Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO ocenilo izraelské právníky

2. září 2019  18:52
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO ocenilo izraelské právníky

V loňském roce se Severoatlantická aliance obrátila na právníky z izraelského ministerstva spravedlnosti a izraelské armády s žádostí o pomoc při řešení právních problémů, které přinášejí současné asymetrické konflikty. Izrael má s takovými situacemi bohaté zkušenosti, neboť jeho protivníci rádi využívají pro své krytí lidských štítů či jinak porušují válečné právo.

Izraelští odborníci zapojení do této právní pomoci byli nyní Aliancí oceněni. Marlene Mazel z ministerstva spravedlnosti a major Ben Wahlhaus z Izraelských obranných si převzali cenu Serge Lazareffa, kterou jim předal Andres Munoz Mosquera, ředitel právního oddělení Vrchního aliančního velitelství pro Evropu. Munoz ocenil vzájemnou spolupráci, především pak ochotu, s jakou se Izrael podělil o své know-how.

Kam dál?
Izrael se zúčastní schůzky výboru NATO (20.5. 2019)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Mírové rozhovory v Afghánistánu pokračují. Stejně tak i zabíjení amerických vojáků

V Afghánistánu byl zabit další americký voják, jeho smrt oznámilo velení mise Resolute Support. Spojené státy pokračují v mírových s Tálibánem, od nichž si slibují ukončení osmnáct let trvajícího konfliktu. Násilí však mezi oběma stranami pokračuje. Letos v zemi zemřelo už 15 Američanů.

V současnosti se v Afghánistánu nachází asi 13 000 amerických vojáků. Po uzavření příměří by jich zde mělo zůstat 8 600 – alespoň podle amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten zároveň varoval, že pokud dojde k útoku na USA, jehož stopy povedou do Afghánistánu, „vtrhne zpět s nevídanou silou“.

Kam dál?
Trump „stáhne tisíce vojáků“ z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem (2.8. 2019)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Spojené státy chtějí nasadit do boje s fake news armádu

Fake news a příspěvky na sociálních médiích považují Spojené státy za takovou bezpečnostní hrozbu, že se Pentagon rozhodl zahájit program, jehož cílem je odrazit případné „rozsáhlé dezinformační útoky“. Jedna z agentur ministerstva obrany chce vyvinout nový software, který by byl schopen najít falešné zprávy i mezi více než 500 000 příspěvky. Pokud bude program úspěšný, může se systém po čtyřech letech pokusů rozšířit o detekci škodlivého obsahu a zabránit tomu, aby virální lživé zprávy polarizovaly společnost.

Jedním z důvodů nové iniciativy ministerstva obrany je také neúspěšný pokus o změnu volebního zákona, která měla pomoci zabránit vměšování se třetích stran do amerických voleb v roce 2020. Jeho projednání však zabránil vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, kterého jeho kritici začali přezdívat Moskevský Mitch.

Kam dál?
Moskva se snaží rozdělit NATO, varoval šéf amerických tajných služeb (12.6. 2018)

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

Izrael a Hizballáh opět na pokraji války

Libanonské hnutí Hizballáh střílelo přes hranici na pozice izraelské armády. Šlo o první podobný útok za poslední čtyři roky. Podle Izraele vypálil Hizballáh na jeho pozice dvě až tři protitankové střely, které však nikoho nezranily. Izrael následně odpověděl vypálením asi stovky dělostřeleckých granátů a útokem vojenských vrtulníků na oblast, odkud rakety přišly.

Hizballáh je libanonské proíránské militantní hnutí a dlouholetý protivník Izraele. Podle jeho mluvčího se útok zdařil, zasaženo mělo být izraelské obrněné vozidlo. Zda došlo k nějakým ztrátám na libanonském území, není známo. Izrael se na možný útok z Libanonu připravuje již týden, neboť se dle Hizballáhu měl pokusit o dronový útok na jeho pozice v Bejrútu. Za rostoucím napětím je také íránská podpora Hizballáhu, která má v současnosti zahrnovat i budování pozic pro řízené střely. Takové chování však Izrael považuje za nepřijatelné.

Kam dál?
Přežití v moderní válce zaručí sedm bodů, radí izraelský generál (2.11. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Na německou základnu u Bagdádu dopadaly rakety

Bezpečnostní situace v Iráku se neustále zhoršuje. O víkendu zasáhly tři rakety základnu Camp Taji, na které působí američtí a němečtí vojáci. Podle zpráv z místa nedošlo k žádným zraněním. Útok však ilustruje, jak křehká bezpečnostní situace v Iráku je. Nešlo o první takovou situaci. Rakety dopadaly na základnu také v červnu. Situace v okolí Bagdádu je přitom označována za v zásadě stabilní.

Němečtí vojáci provádí na základně Taji výcvik iráckých bezpečnostních sil. Základnu opouštějí pouze zřídka a když, tak v obrněných automobilech. Každý instruktor má k dispozici silně ozbrojenou ochrannou jednotku, jejíž členové tvoří většinu z šedesátičlenného německého kontingentu. Mandát jednotky k působení v zemi skončí na konci října a prodloužen již nejspíše nebude.

Kam dál?
„Tajná“ německá mise v Kamerunu končí (19.7. 2019)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.