Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO plánuje summity o transformaci

6. prosince 2005  23:12

NATO plánuje summity o transformaci
Severoatlantická aliance připravuje strategické plány pro tři významné nadcházející summity. Ty se mají konat v roce 2006 v Rize, o dva roky později v Bruselu a v roce 2009 ve Washingtonu. Mělo by se na nich jednat o transformaci spojeneckých sil a o dalším rozšíření aliance.

Nyní, kdy má NATO vojáky rozmístěny v pěti různých krizových oblastech, je „aliance mnohem flexibilnější než kdykoliv dříve,“ řekl americký zástupce v centrále NATO. K zvýšení efektivity a výkonnosti misí jakou je například mise ISAF, je vojenská transformace zcela zásadní, dodal.

Zdroj: Jane’s (Velká Británie)

---

NATO pokračuje ve spolupráci se Středním východem
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer pobídl k účelné spolupráci mezi státy Středního východu a Severoatlantickou aliancí na shromáždění bezpečnostních představitelů těchto dvou regionů v katarském Dauhá. Současné hrozby, kterými jsou terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, nelegální obchod se zbraněmi a drogy, podle Scheffera mění představy o bezpečnosti.

Dále ocenil mnoho států z regionu za změny ve vnitrostátní politice, které ukazují „silné odhodlání pro spojení islámského a arabského dědictví s výzvami a příležitostmi globalizace.“

Zdroj: AINA ( Irák)

---

Jihovýchodní brigáda míří do Afghánistánu
Země jihovýchodní Evropy a USA vyšlou do Afghánistánu brigádu pro mírovou misi Severoatlantické aliance. Dohodli se na to ministři obrany těchto států. Čtyři sta příslušníků brigády by mělo podporovat misi NATO po dobu šesti měsíců. Jejich leteckou přepravu zajistí Ukrajina.

Zdroj: Xinhua online (Čína)

---

USA budou mít základnu v Rumunsku
Condoleezza Rice, americká ministryně zahraničí, a její rumunský protějšek Mihai-Razvan Ungureanu podepsali dohodu o vybudování první americké vojenské základny na rumunském území státu bývalého Varšavského paktu. USA převezmou základny u Černého moře a americké síly tak budou blíže potenciálním cílům na Středním východě a v centrální Asii.

Zdroj: Times (Velká Británie)

---

Rusko kritizuje NATO kvůli ratifikaci CFE
Pro Severoatlantickou alianci je kontraproduktivní oddalovat ratifikaci Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (Treaty on Conventional Armed Forces in Europe – CFE), která se týká stahování ruských vojáků ze základen v bývalých sovětských republikách. Uvádí se to v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Dodatek této dohody, který zohledňoval změny v Evropě po roce 1990, byl podepsán na summitu OBSE v Istanbulu v roce 1999, kdy též členské státy NATO přislíbily co nejrychlejší ratifikaci. Dosud však úpravu smlouvy ratifikovalo pouze Rusko. To mezitím uzavřelo i bilaterální dohody o stažení svých vojáků z Gruzie a Moldávie.

Zdroj: RIA (Rusko)

sta, ivn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.