v reakci na schůzku amerického ministra obrany Ashtona Cartera s jeho filipínským protějškem, ke které došlo právě na palubě lodi John C. Stennis.

    Zdroj: Fox News (USA)

    ---

    Turecké dělostřelectvo a drony zaútočily na Islámský stát v Sýrii

    Nejméně 34 mrtvých extremistů, takový je výsledek bombardování pozic Islámského státu v Sýrii tureckými houfnicemi a bezpilotními letouny. Turecké město Kilis ležící nedaleko hranic se Sýrií je v posledních měsících vystaveno častému ostřelování samozvaným Islámským státem z pozic, které v Sýrii kontroluje. Při útocích umírají turečtí civilisté, proto Ankara opětuje palbu přes hranice nazpět.

    Spojené státy v současnosti jednají se svým tureckým spojencem o dodání raketových systémů do turecké pohraniční oblasti. To by pomohlo Turecku v přesnějších útocích, zejména na pohyblivé cíle, například vozidla.

    Kam dál?
    NATO vyšle hlídkové letouny nad Turecko, chce zabránit dalším sestřelům (21.12. 2015)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Tálibán zvažuje účast na mírových jednáních

    Komentář

    Přečtěte si také komentář Františka Šulce Proč je nutné se začít vracet do Afghánistánu (26.1. 2016)

    Afghánská vláda začne znovu vojensky zasahovat proti silám Tálibánu. Oznámení přišlo po krvavých koordinovaných útocích v Kábulu, které si vyžádaly na 64 mrtvých a 347 zraněných.

    Nyní však představitelé Tálibánu zvažují návrat k jednáním s Kábulem. V Islámábádu proběhla schůzka mezi zástupci Pákistánu a Tálibánu, na níž měly strany jednat o možnosti přímých rozhovorů s Kábulem. Jednání se údajně účastnila i čínská delegace. Pákistánští představitelé vyzvali Tálibánce k zastavení násilností na afghánském území. To je zřejmě reakce na slova afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního, který varoval Pákistán, že pokud nepodnikne kroky proti vedení Tálibánu v pákistánských městech Péšávár a Kvéta, bude tuto záležitost řešit na půdě mezinárodních organizací, včetně Rady bezpečnosti OSN.

    Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

    mad; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media