natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO otevírá testovací centrum protiraketové obrany

    14. února 2008  7:34
    NATO otevírá v nizozemském Haagu své první testovací zařízení obrany proti balistickým raketám krátkého až středního doletu. V testovacím centru se zkouší i schopnost spolupráce s americkým systémem. Projekt vlastní protiraketové obrany Aliance se tak posunul o významný krok vpřed.  

    "Toto je zcela zásadní krok směrem k získání schopnosti protiraketové obrany bojiště," řekl náměstek generálního tajemníka NATO Peter Flory.

    Zprávu zveřejnila Severoatlantická aliance, podle jejíž představitelů jde o zásadní zlom ve mnohaletém vývoji systému obrany jednotek nasazených v operaci.

    Nové a špičkově vybavené testovací zařízení v Nizozemí má umožnit zkoušet návrhy aliančních systémů, díky kterým se má podařit propojení protiraketových systémů Evropy a USA tak, aby mohly fungovat v rámci jednotného systému NATO.

    Středisko v Haagu se otevírá devět měsíců v předstihu a už v lednu probíhaly první testy, kdy se zároveň evropským i americkým systémům podařilo odolat simulovanému útoku balistickou raketou na jednotky NATO.

    Pro ověření kompatibility systémů evropských a amerického si pak laboratoř v Haagu vyměnila s Coloradem Springs, kde mají testovací zařízení USA, zaznamenaná data a identický test proběhl znovu. V Česku o tom před dvěma týdny informoval generál Patrick O’Reilly, zástupce šéfa americké Agentury protiraketové obrany. – více zde

    Podle O’Reillyho má první test propojení aliančního a amerického systému při simulaci útoku v reálném čase proběhnout v létě.

    Propojení více systémů do jednoho
    Některé evropské země NATO disponují svými protiraketovými systémy, a to proti raketám krátkého až středního doletu. Američané disponují jak těmito systémy, tak vyvíjejí i obranu proti raketám s dlouhým doletem. Tu Evropa nemá a právě části tohoto systém chtějí USA umístit v Česku a Polsku ve snaze předejít útokům raket dlouhého doletu ze států, jako je Írán.

    NATO zatím pracuje na tzv. systému protiraketové obrany bojiště, který má ochránit vojenské jednotky nasazené v operacích. Cílem tohoto projektu je také propojit stávající národní systémy evropských zemí. A právě to se bude v Haagu testovat s cílem vyvinout systém,  který bude umět propojit jednak systémy evropské mezi sebou, a jednak ty evropské s tím americkým.

    "Fakt, že se nám podařilo toto zařízení propojit se zeměmi NATO a umožnit tak testování  devět měsíců před plánovaným termínem je pro NATO velmi dobrá zpráva," řekl náměstek Flory. Kontrakt na dodání testovacího zařízení byl podepsán předloni na summitu NATO v Rize.

    Jasněji by mělo být po Bukurešti
    Na nadcházejícím summitu, který se uskuteční v dubnu v Bukurešti, se má NATO vyjádřit k propojení aliančního a amerického systému ohledně raket dlouhého doletu, tedy tzv. třetího pilíře amerického systému v Evropě.

    Postoj Aliance má vycházet z technické zprávy o této problematice, a ta je už hotová. "Technickou zprávu už Aliance vzala na vědomí a její text jsme už posuzovali. V ní se právě hovoří o implikacích třetího pilíře a je v zásadě zaměřena právě na ten americký návrh umístit v České republice radar a v Polsku protirakety," řekl pro natoaktual.cz český velvyslanec při NATO Štefan Füle. – více zde

    Podle expertů i diplomatů jsou jednání o praktickém propojení obou systémů mnohem dále než jednání politická. Testování propojení systémů NATO a USA už koneckonců podle generála O’Reillyho probíhá.

    Na politické rovině ovšem v NATO shoda o tom, jestli a do jaké míry by se měly oba systémy propojit, zatím chybí. Očekává se, že aspoň částečné odpovědi by mohl přinést alianční summit za dva měsíce.

    "První technické zprávy i první politická jednání týkající se třetího pilíře zatím vyznívají pozitivně," řekl k přípravám na summit Füle.

     

    pet natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media