natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO konečně pořídí transportní letouny

    18. září 2006  11:55
    Dlouhotrvající nedostatek vlastních prostředků pro strategickou leteckou přepravu začala aliance řešit minulý týden. Třináct zemí NATO včetně Česka začalo vyjednávat o nákupu velkokapacitních přepravních letounů C-17.  

    Severoatlantická aliance minulý týden potvrdila, že začala vyjednávat s výrobcem letadel Boeing o nákupu transportního letadla C-17. Do záměru se zapojilo třináct členských států aliance, včetně České republiky.

    „Toto je velmi vítané rozhodnutí, které jasně demonstruje závazky členských států vůči NATO,“ řekl vrchní velitel sil NATO generál James L. Jones s tím, že jde zároveň o ukázku toho, jak i malé státy mohou profitovat ze společného financování, které jim dává přístup ke zdrojům, které by si sami jinak nemohly dovolit.

    Tato iniciativa podle Jonese také dovoluji pokračovat v přeměně NATO v mnohem globálnější organizaci, která bude moci čelit výzvám i mimo své tradiční geografické prostory.

    Zveřejnění záměru (Letter of Intent - LOI) předcházela šestiměsíční intenzívní vyjednávání mezi spojenci. 13 států se kromě předběžné dohody shodlo i na plánu na vytvoření Strategických vzdušných přepravních kapacit NATO (SAC) se základnou v německém Ramsteinu. 

    Vzhledem k naléhavé potřebě strategických transportních letadel plánují účastnické státy uzavřít vyjednávání ještě letos, aby mohly obdržet první letadla C-17 v polovině nebo na konci příštího roku. Již probíhá výběr pilotů, kteří by se měli zúčastnit výcvikového programu ve Spojených státech. Další letadla by měla být dodávána každých šest měsíců.

    Koncept SAC je podobný konceptu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution - Prozatímní strategické vzdušně dopravní řešení), které počítalo s pronajmutím letadel An-124. 13 států NATO bude používat letadla na základě svých národních požadavků. Ačkoli budou tyto požadavky často spojeny s operacemi NATO, mohou tato letadla být použita čistě pro národní účely jednotlivých států, pro účely OSN, EU nebo jiných mezinárodních účelů (například pro humanitární účely).

    Letadla budou mít stejná uspořádání jako letadla C-17 amerického letectva nebo britského královského letectva. Posádka bude cvičena podle stejných standardů, včetně doplňování paliva za letu a nočních operací.

    Možnost účasti na projektu společné transportní flotily zůstává otevřena pro další národy a některé země svou účast zvažují. V současné době je do projektu zapojeno Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a USA.

    jak, pz, NATO natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media