Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO hledá novou strategickou koncepci

28. května 2009  11:44

NATO hledá novou strategickou koncepci
Vojenská složka by měla být pouze jednou ze součástí nové strategické bezpečnostní koncepce Severoatlantické aliance. Vznik nových bezpečnostních rizik zvýší potřebu dalších prostředků prevence a reakce, což učiní z vojenských prostředků pouze část celého řešení, řekl zástupce velitele spojeneckých sil pro transformaci admirál Luciano Zappata.

V budoucnu bude počet různých aktérů na mezinárodní scéně růst. Aliance je ochotna spolupracovat s ostatními mezinárodními aktéry a organizacemi skrz partnerství a spolupráci a podílet se tak na bezpečí a stabilitě v oblastech mimo hranice euroatlantického regionu, tvrdí Zappata. Jako příklad úspěšné spolupráce uvedl Istanbulskou iniciativu. Zappata dodal, že nový strategický koncept musí upřesnit roli a zodpovědnost NATO ve vztahu k bezpečnosti a obraně.

Nová strategická koncepce by se měla dotknout i námořní dimenze. Zappata poukázal na zranitelnost námořní infrastruktury a slíbil, že je NATO připraveno více spolupracovat s nevládními aktéry a komerčním sektorem s cílem zajistit bezpečnost na mořích pro 21 století.

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

---

Při sebevražedném útoku přišli o život 3 Američané
V očekávání srpnových voleb v Afghánistánu a v době příchodu nových vojáků Spojených států dochází k rostoucímu počtu útoků povstalců na afghánské a zahraniční vojáky. Naposledy se terčem sebevražedného útoku stal konvoj Severoatlantické aliance nedaleko letecké základny Bagram. Tři příslušníci armády USA a tři civilisté byli při útoku zabiti.

Společně s rostoucími útoky Talibanu na alianční jednotky zároveň roste i počet obvinění Aliance z podílu na úmrtích civilistů. Afghánská nezávislá komise pro lidská práva udává, že během leteckého útoku  USA v provincii Farah bylo použito nepřiměřené síly a usmrceno na 97 civilistů. Oficiální místa tvrdí, že usmrcených bylo kolem 140.

Vyšetřovatelé tohoto incidentu potvrdili, že Taliban použil civilisty jako lidské štíty. Údaje Organizace společnosti národů přiřkly aliančním jednotkám vinu na 828 civilních obětech za minulý rok. Povstalci Talibanu jsou odpovědní za smrt několika tisíců civilistů.

Čtěte také:
Alianční nálet v Afghánistánu zřejmě usmrtil civilisty

Zdroj: New York Times (USA)
 
---

Po jaderném testu odpálila Korea i střely
V oblasti Korejského poloostrova dochází opět k eskalaci napětí a ohrožení mezinárodního míru. Světovou veřejností otřásla zpráva, že severokorejský režim má na svědomí další výbuch jaderné pumy. Některé zdroje uvádějí, že síla výbuchu je srovnatelná s výbuchy v Hirošime a Nagasaki. Za tři roky tak Severní Korea odpálila dvě jaderné bomby. Bezprostředně po jaderných zkouškách následovalo odpálení několika raket s krátkým doletem.
Šestiletý odzbrojovací proces utrpěl další ránu. Akt Koreje byl odsouzen na mimořádném zasedání Rady Bezpečnosti OSN, která bude usilovat o zavedení dalších sankcí proti režimu Kim Čong-Ila. Výbuchy odsoudil i partner Severní Koreje, Čínská lidová republika.

„Severokorejský jaderný program je velikým nebezpečím pro mír a stabilitu ve světě,”  prohlásil americký prezident Barack Obama. Ministři zahraniční Evropy a Asie na společném zasedání v Hanoji označili nedávné události za přímé porušení šestistranných dohod a rezolucí OSN. Jižní Korea oznámila, že vstoupí do bezpečnostní iniciativy, která pod patronací USA zaštiťuje spolupráci 90 zemí v potírání nelegálního obchodu se zbraněmi hromadného ničení. Učinila tak navzdory hrozbám svého severního souseda, že účast v této iniciativě znamená vyhlášení války.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rada NATO-Rusko se opět sešla
Rada NATO-Rusko dnes zasedala již podruhé od znovuobnovení vzájemných vztahů koncem dubna. Na úrovni velvyslanců byla hlavní otázkou možnost reformování oboustranné spolupráce. Podle ruského velvyslance při Severoatlantické alianci Dmitrije Rogozina je nejdůležitější diskutovat o zásadních principech reformy vztahů NATO-Rusko, které umožní zlepšit kvalitu práce Rady a debatu o normalizaci vztahů.

Vztahy byly silně narušeny „absurdním rozhodnutím Aliance vyhostit dva ruské diplomaty a také paličatost v odhodlání konat vojenské cvičení v Gruzii“, řekl Rogozin. Dále dodává, že podstata Rady je akceschopnost, nehledě na aktuální stav vzájemných vztahů.

Čtěte také:
Rogozin: Vztahy s NATO jsou “sňatkem z rozumu”
 
Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Haagský tribunál je disciplinární komisí NATO, tvrdí dcera Karadžiče
Dcera Radovana Karadžiče, který je obviněn z válečných zločinů z dob občanské války v Jugoslávii, nařkla Haagský tribunál, že je pouhou disciplinární komisí NATO. V rozhovoru pro Russia Today Sonja Karadžič řekla, že ani po 12 letech existence Tribunálu nejsou prokurátoři připraveni vést proces.

Karadžič je přesvědčena, že se její otec nedočká spravedlivého soudu. Představitele tribunálu viní z toho, že se různými způsoby snaží zabránit jejímu otci sestavit vlastní tým obhájců a následně se podílet na vlastní obhajobě. Další důvody, které prý nasvědčují k nespravedlivému soudu, odmítla sdělit.

Zdroj: Russia Today (Rusko)

sin natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.